Solakların Kötü Talihi: Sol Elle Yazanların Tarihteki Çilesi

1900’lere kadar çocukları sağ elle yazmaya alıştırmak için sol elleri kullanamayacağı şekilde bağlanırdı

Peasants pic 12 Pinterest solak 1 | Shuayip.com
İlginç Bilgiler

Kalem kullanırken bir elimiz diğerine göre her zaman daha yeteneklidir ve bizde neredeyse her zaman daha yetenekli olan o eli kullanırız. Bu yetenekli el genelde sağ tarafımızdaki elimizdir, ancak sol eli diğerinden daha yetenekli olan insanlarda bulunur. İşte biz o insanlara ”Solak” diyoruz. Bu insanlar toplam dünya nüfusunun sadece %10’unu kapsıyor. Sinister ismiyle de bilinir. Sol elini kullanan çoğu insan, bazı sağlaklar tarafından zaman zaman zorbalığa maruz kalmıştır. Çünkü çoğu inanç sisteminde bu durum uğursuzluk ve kötülüğün alameti olarak düşünülür. Hatta bu durum o kadar ileri gitmişti ki, Orta Çağ’da bir hastalık olarak görülmüş ve tedavisi aranmaya başlanmıştı. Aramızdaki bazı solaklar bile ebeveynleri veya yakınları tarafından sağ elle yemek yemeye büyük ihtimal zorlanmıştır.

Solaklara Yapılan Ayrımcılık

d116bb7eccba4e0fd2982cce29fe9a41 italian painters the doctor solak 2 | Shuayip.com
İlginç Bilgiler

Sol elleriyle yazanlar için yazı yazmak başlıca bir problemdi. Tarihte ve inanışlarda bu durum uğursuzluk ve kötülük olarak kabul edildiği için Orta Çağ’da katip ve yazar olmaları engellenmişti. Aynı şekilde sol elini kullanan bir rahip veya rahibenin yazı yazması kabul edilebilir bir şey değildi. Ayrıca Orta Çağ Avrupası’nda soldan sağa doğru yazı yazıldığı için sağlaklar için bunu yapmak daha kolaydı ve sol elini kullanmaya eğimli kişiler için bu bir dezavantajdı.

Sol eliyle yazı yazan bazı Orta Çağ yazarları bu durumu kendi lehlerine çevirmeyi başardı

Molet Saint Jerome in his study solak 3 | Shuayip.com
İlginç Bilgiler

Din yazarları sürekli yakınıyordu. Çünkü elle yazarak kitapları çoğaltmak gerçekten eziyet gibi bir şeydi. Hele de soldan sağa yazan bir solaksa! Bu kadar zorluk çekmesine rağmen takdir edileceği yerde sol eliye yazdığı için dışlanan yazarlar bu konuda bir çözüm buldu. Manastır yazarlığı yapmak Ortaçağ’da ibadet olarak görülüyordu. Ayrıca yapılan iş ne kadar ağırsa o kadar sevap anlayışı hakimdi. Bu yazarlar durumun farkına vardılar ve bu durumu bir üstünlük haline getirmeyi başardılar. Bu yazarlar dezavantajları yüzünden yaptıkları işin diğer yazarlardan daha zor olduğunu, diğerlerinden daha çok sevabı ve ödülü hakkettiklerini dile getirdiler. Böylece kabul gördüler hatta diğerlerinden üstün bile tutuldular.

Orta Çağ’ın aksine Rönesans’ta bir dezavantaj değildi

050319 19 History Medieval Middle Ages Jew Christian Religion Antisemitism solak 4 | Shuayip.com
İlginç Bilgiler

Mesela bu devrin ünlü sanatçısı Raffaello da Montelupo, sol eliyle harikalar yaratıyordu. Bütün yazarlar ona imreniyordu. Orta Çağ devrinde pratik ve hızlı olmak önem taşıdığı için ve her şey sağlaklara göre tasarlandığı için sol elini kullanlar bazı konularda yavaş ve yetersiz kalabiliyordu. bu konuda . Fakat Rönesans devrinde pratikliğin hiçbir önemi yoktu ve işin kalitesi daha önemliydi. Böylece şartlar bir nebze olsa da eşitlendi.

Solaklığı tedavi etmeye çalıştılar (!)

left handed 0 solak 5 | Shuayip.com
İlginç Bilgiler

Sol el bir kusur olmaktan çıkmıştı ancak hala bazı ebeveynler çocuklarının eğilimlerini değiştirmek için onları baskıya maruz bırakıyorlardı. Bu ebeveynler için bir rehber bile yazılmıştı. Bu rehberde çocukların eğilimlerinin nasıl değiştirileceği hakkında acımasız teknikler bulunmaktaydı. Mesela çocukların sol kolları arkalarına bağlanırdı. Ancak tabii ki bu zorlamalar sonuçsuz kalıyordu. Avrupa ülkelerinde bu baskılar 1900’lere kadar devam etti. Günümüzde Türkiye dahil olmak üzere pek çok ülkede bu kadar katı şekilde olmasa da baskılar ve zorlamalar ne yazık ki halen devam etmektedir.

Dünyada 708 milyon insanın solak olduğu tahmin ediliyor. Bu dünya nüfusunun yaklaşık %10’una tekabül etmektedir

08klasscnd 337 jumbo solak 6 | Shuayip.com
İlginç Bilgiler

Araştırmalara göre en yetenekli beyzbol oyuncularından her 3’ünden 1’i sol elini kullanmaya eğimli. Top karşılarken bu onlara avantaj sağlıyor. Ayrıca bu kişiler siyaset, sanat ve matematik alanında oldukça başarılılar. Mesela Napoleon, Leonardo da Vinci, Michelangelo, Albert Einstein, Newton, Bill Gates gibi hatta ABD başkanlarının birçoğu Barack Obama, Ronald Reagan, Bill Clinton’da sol elini kullanmaktadır. ABD’liler artık bu durumu bir başkanlık alameti olarak görüyorlar. Ayrıca neden bilinmez ama erkekler sol elini kullanmaya kadınlardan daha çok yatkındır.

Uluslarası Solaklar Günü

solak 7 | Shuayip.com
İlginç Bilgiler

Solaklığı kutlamak ve onlar hakkında farkındalık yaratmak amacıyla her yıl 13 Ağustos’ta kutlanan bir gündür. Sağlak bir dünyada sol elini kullanmaya eğimli olmanın dezavantajları hakkında farkındalık yaratmak amaçlanır. Gündelik hayatta sol elini kullananların karşılaştığı problemlere ve bu kişilerin şizofreniye eğilimli olmaları konularında farkındalık ve bilgilendirme yapılır.

İlginizi çekebilir:

Tarihteki En Büyük 4 Gizem!

Volkanlar: Tarihteki En Büyük ve Ölümcül 8 Volkanik Patlama

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır