Arzum Foodie AR1073 İncelemesi

Arzum Foodie modern sefer tası ile her yerde ev yemeği tüketmek artık çok kolay! Geçmişten günümüze hem okulda hem de işte sağlıklı beslenmek isteyenler için tercih edilen ürünler arasında yer alır. Covid-19 hayatımıza girmeden önce sağlıklı beslenmek istediğimizde sefer taslarını sıklıkla tercih ediyorduk. Özellikle diyet ve spora başladığımda etrafımda sağlıklı gıdalar satan bir yer olmadığından dışarıdan yemek yemek benim için oldukça zorlaşıyordu. Evden işe götürebileceğim soğuk besinler de kısıtlı olduğundan bir süre sonra işe götürecek yemek düşünmek benim için can sıkıcı bir sürece dönüşmüştü.

Hemen ardından Covid-19 hastalığının baş göstermesi ile ben de dahil olmak üzere birçoğumuz kaliteli sefer tası arayışı içerisine girdik. Hem evden getirdiği taze yemekleri dumanı üstünde yemek isteyenler için hem de dışarıdan yemek tüketmek istemeyenler için Arzum Foodie’nin başta ben olmak üzere birçoğumuzun imdadımıza yetiştiğini söyleyebilirim.

Ürünü detaylı olarak incelemeye alacak olsam da genel anlamda öncelikle birçok kişinin beklentisini karşıladığını söyleyebilirim. Ürünün yumurta ve pilav yapma özelliği de en çok hoşuma giden özellikler arasında yer aldı. Bazı yerlerde bu ürün ile sebze de haşlanabileceği yazmış ancak sert sebzelerin pişme süresi çok uzun olduğundan Arzum Foodie bu noktada bize ne kadar yardımcı olabilir, bilemiyorum.

Arzum Foodie
Arzum Foodie AR1073 İncelemesi 5 | Shuayip.com

Arzum Foodie Tanıtımı

Arzum Foodie elektrikli sefer tası olarak üretilmiş yeni nesil sefer tası diyebiliriz. Bunun yanında yumurta ve pilav pişirme özellikleri bulunuyor. İçerisinde bulunan üç adet kap sayesinde üç farklı yemeği yanınızda taşıyabiliyorsunuz. Gelen kutunun içinden aşağıda bahsettiğim parçalar çıkıyor:

  • Bir litrelik yemek kabı
  • 0,65 litrelik yemek kabı
  • Yemek tabağı
  • 3 adet vakumlu kapak
  • Biri yumurta yapma özelliği bulunan, diğer biri dış kapak olmak üzere toplamda iki kapak
  • Elektrik güç kablosu
  • Su ölçüm kabı
  • Ürünün tabanını oluşturan ve yemekleri ısıtmaya yarayan ana gövde (motor)
  • Vakumlama aparatı
  • Son olarak ürünü rahatlıkla taşımanıza yarayan bez taşıma çantası

Ürün ana gövdeye kılavuzda belirtilen miktarda su koymanız ile çalışıyor. Bir kap yemek ısıtmak için 60 ml, 2-3 kap yemek ısıtmak için 150 ml su eklemeniz isteniyor. 150 ml’den fazla su koyarsanız ürün otomatik olarak çalışmayı durduruyor ve suyu azaltmanızı istiyor. Pirinç pilavı yapmak için yarım kap pirince 100 ml, 4 kişilik yumurta yapmak için gövdeye 45 ml su eklemeniz gerekiyor.

Eğer tüm kapları aynı anda ısıtmak isterseniz ısıtma süresini 5-10 dakika kadar arttırmanız gerekiyor. Isının üst kat ulaşması daha uzun sürdüğünden ısıtma süreniz de otomatik olarak uzamış oluyor. Bu bazı kullanıcılar için ürünün olumsuz yanlarından olsa dahi ben çok önemli bir problem olduğunu düşünmüyorum.

ar1073 foodie modern sefer tasi candy elektrikli sefer tasi arzum ar1073 3175 22 O Arzum Foodie 2 | Shuayip.com

Çorba gibi ilk tüketeceğiniz besini önceden ısıtır ve onu tüketirken diğer yemekleri ısıtırsanız süre bakımından bir sorun yaşamazsınız. Bununla birlikte eğer vaktiniz varsa tüm yemekleri aynı anda da ısıtabilirsiniz. Bir de yemekleri ısıtmaya geçmeden önce uyarmakta fayda var, başta yemekleri taşımak için kullandığımız kapakları ısıtma esnasında kesinlikle kullanmamamız gerekiyor. Yoksa benim gibi büyük bir yanlışın ucundan dönebilirsiniz!

Bununla birlikte farklı bir uyarı daha yapmam gerektiğini düşünüyorum. Yemek kabı dışarı çıkarılırken kap fazlasıyla ısınmış oluyor. Kapağı açtıktan sonra üzerinde tüten dumanlardan kapların ne kadar sıcak olduğunu tahmin edebiliyorsunuz. Yine de üst kapağa ve yemek kabına çıplak elle dokunmamanız konusunda sizi uyarmak istiyorum. Kapları dışarı çıkarırken yanınızda mutlaka bir bez veya peçete olmasına özen gösterin, kaplara çıplak elle dokunmaya çalışırsanız elinizi yakabilirsiniz. Aynı şekilde üst kaba da dokunmamanızı ve varsa çevredekileri uyarmanızı tavsiye ediyorum, çünkü ürünün üst kabı da ciddi derecede sıcak oluyor.

Arzum Foodie ile pirinç pilavı yapma konusuna gelecek olursak, aslında bu ürün ile pilav yapmak oldukça kolaylaşıyor. Tek yapmanız gereken yemek kabı içerisine kişi miktarına göre pirinç ve su koymak! Pirincin kıvamını beğenmezseniz, örneğin pilav gerekenden sertse üstüne su ekleyebilir veya fazla lapa olduğunu düşünüyorsanız suyunu azaltmalısınız.

Bu ürünün işlevlerini anlata anlata bitiremedik ama son olarak Arzum Foodie ile yumurta yapmak üzerine de kısaca konuşmak istiyorum. Klasik yumurta haşlama makinelerini daha önce kullanmışsanız bu ürünü de çok rahat kullanacağınızı düşünüyorum. Yumurta haşlama makinelerinin su ölçüm kabının altında küçük bir iğne bulunur ve bu iğneyle yumurtanın ucunu delmeniz gerekir. Foodie ile yumurta haşlarken de aynı işlemi yapmanız gerekiyor. Delme işlemini de gerçekleştirdikten sonra kapağı kapatıp yumurtanın pişmesini bekliyorsunuz. Ancak unutmayın, delme işlemini atlarsanız yumurta ya pişmiyor ya da kabuk çatlamış oluyor.

arzum foodie3 Arzum Foodie 3 | Shuayip.com
Arzum Foodie AR1073 İncelemesi 6 | Shuayip.com

Arzum Foodie İncelemesi

Arzum Foodie ile ilgili gözüme çarpan ilk sorun boyutunun biraz büyük olmasıydı. Her gün toplu taşıma aracı kullanmak zorunda kalan, elinde Foodie ile uzun yol yürümek zorunda kalan birinin Foodie’yi her gün taşımak isteyeceğinden şüpheliyim doğrusu. Ürün daha minimal ve taşıması kolay bir yapıya sahip olsa benim gibi her yere bilgisayar ve tableti ile giden birine ayrıca yük çıkmamış olurdu. Şimdilik bu sorunun en iyi çözümünün ürünü iki katman hâlinde değil, tek katman olarak kullanmak olacağını düşünüyorum. Bununla birlikte işte/okulda sıcak yemek isteyenler için Türkiye’nin ilk elektrikli sefer tası Arzum Foodie iyi bir seçenek gibi duruyor.

En çok merak edilen özellik olan ısıtma özelliği ile başlamak gerekirse, bu konuda oldukça başarılı olduklarını söyleyebilirim. Eğer yemeği gerektiği kadar içeride bekletmezseniz yemek yeterince ısınmaz ve sorunun üründe olduğunu düşünmeye başlarsınız. Ancak ürünün içerisine yeteri kadar su koyar ve kılavuzda yazan ortalama süre kadar içeride bekletirseniz yemeğiniz istediğiniz sıcaklığa ulaşacaktır.

Yemek kabı ve tabağının yeteri büyüklükte olduğunu rahatça söyleyebilirim. Ana yemek-ara yemek-salata veya tatlı için yeterli alan bulunuyor. 1 litrelik alt kaba ve onun üstünde bulunan delikli kaba fazla sulu olmayan yemekler, en üst kaba ise çorba gibi sıvı besinleri koyarsanız diğer yemeklerle karışmadığını ve akma yapmadığını söyleyebilirim. Eğer delikli kaba sulu gıdalar konursa seyahat anında kenarlardan akma yapabiliyor. Bu akma Arzum Foodie’nin dışına taşma yapmıyor ancak yemeklerin birbirine karışmasına yol açıyor.

Yemek kabı ve tabağında hem sevdiğim hem de geliştirilebilir bulduğum bir diğer özellik ise vakum özelliği, kapların vakum ile sıkıca kapatılıyor olması oldukça hoşuma gitti. Ancak kabı vakumlamak için ek aparata ihtiyaç duyuyor olmak taşıma esnasında fazladan yük anlamına geliyor. Bunun için farklı bir tasarım yapılmış olsa beni daha mutlu ederdi. Bu sayede yemeğimi bitiremeyip eve geri götürme ihtimalime karşı vakumlama aparatını yanımda taşıma ihtiyacı hissetmezdim.  

arzum foodie Arzum Foodie 4 | Shuayip.com
Arzum Foodie AR1073 İncelemesi 7 | Shuayip.com

Üründe benim ve diğer kullanıcıların beklentisini karşılamayan durumlardan bir tanesi de çatal-bıçak koyma bölmesinin olmamasıydı. Yumurtalık ve dış kap oldukça geniş alana sahip, dolayısıyla aslında içerisine çatal-bıçak yerleştirmek için boş alan bulunuyor. Bu alanları değerlendirmek yerine çatal-bıçak için ayrıca yer ayırmak zorunda olmak beni pek mutlu etmedi doğrusu, Arzum farklı bir elektrikli sefer tası çıkarmak isterse, üründe mutlaka böyle bir alana da yer vereceğini düşünüyorum.

Elektrikli sefer tasımızın şarjla değil kablo ile çalıştığını da ayrıca belirtmek istiyorum. Benim için kablolu veya şarjlı olması arasında pek fark olmasa da seyahat sırasında kullanmak isteyenler için olumsuz bir özellik olabilir. Bu sebeple ürünü satın almadan önce kablolu olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır