Veganlarda B12 Eksikliği: Alternatif Vitamin Takviyeleri

Sadece veganlarda değil toplumun genelinde görülen bir problem haline gelen B12 eksikliği nefes darlığından unutkanlığa kadar pek çok farklı sıkıntıya neden oluyor. Aslında çoğumuz vitamin ve mineral takviyeleri ile ortadan kaldırabileceğimiz bu durumla ilgili yeterince bilgi sahibi değiliz. Bu nedenle hem vegan beslenenler hem de çeşitli nedenlerle B12 eksikliği yaşayanlar için konuyu detaylı şekilde almak istedim. Ayrıca yazının sonunda vereceğim alternatif ve doğal takviyelerden de yararlanabilirsiniz.

Öne Çıkan Konu Başlıkları

  • B12 Eksikliği Nedir?
  • Nedenleri
  • Belirtileri
  • Doğal Takviyeler

Veganlarda B12 vitamin eksikliği ve çöüzmleri
Sağlıklı Yaşam

B12 Eksikliği Nedir?

Her ne kadar toplumun genelinde bu vitaminin sadece unutkanlar ve bunayan yaşlılar için gerekli bir bileşen olduğu düşünülse de durum hiç de sanıldığı gibi değil. Aslında yapılan çalışmalar günümüzde pek çok çeşitli nedenden dolayı neredeyse herkesin böyle bir durum yaşadığını gösteriyor.

Bir kişinin günlük alması gereken miktarı karşılaması halinde kan tahlilinde bu bileşen seviyesinin 200 ile 300 mililitre gözükeceğini ifade edebiliriz. Ama pek çok kişide bu eksiklik ve eksikliğin anemi, yorgunluk, unutkanlık, kabızlık, iştahsızlık gibi semptomları görülür.

Sadece Veganlarda mı Olur?

Daha önce de ifade ettiğim üzere bu eksikliğin sadece bitkisel temelli ya da ağırlıklı beslenenlerde görüldüğünü söylemek mümkün değil. Bu bileşen hayvansal ürünlerden alınıyor gibi görünse de aslında kalın bağırsakta sentezlenen bir maddedir. Yani eğer emilmezse dışkı ile dışarı atılır.

Toprağa bulaşan bu madde hayvanlar otlarken vücutlarına girer ve biz onları tükettiğimizde de bu bileşeni alacağımızı düşünürüz. Bu nedenle bitkisel ağırlıklı beslenenlerde bu tür sorunlar görüldüğü düşünülmektedir ancak durum düşünülenden daha farklı. Bitkisel temelli beslenen kişilerin bazılarında 40 yıl sonra bile böyle bir sorun görülmekten sürekli et yiyenler semptomları gösterebiliyor.

Nedenleri

Peki bu durum neden oluyor diye soracak olursanız öncelikle asıl önemli noktanın bağırsak özelliği olduğunu ifade edebiliriz. Bu maddenin emilmesi için midenin bir salgısına ihtiyacımız var. Bu düzenli olarak devam ettiğinde bağırsaklar bu şekilde gelişiyor. Ancak bazı mide sorunları sizin için fazla bir sorun oluşturmasa da bu maddenin emilmesine engel olabiliyor.

Bu tür durumlarda da bir süre sonra semptomları yaşamaya başlıyorsunuz. Eğer dışarıdan ek gıda almak size doğal gelmiyorsa hayvanlara da bu madde dışarıdan iğneler yoluyla verildiğini belirtelim. Ayrıca ne yazık ki günümüzde kullanılan tarım ilaçları meyve ve sebzeleri çok fazla yıkamamızı gerektiriyor. Böylece bitkisel beslenirken de bu maddeyi alamıyoruz.

Çözüm Önerisi

Artık modern çağın getirdiği koşullar içerisinde yaşamak durumunda olduğumuz için ne yaparsak yapalım çoğu zaman dışarıdan ek gıdalara başvurmak zorunda kalıyoruz. İstesek de istemesek de tamamen doğal yaşamamız mümkün değil.

Bitkisel temelli beslenmenin sağlık açısından bilinen çok fazla yararı olduğu da aşikar. Bu nedenle bitkisel ağırlıklı beslenmeyi bırakmak yerine dışarıdan ek gıda alabiliriz. Eğer sadece bitkisel ürünleri tüketmek istiyorsanız birazdan sizin için buna uygun ek gıdalardan bahsedeceğim. Ama bu sizin için önemli değilse nasıl beslenirseniz beslenin kendinize uygun bir ek gıda almayı düşünmelisiniz.

b12 vegan 2 | Shuayip.com
Sağlıklı Yaşam

Belirtileri

Eğer böyle bir sorun yaşadığınızdan şüphe ediyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı belirtiler olabilir. Mesela kendinizi sürekli yorgun hissediyor olabilirsiniz. Bu durumda eğer diğer ihtimalleri elediyseniz eksiklik yaşıyor olma ihtimaliniz var.

Ellerinizde ve ayaklarınızda sık sık karıncalanma hissi oluşuyor olabilir. Enerji ve iştah kaybı da en bilinen semptomlar arasında yer almaktadır. Kafanız daha sık karışır, fazla eksikliğinde halüsinasyon görecek kadar kötü olabilirsiniz. Bulanık görme, stres seviyesinin artması da dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır.

Bonus: Doğal ve Alternatif Takviyeler

Daha önce de ifade ettiğim üzere aslında semptomlar olsun olmasına beslenme şeklinize bakılmaksızın bu ek gıdalardan almalısınız. Bu nedenle en doğal ürünlere yönelebilirsiniz.

Sizin için eczanelerden ve bitkisel ürünler satan mağazalardan alabileceğiniz tavsiyelerim şöyle:

  • Methyl Plus Sprey
  • Methycobalamin Sprey
  • Dynavit Tablet

İlginizi Çekebilir:

Bitkisel Süt Nedir? Vegan Beslenme Alternatifleri ve En Sevilen 2 Marka

Möller’s Balık Yağı: 8 Yararlı Özelliği ile Detaylı İnceleme

Umca Solüsyon Damla: Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin!

Redoxon Kids: Çocuklar İçin Direnç Arttırıcı

Bilinmeyen Yönleriyle Grip Aşısı: Sık Sorulan 5 Soru ve Cevapları

Esnek Beslenme: Fleksitaryen Diyeti ile 1 Haftada Hafifleyin!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır