Kedilerde Kısırlaştırma: 5 Başlıkta Kısırlaştırma İşlemi!

Kedilerde Kısırlaştırma İşlemi: Yaklaşık 4 aylıktan itibaren yavru kediler cinsel olgunluğa erişirler ve bundan sonraki süreçte üreyerek çoğalabilirler. Çoğu insanın kedilerinin hamile kalmasını ve üremesini arzu etmez; bir kedinin üremesi demek en fazla 6 yavrunun daha bakımını üstlenmek demektir. Üstelik doğum süreci ve yavru kedi bakımı sanıldığı kadar kolay değildir. Ekstra zaman ve uğraş gerektirir. 

Bir kediyi kısırlaştırma – erkekte hadım etme (testislerin alınması) ve dişinin kısırlaştırılması (yumurtalıkların ve rahmin alınması) – sadece istenmeyen gebeliklerin oluşmasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda cinsel olgunlukla ilişkili istenmeyen davranış kalıplarını da engeller. En iyi de belirli hastalık risklerini azaltır.

Kedilerde Kısırlaştırma - Shuayip.com
Kedilerde Kısırlaştırma – Shuayip.com

Kedilerde Kısırlaştırma İşlemi

1. Kedilerde kısırlaştırma nedir?

Kedilerde kısırlaştırma nasıl yapılır? Kısırlaştırma, hem dişi hem de erkek kedilerin üremesini önlemek için yapılan cerrahi bir işlemdir. Erkeklerde testisler çıkarılır – bu testosteron hormonunun ana kaynağıdır, bu nedenle bu hormonun seviyeleri ameliyattan sonra düşer. Pek çok ülkede, kedi kısırlaştırması için ovariohisterektomi tekniğinin (hem yumurtalıkların hem de rahmin alınması) kullanılması yaygın bir uygulamadır. 

Bununla birlikte, bireysel uygulamaların kendi protokolleri vardır ve her iki kedi kısırlaştırma yöntemi – ovariektomi (yalnızca yumurtalıkların alınması) ve ovariohisterektomi, dişi kedilerin kısırlaştırılması için kabul edilen bir tekniktir. Kısırlaştırıldıktan sonra, kediniz artık çiftleşemez, hamile kalamaz ve üreyemez.

Her durumda, kısırlaştırma genel bir anestezi içerir. Kediniz sabah muayenehaneye gelecek, ameliyat olduğu gün kalacak ve çoğu durumda aynı gün tekrar evine dönecektir. Tüm cerrahi prosedürler bazı riskler barındırsa da, kısırlaştırma veteriner muayenehanelerinde gerçekleştirilen en yaygın prosedürdür. Ayrıca kullanılan teknikler çok güvenlidir. Kedileri kısırlaştırmak, özellikle erkek kedilerde riski düşük tutmaya yardımcı olan nispeten hızlı bir işlemdir.

Kedilerde Kısırlaştırma - Shuayip.com
Kedilerde Kısırlaştırma – Shuayip.com

2. Kısırlaştırma sonrası iyileşme süreci

Kedilerde kısırlaştırma sonrası: Tüm cerrahi prosedürler rahatsız edici olsa da, kısırlaştırma sonrası iyileşme genellikle çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Vakaların büyük çoğunluğunda, kediler prosedürün birkaç saat içinde ayağa kalkar ve ayrıca prosedürün kendisi için ve gerektiğinde iyileşme boyunca ağrı kesici ilaçlar verilir. Bazı kediler prosedürü takiben bir gün kadar klinikte tutulabilir ve o akşam uykulu veya biraz titrek görünebilir, ancak çoğu kedi birkaç gün içinde normal hallerine geri döner.

Ameliyat izi ile birlikte tam iyileşme genellikle on günden az sürer. Alanı temiz tutmak ve kedinizin bölgeyi yalamasını önlemek için bu doğal iyileşme sürecinin mümkün olduğunca çabuk gerçekleşmesini sağlayacaktır. Kediler iyileşme sırasında ev dışına çıkarılmamalıdır. Veterineriniz ameliyat sonrası kontrol için kedinizi tekrar görmek isteyecektir.

Kedilerde Kısırlaştırma - Shuayip.com
Kedilerde Kısırlaştırma – Shuayip.com

3. Dişi kedileri kısırlaştırma nedenleri

Dişi kedileri kısırlaştırmanın pek çok nedeni vardır. Bununla birlikte kedilere sağlayacağı bir dizi fayda da mevcuttur:

  • Nüfus kontrolü: Dişi bir kediyi hiç hamile kalıp, yavrulamadan önce kısırlaştırmak gerekmektedir. Bu, ırka, doğum zamanına ve bireysel gelişime bağlı olarak çok hızlı gerçekleşir.
  • Rahatsız edici davranışları engelleme: Dişi kediler, hamile kalmazlarsa, yılın cinsel olarak aktif zamanlarında yaklaşık üç haftada bir, düzenli olarak kızgınlığa girip; çiftleşmek için erkek kedileri ‘çağırırlar’. Bu çağrı genellikle bölgedeki tüm erkekleri çeker. Tabi bir ev kedisinden bahsediyorsak, bu durum ev içerisinde kedinizin kendi kendine kızgınlığa girmesi ve rahatsız edici sesler çıkarması anlamına gelir. Bazen bu durum katlanılmaz bir hal alabilir.
  • Refah ve bakım sorunları: Kediniz hamile kalıp, doğum yaparsa, en az 3 yavrunun bakımını da üstlenmeniz gerecektir. Ayrıca onlara özel zaman ayırmanız ve her birinin bakımıyla ilgilenmeniz, gerekirse veterinere götürmeniz gerekecektir. Bu oldukça meşakkatli bir durumdur. Yavru kedileri sahiplendirmek isteseniz bile, en az bir ay anne sütü ile beslenmeleri gerekir. Sonraki süreçte ise her bir yavruya yeni bir yuva bulmak oldukça zaman alıcı ve zordur. Ayrıca yavru kediler kedi gribi gibi çeşitli bulaşıcı hastalıklardan mustarip olabilir.
  • Sağlık sorunları: Kısırlaştırılmamış dişi kedilerin daha sonraki yaşamlarında Pyometra (rahim enfeksiyonu) ve meme tümörlerinden mustarip olma olasılığı daha yüksektir. Bulaşıcı hastalıkları olan dişi kediler, bunları yavrularına bulaştırabilir. Bununla birlikte hamilelik ve doğum da belirli riskler taşımaktadır.
  • Yaban hayatı sorunları: Yavru kedileri olan dişi kediler daha aktif avlanacak ve yeterli derecede beslenmiyorlarsa yavrularını beslemek için daha fazla avlanmaları ve kendilerini riske atmaları gerekecektir. Bu durum sokak kedileri için de geçerlidir.
Kedilerde Kısırlaştırma - Shuayip.com
Kedilerde Kısırlaştırma – Shuayip.com

4. Erkek kedileri kısırlaştırma nedenleri

Erkek kedileri kısırlaştırmak için pek çok neden sıralanabilir. Bununla birlikte kedilere sağlayacağı bir dizi fayda da vardır:

  • Rahatsız edici davranışları engelleme: Kısırlaştırılmamış erkek kedilerin geniş bir alanda başıboş dolaşmaları muhtemeldir, bölgelerini çok keskin bir kokuyla işaretler ve diğer erkek kedilerle kavga etme olasılıkları oldukça yüksektir. Eşlik eden gürültü rahatsızlığı ile birlikte; koku bırakmak için hemen her noktaya idrar püskürtebilirler. Eğer ev kedisinden bahsediyorsak, bu durum evin içerisinde kedinin çeşitli noktalara idrar püskürteceği anlamına gelir. En kötüsü de bu koku çok ağırdır ve hemen temizlenmezse, geçmesi zaman alır. Dolayısıyla evlerde yaşayan erkek kedilerinin mutlaka kısırlaştırılması gerekir.
  • Sağlık sorunları: Birbirleriyle kavga eden erkek kedilerin FIV ve FeLV gibi hastalıkları diğer kedilere yayma olasılığı çok daha yüksektir. Ayrıca apse gibi dövüş yaralanmalarından mustarip olmaları da muhtemeldir. Özellikle sokak kedileri geniş bir alanda dolaştıkları için trafik kazası geçirme riskleri çok daha yüksektir.
  • Evcil hayvan sorunları: Kısırlaştırılmamış erkek kediler evden kaçma eğilimindedirler ve geri dönemeyebilirler. Ayrıca evin içine belirli noktalara idrar püskürtebilirler ve sahiplerine karşı saldırgan olabilirler. Bu nedenle, yukarıdaki sorunların önlenmesini sağlamak için yavru kedileri yeterince erken kısırlaştırmak önemlidir. Esasen çoğu insan kısırlaştırılmamış bir erkek kediyle yaşamak istemez.
  • Nüfus kontrolü: Açıkçası, erkek kedilerin kendi yavru kedileri yoktur ve birçok dişi kediyi hamile bırakmak için bir bölgede yalnızca bir erkek yeterlidir. Bu nedenle dişi bir kediyi kısırlaştırmak, sayıları sınırlamak için çok daha fazla fark yaratır. Ancak cinsiyet fark etmeksizin tüm kedilerin kısırlaştırılması gerekir.
Kedilerde Kısırlaştırma - Shuayip.com
Kedilerde Kısırlaştırma – Shuayip.com

5. Kediler ne zaman kısırlaştırılır?

Kediler ne zaman kısırlaştırılır veya kısırlaştırılmalıdır? Kediler dört aylıktan itibaren kısırlaştırılabilir. Bu çok erken bir dönemmiş gibi görünebilir, ancak kediler 4. aydan sonra cinsel olarak olgunlaşabilir. Dolayısıyla kedileri erken dönemde kısırlaştırmak onlar için en iyisidir. 

Fakat bazı veterinerler hala 5 veya 6. ayda kısırlaştırmayı önermektedir. Bununla birlikte kediler, her yaşta kısırlaştırılabilir. Evde yaşayan ama dışarıya da çıkabilen kediler, kısırlaştırılıncaya kadar dışarı bırakılmamalıdır.

Sonuç

Kısırlaştırma işlemi için kedinin belirli bir kiloya erişmesi de gerekir. 2 kg’dan az kediler için bu işlem tehlikeli olabilir. Bununla birlikte özellikle de dişi kediler 4 ila 5. aydan itibaren kızgınlığa girebilir. Kızgınlık dönemi, dişiler için çiftleşmeye hazır olduklarını belli ettikleri dönemdir ve üç hafta bir tekrar edebilir.

Kedilerde kısırlaştırma fiyatı 2021 yılında güncel olarak dişi kediler için 1700 ila 2000 TL aralığında; erkek kediler için ise 1000 ila 1300 TL aralığındadır. Fiyatlar kliniğe göre değişiklik göstermekle birlikte; şehirlere göre de farklılık gösterebilir.

Dikkatinizi çekebilir:

Kediler için Zehirli Besinler: 6 Zehirli Besin!

Kedi Malzemeleri: Kediler için Gerekli 8 Ürün!

Nasıl Bir Kedi Sahiplenmelisiniz? Bu 4 Maddeye Dikkat! Kedi Aşı Fiyatları 2021: Tüm Detaylarıyla Birlikte!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır