Çay Ağacı Yağı ile Dezenfektan Yapabilirsiniz: 6 Pratik Öneri

En çok kullanılan etkili doğal bitkisel yağlardan biri olan çay ağacı yağı pek çok konuda bize yardımcı oluyor. Antik dönemlerden beri hem bakım hem de alternatif tıp gibi alanlarda kullanılan bu ürün vücudumuzu rahatlatıyor, cildimizin arınmasını sağlıyor ve kendimizi çok daha temiz hissetmemize yardımcı oluyor. Masaj sırasında tercih edildiğinde eklemleri rahatlatma etkisi bile var. Ayrıca temizlik ürünlerinde de kullanılması mümkün. Peki bu şifalı yağın özelliklerini siz de merak ediyor musunuz? O zaman hemen yazımıza göz atın ve çay ağacı yağı ile ilgili tüm detayları öğrenin.

Öne Çıkan Detaylar

  • Temel Bilgiler
  • Yararları
  • Kullanım Alanları
  • Öneriler

Çay ağacı yağının yararları
Pratik Bilgiler

Çay Ağacı Yağı ile İlgili Temel Bilgiler

Bu yağ son yıllarda adını çok daha fazla duyduğumuz popüler bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Doğanın bize sunduklarını iyi bir şekilde değerlendirdiğimizde hem zamandan hem de paradan tasarruf etmemiz mümkün.

Bu bitkisel yağın ne olduğuna baktığımızda aslında Hint defnesi adlı bitkiden elde edildiğini görüyoruz. Avustralya’da yetişen bu yassı yapraklı bitki kesinlikle çok ilginç özelliklere sahip. Orada yaşayanlar bu bitkiyi asırlardır kullanıyor.

Uzun süredir kullanılmasının en önemli nedeni de çok az bir miktarının bile etkili olmasından kaynaklanıyor. Alternatif tıpta ve kozmetik ürünlerde zararlı bakterilerin öldürülmesi için kullanılan bu yağ üst solunum yolu enfeksiyonlarına da iyi geliyor.

Kullanım Alanı

Çay ağacı yağı nemlendiricilerin, maskelerin ya da bazı temizlik ürünlerinin içerisinde yer alıyor. Sizin de evde bu tür ev yapımı malzemeler üretirken bu yağdan faydalanmanız mümkün.

Ayrıca el dezenfektanı, böcek kovucu, deodorant, antiseptik, merhem, sivilce tedavisi, mantarlara karşı, gargara, deterjan yapımı gibi alanlarda da tercih edebilirsiniz. Şimdi gelin bu yağın faydalarını detaylı şekilde inceleyelim.

Yararları

Farklı aktarlardan, marketlerden, Gratis, Watsons ya da Rossman gibi zincir mağazalardan ya da The Body Shop’tan alabileceğiniz bu yağın yararları saymakla bitmiyor.

Öncelikle siz de bu korona döneminde ellerimizi tahriş eden dezenfektanlardan bıktıysanız bu yağı bu iş için kullanabilirsiniz. Doğal ve sağlıklı bir alternatif olarak karşımız çıkan bu yağ hastalık oluşturma potansiyeline sahip tüm mikroorganizmaları öldürür.

Böcek kovucu etkisi sayesinde sivrisinek de dahil olmak üzere pek çok böceği sizden uzak tutar. Bu nedenle isterseniz temiz içerikli bir böcek kovucu olarak kullanabilirsiniz.

İçinde kimyasal içerikler bulunan deodorantlardan hoşlanmayanlar için tere karşı da kullanabileceğini söylemek mümkün. Koltuk altında tere neden olan bakterileri etkisiz hale getirdiği için evde kendiniz yapacağınız bir karışımla bu işi ucuz yoldan halledebilirsiniz.

Antiseptik olarak da işe yaradığını ifade etmiştik. Küçük yara ve kesiklerde, çocukların düşüp bir yerlerini çizdiği anlarda rahatlıkla kullanılabilir. Bu yaraları hem dezenfekte eder hem de iyileşmesine yardımcı olur.

Leke, iz ve yaraları iyileştirme etkisi bulunduğundan kabuk bağlamış yaralarınız varsa kullanabilirsiniz. Böylece izlerinin de daha kısa sürede geçeceğinden ve tedavi sürecinin hızlı bir şekilde ilerleyeceğinden emin olabilirsiniz.

Bu yağın akne, sivilce ve siyah noktalara karşı da çok etkili olduğunu belirtmekte yarar var. Yüzünüze az miktarda uygulama yaparsanız kısa sürede cildinizdeki sorunlarda ciddi bir azalma meydana gelecektir.

10126605254706 çay ağacı 2 | Shuayip.com
Akman Aktar

Öneriler ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yukarıda bahsettiğim kullanım alanları dışında mantarlara mücadelede de kullanılabilir ancak tıbbi kullanımlar için doktorunuza danışmanızda yarar var.

Ayrıca yüzünüze ya da cildinize yapacağınız uygulamaları gece yapmanızda yarar var. Sabah yüzünüzü yıkayabilir ya da fazla yağı nemli bir bezle alabilirsiniz. Aksi takdirde alerjik durumlara neden olabilir.

Evinde küçük bebeği ya da evcil hayvanı olanlar sirke, su ve çay ağacı yağını kullanarak doğal deterjanlar üretebilirler. Bu yağ çok güçlü bir dezenfektan olduğundan tüm yüzeylerde güvenle kullanılması mümkündür.

Bu yağın fazla ve aşırı ölçüde kullanılması halinde bazı yan etkileri oluşabilir. Çocukların ve hayvanların erişemeyeceği yerlere konması büyük önem taşır. Çünkü ağız yoluyla alınması halinde sinir sistemi sorunları ve istemsiz titremeye neden olabilir.

İlginizi Çekebilir:

Bepanthol Cilt Bakım Kremi: Bepanten Ürünlerine Yakından Bakalım

Karanfil Çayı ile Nefesinizi Tazeleyin: Ağız Kokusundan Kurtulun!

Himalaya Tuzu Lambası: 4 Adımda Evinizin Atmosferini Huzurla Doldurun!

En Popüler Tarot Dizilimi: 3 Adımda Kelt Açılımını Öğrenin

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır