Sonbahar Depresyonunda Olduğunuzu Gösteren 5 Belirti: Kendinizi Test Edin!

Eylül ayının sonuna geldiğimiz ve kış mevsimine doğru ilerlediğimiz bugünlerde havanın serinlemesi, daha erken kararmaya başlaması ve okulların açılmasıyla artan korona vakaları derken pek çok kişi üzerinde bir ağırlık hissetmeye başladı. Yapılan araştırmalar sonbaharın çocukları bile etkilediğini gösteriyor. Oldukça ilginç olsa da bazı kişilerde iş yerindeki yoğunluğun, arkadaşlarla iletişimin artması gibi farklı etkenler de ruh halini etkiliyor. Bu durumda da sağlık sorunları baş gösteriyor. Siz de böyle şeyler hissediyorsanız depresyonda belirtileri yaşayıp yaşamadığınızı test etmeli, bu durumdan kurtulmak için önlem almalısınız. Detaylar yazımızda!

Konu Başlıkları

 • Nedir?
 • Ne Anlama Gelir?
 • Efsane mi Gerçek mi?
 • Belirtileri
 • Önlemler
 • Öneriler

kapak 125805 sonbahar 1 | Shuayip.com
Psikoloji

Sonbahar Depresyonu Nedir?

Güneşin konumuna göre insanların ruh halleri de değişebiliyor. Hüzün ve melankoli mevsimi olarak da bilinen sonbaharın gelmesi bizi derinden etkiliyor. Yaşadığımız duygusal değişiklikler Covid-19 virüsünün bir süredir üzerimizde yarattığı etkiyle birleştiğinde hepimizi aşağı çekiyor.

Havanın serinlemesinin ardından kışa girerken ortaya çıkan bu durum önüne geçilmediğinde küçük çaplı bir depresyona dönüşüyor. Modern şehir hayatının getirdiği trafiği ve koşturmayacağı da göz önüne alınca bunun çocuklarda bile görülmesine şaşırmamak gerek.

Ne Anlama Geliyor?

Uzmanların yaptığı açıklamalara göre yaşanan bu durum beynimizim kimyasının değişmesinden kaynaklanıyor. Havanın kapalı ve soğuk olması, okul ve iş yerinde artan sorumluluklar bu süreci hızlandırıyor.

Kimi insan bu dönemde daha fazla ruhsal bunalım yaşıyor, kimi insan da fiziksel olarak yorgun hissediyor, iş yerinde performans düşüklüğü yaşıyor ya da evden çıkacak hali olmuyor.

Siz de yazdan çıktığınızda kendinizde bu tür şeyler olduğunu hissediyorsanız mutlaka depresyonda olup olmadığınızı anlamak için belirtileri değerlendirmeniz gerekir. Günlerin kısaldığı, soğuk gecelerin uzadığı, güneşin kendini daha az gösterdiği bu dönemde sıkıntılar tetiklenebilir.

Mutluluk hormonumuz azaldığı ve hayatımız değiştiği için kendimizi sıkışmış hissedebiliriz ama gerçekten depresyonda mıyız bunu bilmenin tek bir yolu var o da testimizi yapmak…

sonbahar depresyonunda olabileceğinizin kanıtları
Psikoloji

Efsane mi Gerçek mi?

Her ne kadar kulağa sanki bir şehir efsanesiymiş gibi gelse de sonbahar depresyonunun gerçek olduğunu ifade edebiliriz. Hem biyolojik hem de psikolojik olarak kendisini gösteren bu durum mutsuzluk, huzursuzluk, sürekli uyku hali, kendini değersiz, suçlu hissetme, dikkat eksikliği, odaklanma zorluğu, kilo alma, kaygı bozukluğu ve ölüme yakın düşünceler şeklinde kendini gösterebilir.

Belirtileri Değerlendirelim!

Şimdi de sıra kendimizi deneyip sonucu alacağımız testimize geldi. Bu testi yaparken belirtileri ne yoğunlukta gösterdiğinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Eğer bunlardan birkaçını bile gösteriyorsanız hemen önlem almanız gerekebilir.

 1. Uyku Bozukluğu
 2. Kilo Artışı ya da Kaybı
 3. Kronik Mutsuzluk
 4. Odaklanma Sorunları ve Sinirlilik Hali
 5. İntihar Düşüncesinin Sık Sık Akla Gelmesi

Önlemler

 • Eğer bu belirtileri gösteriyorsanız ve önlem almanız gerektiğine inanıyorsanız hiç merak etmeyin çünkü şimdi vereceğim tavsiyelerle sorunu kısa sürede çözebileceksiniz.
 • Öncelikle ilk yapmanız gereken uyku bozukluğu durumunu çözmek olacak. Akşam saatlerinde kahve içmeyi, aşırı spor yapmayı bırakın ve strese girmenize neden olacak etkilerden uzak durun. Geç saatlerde iyi bir uyku rutinine sahip olmanız önemli.
 • Sonra kendinizi daha iyi hissetmek için düzenli olarak yürüyüş yapmaya başlamalısınız. Yoga ya da meditasyon çalışmaları da işinize yarayabilir. Bu durumun fizyolojik olduğunun farkında varıp bu tür önlemler almak zaten bir adım öne geçmenize yardım edecek.
 • Aşırı kilo kaybı, iştahsızlık ya da tam tersi kilo alma gibi durumlar yaşıyorsanız bu durumda beslenme düzeniniz konusunda daha farklı bir önlem almanız gerekiyor demektir. Sağlıklı ve hafif beslenin ama tabi ki arada canınız ne isterse yiyin.

Öneriler

Bu önlemlere destek olacak en önemli öneriler arasında güneş olduğu sürece perdelerin açık tutulması bulunuyor.

Ayrıca her fırsatta dışarı çıkıp hava almalısınız. Evdeyken de daha çok film izleyebilir ve kitap okuyabilirsiniz.

İş yerinizde kendinizi kötü hissediyorsanız kısa molalar verin. Bitter çikolata tüketin ve kendinize ait zamanlar yaratın.

İlginizi Çekebilir:

Sonbahar Alerjisinden Kurtulabilirsiniz: 3 Aşamada Saman Nezlesine Son!

Sonbahar Makyaj Trendleri: 6 Uygulama Önerisi

Sonbahar Etkinlikleri: Kaçırmamanız Gereken 6 Wellness Tatili

Soğuk Günlere Uygun Kahveler: 4 Lezzetli Tarif

Japonların Mutlu Yaşam Felsefesi: 3 Adımda Ikigai ile Hayatınızı Değiştirin

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır