Spor Yapanlar İçin Beslenme Önerileri

Yapılan bütün araştırmalar spor yapmanın sağlığımız açısından ne kadar yararlı olduğunu gösteriyor. Düzenli olarak hareket ettiğimizde ve sağlıklı yaşamak için kendimize özen gösterdiğimizde kendimizi çok daha iyi hissediyoruz.

Hafta birkaç spor yapıyor olsanız bile bu süreçte kendinizi daha çok acıkmış hissedebilirsiniz. Bu nedenle hem enerjinizin düşmemesi hem de kaslarınızın güçlenmesi için beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Protein tozu gibi ya da vitamin hapı gibi takviye edici gıdalarla da destekleyebileceğiniz beslenme programınıza mutlaka sevdiğiniz yiyecekleri de eklemelisiniz.

Egzersiz yaparken her zaman ilgilendiğiniz spor türü ne olursa olsun dengeli beslenmenin de ne kadar önemli olduğunu aklınızda bulundurmanızda yarar var. Eğer bu konuda kafanız karışıyorsa ve ne yapacağınızı tam olarak bilmiyorsanız sizin için hazırladığım beslenme önerilerinden faydalanabilir, spordan daha iyi verim alabilirsiniz.

Spor yapanlar nasıl beslenmeli?
Pratik İpuçları

Spor Yapanlar için Uygun Pratik Sağlıklı Beslenme İpuçları

Bu süreçte karmaşık programlarla uğraşmak yerine bazı temel bilgilerden faydalanmanızda yarar var. Çünkü bu sayede hem kafanız karışmamış olur hem de kendinize ekstra bir zorluk yaşatmanıza gerek kalmaz.

Öncelikle dengeli yiyecekler yemeye özen göstermeniz lazım. Düzenli olarak egzersiz yapmayı düşünüyorsanız ya da uzun süredir daha hareketli bir yaşamınız olması için çaba harcıyorsanız vücudunuzun yeterince enerji aldığından emin olmalısınız.

Egzersiz sırasında çalıştırılan kasların ihtiyacı olan enerji kaynağı yiyeceklerde bulunduğu için güne dengeli ve zengin bir kahvaltıyla başlayıp gün boyunca kaliteli besinler tüketmenizde yarar var. Bu noktada karbonhidratların kaslarımız için çok önemli olduğunu da belirtelim.

Bazı besin gruplarından kaçınıp bazılarını daha fazla tüketmenize ya da kilo vermek için kendinizi aç bırakmanıza hiç gerek yok. Böyle bir durumda sağlığınız bozulur. Her gün yeterli miktarda karbonhidrat ve protein almanız gerekiyor. Ayrıca sağlıklı yağlar da egzersiz yapan kişiler için oldukça önemli.

Karbonhidrat, protein ve yağları uygun şekilde ayarlayacağınız bir program hazırlayamıyorsanız ya da eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa mutlaka kendi kendinize hareket etmek yerine bir uzmana danışmayı da tercih edebilirsiniz.

acilis healthy lifestyle food sport on 600w 648535057 spor 1 | Shuayip.com
Kendinizi Aç Bırakmayın

Egzersiz Öncesi

Genel olarak dengeli beslenmeniz ve yiyeceğiniz yiyecekleri buna göre belirlemeniz çok önemli. Ama düzenli egzersiz yapanların aynı zamanda antrenman öncesi ve sonrasına da dikkat etmesi gerekiyor. Her zaman mümkün olmasa da bazı durumlarda öğünlerinizin saatlerini de yine egzersize göre ayarlamalısınız.

Egzersizden birkaç saat önce yiyeceğiniz şeylerle hareket kabiliyetinizi arttırabilir, kendinizi çok daha dinç hissedebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ilk şey ne zaman antrenman yaptığınız konusundan emin olmak olacak.

Mesela akşamları egzersiz yapmayı tercih eden biriyseniz bu durumda öğlen yemeğinde karbonhidrat bakımından zengin yiyecekler yemeyi tercih edebilirsiniz. Tam tahıllı ekmekler, sebzeler, meyveler oldukça uygun olacaktır. Ayrıca içerisinde protein olan bir salata da yiyebilir, damak zevkinize göre yağsız tavuk ya da balık yiyebilirsiniz.

Akşam yerine sabahları egzersiz yapmayı tercih eden biriyseniz bu durumda da yapmanız gereken hafif bir kahvaltı ile güne başlamak olacak. Mesela yumurta, meyve, tam tahıllı ekmek yemeyi tercih edebilirsiniz. Yulaflı bir kase hazırlayabilir ya da damak tadınıza göre sizi hem tok tutacak hem de şişirmeyecek bir şeyler yiyebilirsiniz.

Ayrıca yiyecek seçimi kadar önemli olan bir nokta da su tüketiminizle ilgili. Eğer egzersiz öncesinde düzenli olarak su tüketmezseniz vücudunuz susuz kalır ve ciddi sorunlar yaşama ihtimaliniz ortaya çıkar. Bu nedenle dikkatli olmanızda fayda var.

fitness yapanlar icin beslenme programi 85eaa680 5403 44d6 b8e0 2cffe8584595 spor 2 | Shuayip.com
Dikkatli Olun

Egzersizden Yarım Saat Önce

Yapacağınız antrenmanın süresi ve yoğunluğuna bağlı olarak değişmekle birlikte yarım saat öncesinde alacağınız bazı gıdalarla egzersizden daha çok verim elde edebilirsiniz. Mesela bir saat hareket edecekseniz kuruyemiş yiyebilir, muz ya da protein bar tüketebilirsiniz.

Egzersiz Sonrasında

Egzersiz yaptıktan sonra eğer günün kalanında yediklerinize dikkat etmezseniz kendinizi yorgun ya da kötü hissedebilirsiniz. Bu nedenle bazı uzmanlar egzersiz sonrası yediklerimizin egzersizin kendisinden bile daha önemli olduğunu düşünüyor.

Bu nedenle egzersizden sonra iki saat içinde su, protein ve karbonhidrat içeren yiyecekler yemelisiniz. Araştırmalar dayanıklılık ve kas egzersizlerinden sonra vücudunuza alacağınız 100 ila 200 gram karbonhidratın kendinizi çok daha güçlü hissetmenizi sağlayacağını ifade ediyor.

Sonuç

Türü ne olursa olsun egzersiz yapmak ve hareketli yaşamak oldukça önemli. Ama bu sürece başlamadan önce kendimize uygun bir egzersiz türü belirlemeli ve yediklerimiz konusunda bilinçli davranmalıyız.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır