Uykusuzluk için 5 Basit Öneri

Günümüzün en büyük sorunlarından biri de uykusuzluk. İnsanlar yaşadıkları stres, yaz sıcakları gibi çok farklı nedenlerle ciddi uyku bozuklukları yaşayabiliyor. Yaşanan bu uyku sorunları zaman zaman hepimizin hayatını cehenneme çeviriyor. Bu yüzden bugün size bu problemi çözmek için kullanabileceğiniz ve kolayca uygulayabileceğiniz beş basit öneriden bahsedeceğim.

uykusuzluk
Herkes Uyumayı Sever

Stres Kaynaklı Uykusuzluk

Daha önce de ifade ettiğim gibi uykusuzluğun altında yatan pek çok farklı neden olabilir. Ancak bunun başlıca nedenlerinden birinin stres olduğunun altını çizmeliyiz. Stresin kaynağı ise günlük hayatta yaşanan sorunlar olabileceği gibi anlık olarak hissedilen bunaltıcı koşullar ya  da akşam yenilen ağır bir yemeğin verdiği rahatsızlık da olabilir. Bu durumda çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilecek stres, olası uyku bozuklularının bir numaralı habercisidir diyebiliriz.

Bu konuda daha fazla bilgi edinmek için bu yazıya da göz atabilirsiniz: Yoganın Mutluluğa Götüren 5 Prensibi

Kısaca Uyku Kaçıran Faktörler

Uykunun hepimiz için çok önemli olduğunu ifade ederek devam edelim. Çünkü uyku, beden ve zihin için büyük bir gerekliliktir. Ne yaparsak yapalım uyuyamadığımız anlarda neden böyle oldu sorusu sıklıkla aklımızdan geçer ama bir sonuca ulaşamayabiliriz. Böyle zamanlarda aklınızda oluşacak soru işaretlerini gidermek adına şimdi kısaca uyku kaçıran faktörlerden bahsedeceğim:

  • Fazla kahve ve çay tüketimi.

Neredeyse hepimiz fazla kahve ya da çay içtiğimizde uykumuzun kaçtığını biliriz ama özellikle de geç saatlerde içilen kahvenin, çayın veya kafein içeren içeceklerin uyku kaçırdığını unutmamak gerekir.

  • Gazlı içecek tüketimi.

Gün içinde fazlaca içilen gazlı içecekler geceleri uykuya dalmada zorluğa neden olabilir.

  • Elma, erik, kayısı, kiraz ve şeftali gibi meyvelerin fazla yenmesi.

Belki de çoğumuzun hiç aklına gelmeyen nedenlerden biri olsa da bu tür meyvelerin fazla tüketilmesi bunların içerisinde bulunan vitaminler nedeniyle uykumuzu açabilir.

  • Portakal suyunun fazla tüketilmesi.

İçindeki C vitamini nedeniyle portakal suyunun çok içilmesi de uykumuzu açabilir.

  • Sakız çiğnemek.

Gün içinde çok fazla sakız çiğnediğinizde geceleri uykuya dalma konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

  • Uyuduğunuz ortamın fazla soğuk ya sıcak olması.

Eğer uyuyacağınız oda fazla sıcak ya da soğuksa uykunuz kaçabilir. Bunu en çok kışın sert soğuklarında ve yazın bunaltıcı sıcaklarında yaşıyoruz. Isının artışı ya da düşünün de yine bir tür stres kaynağı olduğunu unutmayalım.

  • Yorgunluk ve fazla hareket edilmesi.

Eğer gün içinde çok fazla hareket ettiyseniz ve yorulduysanız beyniniz uyku moduna geçmede ciddi bir zorluk yaşayabilir.

  • Fazla baharat tüketilmesi.

Eğer gün içinde ya da özellikle de yatmanıza yakın bir zamanda fazlaca baharat tükettiyseniz gece uykuya dalmada zorluk yaşayabilirsiniz.

  • Fazla alkol alımı.

Gün içinde fazla alkol tüketimi uykunuzu kaçırabilir çünkü alkolün içinde ciddi anlamda yoğun uyarıcı maddeler bulunmaktadır.

  • Hızlı yemek.

Yemeğinizi hızlı yiyen biriyseniz ne demek istediğimizi çok iyi anlayacaksınız çünkü muhtemelen sıklıkla uyku sorunu çekiyor olmalısınız.

Uykunuzu kaçıracak tüm bu faktörlere göz attıktan sonra tabi ki şimdi işin can alıcı noktasına geliyoruz. Uykunuz herhangi bir nedenle kaçtığında hemen size anlatacağım basit önerileri uygulayabilir ve deliksiz bir uykunun tadını çıkartabilirsiniz.

İyi bir uyku için kendinize güzel bir ortam oluşturabilirsiniz: https://yatsan.com/d/uyku-urunleri

pexels adrianna calvo 57627 scaled 1 uykusuzluk 2 | Shuayip.com
Sağlık için Uyku Şart

Pratik Öneriler

1. Deliksiz bir uyku için öncelikle uyumaya çalıştığınız yeri gözden geçirmenizde yarar var. Mesela televizyon karşısında koltukta uyumayı mı seviyorsunuz? Ne yazık ki bu alışkanlığınızdan vazgeçmelisiniz çünkü bu uyumanızı zorlaştıracak nedenlerden biridir. Bu nedenle yatak odasında ve yatağınızda uyumaya çalışmalısınız.

2. İdeal oda sıcaklığının 21 ila 22 derece arasında olmasına özen gösterin ve uyku kalitenizi arttırmak için odada elektronik eşya bulundurmamaya çalışın.

3. Uyumak üzere yatak odanıza gitmeden önce uyku hazırlıklarına başlayın. Mesela bir rutin oluşturup her zaman belli saatlerde uyumak üzere hazırlanın. Dişlerinizi fırçalayabilir, ılık bir duş alabilir, pijamalarınızı giyip kısa bir süre kitap okuyabilirsiniz.

4. Düzenli olarak spor yapın ve hareketsiz kalmadığınızdan emin olun. Eğer bütün haftayı hareketsiz geçiren biriyseniz, masa başı çalışıyorsanız ya da farklı nedenlerle sık hareket edemiyorsanız bunu değiştirmenin bir yolunu bulmalısınız.

5. Akşamları çok geç olmadan yatmaya özen gösterin. Melatonin hormonunun daha çok salgılandığı 23:00 gibi bir saatte yatmayı tercih edebilirsiniz. Bu mümkün değilse bile erken yatmaya çalışın, 45 dakika içinde uykuya dalmayı hedefleyin ve eğer uyuyamıyorsanız yataktan çıkın, ılık bir şeyler içip yatağa geri dönün.

pexels andrea piacquadio 935750 scaled 1 uykusuzluk 3 | Shuayip.com
Uyku Bozukluğunu Geride Bırakın

Sonuç

Uykusuzluk sorununu en aza indirmek için uygulayabileceğiniz bu basit önerileri göz önünde bulundurur, uykunuzu kaçıracak şeylerden uzak durursanız çok daha iyi uyumaya başladığınızı göreceksiniz. Bunun ardından hayattan aldığınız keyif de kendiliğinden artacak, merak etmeyin.   

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır