Meditasyon Yapmanın 7 Faydası

Meditasyon da yoga gibi oldukça popüler hale gelen uygulamalardan biri. Günümüzde hem iş hayatında hem de gündelik hayatta artan stresimizi bir şekilde azaltmamız gerekiyor bu nedenle sağlıklı yaşam pratiklerine olan ilgimiz de artıyor.

Yapılan araştırmalar sağlık için nefes çalışmalarının ne kadar yararlı olduğunu gösteriyor. Meditasyon yaparken zihnin belli bir yere odaklanması ile birlikte aklımızda dolaşan düşüncelerden kurtulabiliyor, kendimizi hiç olmadığımız kadar rahat hissediyoruz.

Bu pratiğin en önemli yararları arasında beynimizi kontrol etme becerimizi arttırması, zihnimizi yönlendirmemiz konusunda bize yardım etmesi ve kendimizi dingin hissetmemizi sağlaması bulunuyor.

Son zamanlarda yakından tanıdığımız ünlü isimlerin de meditasyon ile ne kadar rahatladıklarını açıklaması, bu pratiğin toplumdaki algısının da olumlu yönde değişmesini sağladı.

Siz de kendinizi sıkışmış ve bunalmış hissediyorsanız, aklınızdan hızla geçen düşüncelerin içinde boğuluyorsanız faydaları bilimsel olarak da kanıtlanmış bu pratikle huzur bulabilirsiniz.

Meditasyonun bilinmeyen faydalarını öğrenin
Zihninizi Boşaltabilirsiniz

Meditasyon Yapmak Size Ne Kazandırır?

Meditasyon dışarıdan son derece basit bir zihin pratiği olarak görünen ama iş deneyimleme sürecine geldiğinde ne kadar zorlayıcı olduğunu anladığımız oldukça farklı bir uygulama.

Uzakdoğu kültüründe geniş yer kaplayan bu pratik bir tür zihin egzersizi olarak da görülebilir. Yani kısacası düzenli olarak yapıldığında bu konuda kondisyonumuz artar ve uygulama sırasında daha derinlere gitme becerisi de kazanırız.

Harvard Tıp tarafından yapılan çalışmaların da bu pratiğin yararlarına dikkat çektiğini ifade ettikten sonra sizin için hazırladığım meditasyonun yararları derlemesine geçebiliriz. Yazıyı okuyun ve madde madde bu çalışmanın size neler kazandıracağını öğrenin!

Stresi Azaltıyor

Yapılan pek çok çalışma bu pratiğin özellikle de düzenli olarak uygulanması halinde stres seviyesini azaltmada ciddi bir rol oynadığını gösteriyor.

3.500 kişinin yer aldığı bilimsel bir çalışmanın sonuçlarına baktığımızda düzenli olarak bu uygulamaları hayatına sokan kişilerde depresyon belirtilerinin, vücut ağrılarının ve kaygı oranlarının düştüğünü görüyoruz.

Benzer şekilde bu uygulama ile ilgilenen kişilerin endişeye bağlı ortaya çıkan fibromiyalji, travma sonrası problemleri ve huzursuz bağırsak sendromu gibi rahatsızlıklarının büyük ölçüde azaldığı bilimsel olarak da kanıtlanmış. Panik atak gibi bir sorun yaşıyorsanız ve bunu kontrol altına almak istiyorsanız da bu çalışma tam size göre.

hafiza kaybi e1573044775297 meditasyon 2 | Shuayip.com
Rahatlayın

Farkındalığı Arttırıyor

Günümüzde gündelik hayatın yoğunluğu içinde neredeyse her konuda bilinçsiz bir şekilde hareket ettiğimizi ve anın farkına varamadığımızı düşününce meditasyon pratiği ile farkındalığımızı arttırma fikri oldukça cezbedici görünüyor.

Yine yapılan bilimsel çalışmalar ışığında değerlendirildiğinde bu pratiği düzenli olarak hayatına dahil eden kişilerin hayatlarını bilinçli bir şekilde yönlendirmeye başladığı, sorunlarını daha yaratıcı bir şekilde çözdükleri ve pozitif hissettikleri biliniyor.

Hafıza Kaybını Önlüyor

Yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan hafıza kaybını önlemede de büyük bir etkisi olan bu pratik insanın düşüncelerinin berraklaşmasını, dikkatini daha kolay toplamasını ve zihninin genç kalmasını sağlıyor.

Bu uygulamayı düzenli olarak yapan kişilerin yaşı kaç olursa olsun bunama gibi rahatsızlıklar yaşama ihtimalleri azalıyor. Demans ile mücadele konusunda da bu pratiğin çok etkili olduğu düşünülüyor.

Bağımlılıklarla Mücadele Konusunda Yardımcı

Hem ülkemizde hem de dünyada farklı kötü alışkanlıklarla mücadele eden ve bağımlılıklarından kurtulamayan çok fazla kişi olduğunu da göz önünde bulundurduğumuzda bu pratiği neden hayatımıza katmamız gerektiğini daha iyi anlayabiliriz.

Düzenli olarak bu uygulamayı yapan kişilerin irade becerileri gelişiyor, duygularını daha iyi kontrol etmeye başlıyorlar, davranışları ve tepkilerini yönetme konusunda da diğer insanlardan rahat hissediyorlar. Bunun sonucunda ise bağımlılıklarına dair rahatsız edici hisleri deneyimlediklerinde pratik yaparak süreci kolayca yönetebiliyorlar.

Uyku Kalitesini Arttırıyor

Günümüzde artan uyku sorunları gündelik hayatta insanların verimlerini düşürüyor. Uykusuz kalındığında iştahın artması ile obeziteye eğilim de tetikleniyor. Eğer rahat uyuma konusunda sorun yaşıyorsanız günlük olarak uygulayacağınız kısa pratiklerle rahatça uykuya dalmaya başlayabilir, uyku kalitenizi arttırabilirsiniz.

Girl sleeping with her dog 732x549 thumbnail meditasyon 3 | Shuayip.com
Daha Rahat Uyuyun

Kan Basıncını Düşürüyor

Bu pratiğin bilinen faydalarının yanı sıra hiç bilinmeyen bir yararı da kan basıncını düşürüyor olması. Yüksek kan basıncının kalp krizi ya da felç gibi hastalıkları tetiklediği bilinen bir gerçek. Ancak gündelik hayatımızda yaşadığımız sorunlar, artan doğal afetler ve iklim krizi nedeniyle yaşadığımız endişeler ile ekonomik problemlerin getirdiği gelecek kaygısı gibi etkenler kan basıncımızı hızlı bir şekilde yükseltebiliyor.

Yapılan araştırmalar dışarıdan alınan ilaçların kan basıncını düşürmede sadece anlık olarak etki ettiğini gösteriyor. Bu durumda da meditasyon pratiği yapmanın ne kadar önemli olduğu bir kere daha kanıtlanmış oluyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır