Tarçının Faydaları Nelerdir? Sağlığa Dair 12 Fayda!

Tarçının Faydaları Nelerdir? En sevilen baharatlardan biri olan tarçın, yüzyıllardır dünyanın hemen yerinde kullanılıyor. Bir zamanlar para birimi olarak alınıp satılan bu baharat hoş tadı ve iç ısıtan sıcak kokusu ile dikkat çekiyor. Özellikle yemeklere kattığı hoş aromasıyla biliniyor.

Tarçın, küçük ve yaprak dökmeyen bir ağacın iç kabuğundan elde edilen bir baharattır. Önce kabuğu soyulur ve kuruması için bir süre güneşte bırakılır, burada tarçın çubukları olarak bilinen rulolar halinde kıvrılır. Ayrıca tarçın toz halinde de mevcuttur.

Tarçın Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bir zamanlar altından daha değerli olan tarçın, günümüzde de aromatik bir ağaç kabuğundan çok daha fazlasıdır. Özellikle sağlığa olan faydaları söz konusu olduğunda altından daha değerli olabilir. Tarçın üzerine yapılan araştırmalar hala devam ediyor. Ön çalışmalar umut verici olsa da, daha iyi tasarlanmış deneylerin tamamlanması gerekiyor. Bununla birlikte, özellikle umut verici görünen birkaç faydası da biliniyor. Örneğin bir tutam tarçın şeker hastalığı gibi yaygın sorunlarla mücadele edebiliyor.

Yüzyıllardır geleneksel Ayurvedic ve Çin tıbbında bitkisel bir ilaç olarak kullanılan tarçın, sindirim, mide ve bağırsak şikayetleri ile bağlantılı faydaları ile biliniyor. Mide ekşimesi, hazımsızlık ve mide bulantısı gibi sorunların çözümü için uzun süredir evlerde de kullanılıyor. 2011 sistematik bir araştırma incelemesinde, tarçının sivilceden gibi cilt problemlerinden cinselliğe kadar düzinelerce “folklorik” faydası olduğu vurgulanmıştır.

Fakat bunların çoğu henüz modern bilim tarafından doğrulanmamıştır. Tarçında doğal olarak bulunan sinnamaldehit adı verilen bir madde tüm faydaların ana kaynağıdır. Bu madde sayesinde tarçın, insan vücudunda önemli bir işleve sahiptir. Şimdi tarçının faydalarını daha yakından inceleyelim!

Tarçının Faydaları - shuayip.com
Tarçının Faydaları Nelerdir? Sağlığa Dair 12 Fayda! – shuayip.com

Tarçının Faydaları Nelerdir?

 • Tip 2 diyabet tedavisine yardımcı olabilir

Tarçın hakkında, bugüne kadar yapılmış olan en umut verici araştırma, tip 2 diyabetle bağlantılıdır. Bu hastalık için kesin bir tedavi yöntemi olmamasına karşın, hastalığın semptomlarını yönetmede önemli bir araç olarak kullanılabilir. Mesela Tip 2 diyabetliler için kan basıncını düşürüp, kan belirteçleri üzerinde olumlu bir etki yaratabilir. Buna ek olarak insülin direncini de önemli oranda azaltabilir. Hatta bu konuda çoğu reçeteli ilaçtan daha kuvvetli bir etkiye sahiptir.

Vücutta insülin duyarlılığını arttırmak oldukça önemlidir. Bu duyarlılık, tip 1 diyabeti olmayanlarda doğuştan mevcut olsa da, yaşlandıkça ve daha fazla şeker tükettikçe yavaş yavaş azalır. Sonuç olarak, şeker kanda yüzerek diyabet ve diğer sağlık sorunlarına neden olur. Tamamen toksik olmayan tarçın, reseptörleri yeniden insüline yanıt verecek şekilde onarır. Zamanla, insülin duyarlılığındaki artış sayesinde şeker seviyeleri normale döner.

 • Metabolizmayı düzenler

Tarçın, tip 2 diyabet üzerinde olası yararlı etkilerine ek olarak, metabolik hastalıkların yönetiminde de oldukça etkilidir. 2016 tarihli bir literatür taraması, tarçının, kan basıncını, plazma glukozunu, obeziteyi ve dislipidemiyi azaltmanın yanı sıra metabolik sendromdaki komplikasyonları, morbiditeyi ve mortaliteyi azaltmada etkili olabileceğini göstermiştir.

Tarçının bu olası etkileri kesinlikle umut verici olsa da, henüz bilimsel olarak kanıtlanmış değildir. Lakin bununla birlikte tarçının, doğal tadı sayesinde şeker bağımlılığı olanlar için iştah kesici olarak da kullanılabileceği bir gerçektir.

Tarçının Faydaları - shuayip.com
Tarçının Faydaları Nelerdir? Sağlığa Dair 12 Fayda! – shuayip.com
 • Kolesterol seviyesini düzenler

Diyabet veya metabolik rahatsızlıklardan mustarip olmasanız bile, tarçının size pek çok alanda faydası olabilir. Tip 2 diyabet semptomları üzerindeki olumlu etki, özellikle “serum glikozunu iyileştirme, açlık kan şekerini düşürme ve trigliseritleri, LDL kolesterolü ve toplam kolesterolü düşürme” gibi bir dizi faktörden kaynaklanmaktadır. 

Bunların hepsi, kalıtsal kolesterol endişeleri veya sorunları olanlar da dahil olmak üzere diyabet hastası olmayanlara bile yardımcı olabilecek faydalardır. Düzenli tarçın alımı, yemekten sonra kan şekerindeki artışı yavaşlatarak yüksek yağlı yemeklerin etkilerini hafifletmeye yardımcı olabilmektedir. Dolayısıyla kolesterolü düşürmek için tarçın birebirdir.

Ayrıca 2013 yılında yapılan bilimsel bir çalışma, tarçın ve düşük kolesterol arasında umut verici bağlantılar bulmuş olsa da, şimdiye kadar yapılan çalışmalar bu bilgiyi kanıtlayamamıştır. Bunu kesin olarak kanıtlamak için daha fazla araştırma gereklidir.

 • Tarçın antimikrobiyal özelliklere sahiptir

Tarçının gıdalardaki mantar, bakteri ve viral unsurlarla savaştığı kanıtlanmıştır: Soğutma eksikliği nedeniyle gıda bozulmalarının çok daha sık olduğu Orta Çağ’da, hem tatlı hem de tuzlu birçok tarifin tarçınla tatlandırılması şaşırtıcı değildir. Çoğu uzman antimikrobiyal özelliği sayesinde tarçının akciğer sorunlarından soğuk algınlığına kadar her türlü tedavide kullanılabileceğini söylemektedir.

Tarçının Faydaları Nelerdir? - shuayip.com
Tarçının Faydaları Nelerdir? Sağlığa Dair 12 Fayda! – shuayip.com
 • HIV ile savaşır

Tarçının antimikrobiyal özellikleri virüslere kadar uzanır. Bu da onun HIV ile savaşmaya yardımcı olabileceğini gösterir. Araştırmalar tarçın özünün virüsün hücrelere girmesini önleyerek HIV virüsüyle savaşmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, tarçın özü potansiyel olarak HIV yönetimine katkıda bulunabilir.

2016 yılında yapılan bir araştırma, tarçından türetilen bir maddenin viral girişi engelleyebileceğini tespit etmiştir. Bu çalışma, HIV’in AIDS’e dönüşmesini önlemeye yönelik en umut verici yaklaşımlardan biridir. Bunun kesin olarak kanıtlaması için daha fazla bilimsel çalışmanın yapılması gerekmektedir.

Tarçının diğer faydaları:

 1. Mantar tedavisinde kullanılabilir.
 2. Alzheimer ve Parkinson semptomlarını aza indirebilir.
 3. Kronik hastalıklarla mücadele eder.
 4. Polikistik over sendromu tedavisinde kullanılabilir.
 5. Aşırı kilolu veya obez bireylerin vücudundaki antioksidan düzeyini iyileştirebilir.
 6. Göz sağlığına iyi gelir.
 7. Anekdotsal kanıtlar, tarçının doğal bir böcek kovucu olduğunu göstermektedir.

Sonuç

Tarçının Faydaları Nelerdir, sorusunu net olarak cevapladık. Tarçın hemen herkes tarafından güvenle tüketilebilir. İster tarçın çayı içilebilir isterse de detoks suyuna koyup, ödem atıcı etkisinden yararlanılabilir. Veyahut da yemeklerde, tatlılarda ve çeşitli içeceklerde tatlandırıcı olarak kullanılabilirsiniz. Tarçın kilo verdirir mi sorusunun cevabı ise evet! Düzenli tüketildiğinde tarçın kilo vermenize yardımcı olabilir. Fakat tek başına yeterli değildir. Sizler tarçını ne sıklıkla kullanıyorsunuz? Deneyimlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!

İlginizi çekebilecek bazı başlıklarımız:

Kinoa Çayı Faydaları: En Önemli 5 Fayda!

Matcha Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir? En az 5 Fayda!

Baharatların Bilinmeyen Yararları

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir? Kanıtlanmış 10 Fayda!

Zayıflatan Yiyecekler ve İçecekler | Şaşırtıcı Sonuçlar Veren 8 Besin

En Etkili Zayıflama Çayları: 6 Farklı Mucize!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır