Doğru Yastık ve Yatak Seçimi için 4 İpucu

Daha önceki yazımda günümüzün en büyük sorunlarından birinin uykusuzluk olduğunu söylemiştim. Uykusuzluğa neden olan etkenlerden ve uyku bozukluğunu önlemek için yapılabileceklerden bahsetmiştim. Bu noktada tabii ki her ne kadar iyi bir uyku için verdiğim ipuçlarına uysanız da yine de başarılı olamayabileceğinizi söylemeliyim. Çünkü uyku konusunda en önemli faktörlerden biri de doğru bir yatak ve yastık seçimidir. Bu konunun derinliklerine indikçe siz de ne demek istediğimi daha iyi anlayacak, sonuçta uyku sorununuzu ortadan kaldıracak doğru ürünlerin seçimini yapabileceksiniz.

yatak
Doğru Seçim Hayat Kurtarır

Doğru Yastık ve Yatak Seçimi Neden Bu Kadar Önemli?

Belki de iyi uyumak için sadece stresinizi azaltmanız, daha çok hareket etmeniz ve erken yatmanız gerektiğini düşünüyorsunuz. Ya da kolay uyku konusunda verilen ipuçlarının yeterli olacağına inanıyorsunuz ama bu konuda kesin kararı vermeden önce yatak ve yastık seçimi ile ilgili bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim.

Gereken her şeyi en iyi şekilde yaptığınız halde sabahları her tarafınız ağrıyarak mı uyanıyorsunuz? Yeterince derin uyuyamıyor ve geceleri sık sık uyanıyor musunuz? Bu durumda kesinlikle doğru seçim yapmamışsınız demektir. Bütçenize ve taleplerine uygun bir seçim yaparak uyku kalitenizi kolayca arttırmanız mümkün.

Bu sayede ihtiyacınız olan rahatlığı hissedebilecek, derin bir uyku çekecek ve güne çok daha mutlu bir şekilde başlayabileceksiniz. Ciddi bir uyku sorununuz olmasa bile doğru bir ürün seçimi yaparak hayatınızı tamamen değiştirebilirsiniz. Çünkü günümüzün büyük bir bölümünü yatakta geçiriyor ve başımızı yastıkta dinlendiriyoruz.

Rahat bir uyku için bu yazıya da göz atabilirsiniz: Yoga Öğretisine Göre 3 Adımda Sağlıklı Beslenme

pexels max vakhtbovych 6969784 scaled 1 yatak 2 | Shuayip.com
İşinizi Şansa Bırakmayın

Seçim Yaparken Dikkat Edilecekler

Sertlik Seviyesi

Doğru bir yastık ve yatak seçimi deyince aklımıza ilk gelen özelliklerden biri de sertlik seviyesidir. Seçim yaparken ürünün ne kadar yumuşak olması gerektiğini belirlemelisiniz. Bu noktada kişisel tercihler ön plana çıkıyor. Ama sertlik seviyesi arttıkça gömülme seviyesinin de azaldığını unutmamalısınız. Boynunuz yukarıda kalsın istiyorsanız sert bir ürün tercih edebilir, bunu yine uygun bir yatakla birleştirebilirsiniz. Tam tersi yumuşak ürünler seçerseniz bu durumda vücudunuz tamamıyla gömülmüş gibi hissedersiniz. Ayrıca incelik ve kalınlık gibi özellikler de burada devreye girer.

Uyku Pozisyonu

Tercih ettiğiniz ürünleri almadan önce mutlaka uyku pozisyonunuzu gözden geçirmelisiniz. Çünkü nasıl yatmayı seviyorsanız aldığınız ürünlerin de buna uygun olması gerekiyor. Böylelikle alıştığınız pozisyondan farklı bir şekilde yatmak zorunda da kalmazsınız. Mesela ince bir yastık ve yumuşak bir yatak tercih ederseniz düz bir şekilde konumlanabilirsiniz. Ama tam tersi kalın ve sert ürünler alırsanız boynunuz havada kalır, kolayca yan yatabilirsiniz.

cut Ölçüleriniz

Benzer şekilde seçim yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli özelliklerden biri de kendi vücut ölçüleriniz olacaktır. Alacağınız ürünlerin mutlaka size özel olması lazım. Aksi takdirde kendinizi rahat hissetmeniz mümkün olmaz. Bu ürünleri satın almaya gittiğinizde mağazalardaki uzmanlar konuyla ilgili size destek sağlayabilir ama yine de öncesinde araştırma yapıp bilgi sahibi olarak gitmenizde yarar var.

Malzemelerine Göre Ürünler

Şimdi de son olarak bütün taleplerinizi ve tercihlerinizi belirledikten sonra geçeceğiniz aşamadan bahsetmek istiyorum. Bu noktada işin en önemli kısımlarından birine geliyorsunuz çünkü günümüzde farklı markaların çıkarttığı çeşitli malzemelerde bir sürü ürün bulunuyor. Bunlardan kendinize en uygun olanını seçebilmek için mutlaka bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Örneğin, bu tür ürünlerde kullanılan başlıca malzemeler arasında kaz tüyü, bambu, elyaf, ortopedik, yarı ortopedik, visco, lateks bulunuyor diyebiliriz.

Siz de seçim yaparken kullanılan malzemelerin özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız. Mesela eğer uykunuzda çok sık terleyen biriyseniz buna uygun doğal malzemeli bir ürün seçmeniz gerekir. Bazı markaların ürettiği özel terleme karşıtı ürünler burada işinize yarayabilir. Terleme önleyici ürünlerle uyku kalitenizin azalmasına engel olabilirsiniz.

Hangi malzemeden yapılan ürünleri almanız gerektiğini belirlemeden önce geceleri ne kadar hareket ettiğinizi de hesaba katmalısınız. Çok sık hareket eden biriyseniz bu durumda visco ürünleri tercih etmeniz uygun olacaktır. Sizi rahatsız etmeyecek ve hareketlerinize göre şekil değiştirecek bu ürünler en iyi şekilde uyumanıza yardımcı olur.

Alerjik bünyeli olan kişilerin yün veya kaz tüyü gibi malzemeleri seçmesi uygun olmayacaktır. Bunu da aklınızda bulundurmanızda yarar var. Alerjik biriyseniz lateks ya da elyaf ürünleri alabilirsiniz.

pexels dmitry zvolskiy 2082087 scaled 1 yatak 3 | Shuayip.com
Yatak Odanızı Özelleştirin

Sonuç ve Kişisel Değerlendirme

Kısaca yastık ve yatak sektörüne baktığımızda günümüzde ürünlerin ne kadar geliştiğini kolayca görebiliyoruz. Bu noktada doğru bir araştırma yaparak hem bütçemize hem de taleplerimize en uygun ürünleri seçmemiz bize büyük fayda sağlayacaktır. İyi bir uyku için kendinize en iyi gelecek ürünleri seçer, ilgili ipuçlarını uygularsanız sorunlarınızı büyük ölçüde azaltabilirsiniz.   

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır