Duruş Düzeltici: 3 Farklı Çeşit ile Kamburluk Korsesi!

Herhangi bir kişinin otururken veya ayaktayken vücudunu tuttuğu pozisyonu tanımlayan bir terim olan duruş, hem sağlık hem de yaşam kalitesi açısından oldukça önemlidir. Çünkü kötü veya yanlış duruş, sırt ve eklem ağrılarına, kamburluk gibi duruş bozukluklarına neden olabilir.

Ancak endişelenmeye gerek yok; zira bir kişi duruş düzeltici, postür düzeltici veya kamburluk korsesi adı verilen ürünlerle duruşunu iyileştirip, düzeltebilir. Peki, postür düzeltici olarak da anılan kamburluk korsesi tam olarak ne işe yarıyor ve nasıl kullanılması gerekiyor?

İnceleme

Artık pek çoğumuz eskisine göre çok daha fazla hareketsiz yaşam sürüyoruz. Giderek daha fazla çocuk, genç ve yetişkin birey, okulda, işte veya boş zamanlarında bilgisayar başında oturup saatlerce vakit geçiriyor ve bu da doğru duruşu korumayı zorlaştırıyor.

İnsanlar, genel anlamda, kambur durmak veya bacak bacak üstüne atmak gibi yanlış duruşlarda oturmaya veya ayakta durmaya eğilimlidirler. Fakat bu yanlış duruşlar, kasların şeklini etkileyebilir ve iskelette düzensizliklere neden olabilirler.

Bunun yanı sıra kötü duruş, sırt ve eklem ağrısına neden olabildiği gibi tendonların hareketini de sınırlayarak vücudun belirli bölgelerine ekstra baskı uygulayabilir. Tüm bunlara çözüm olarak satın alabileceğiniz pek çok postür düzeltici, kamburluk korsesi çeşidi piyasada bulunabilir.

İyi duruş neden bu kadar önemli?

İyi bir duruşa sahip olmanın pek çok fayda sunduğunu duymuşsunuzdur. İyi duruş, vücutta en kronik ağrının oluştuğu bölgelerde güç geliştirilmesine izin vermekle kalmaz, bununla birlikte boyun, omuzlar ve sırtın üst kısmındaki gerginliğin azaltılmasına da yardımcı olur. Bunlara ek olarak iyi bir duruşun faydaları arasında aşağıda sıraladıklarım da bulunuyor:

 • Enerji seviyesini arttırır.
 • Daha iyi nefes almanıza yardımcı olur.
 • Egzersiz yaparken uygun formu korumanızı sağlar.
 • Fiziksel aktivite yaparken yaralanma şansınızı azaltır.
 • Sizi daha uzun gösterir

Evet, iyi bir duruşa sahip olmak, genel refahınıza, yaşam kalitenize ve günlük aktiviteleri gerçekleştirme kolaylığınıza katkıda bulunur. Çoğumuz iyi duruşun ne denli önemli olduğunu biliyoruz; ancak dik oturmayı veya nötr bir omurgayı korumayı çoğu zaman unutuyoruz.

Duruş bozukluğu
Duruş bozukluğu

Postür düzeltici (duruş düzeltici) alırken nelere dikkat edilmeli?

Postür düzeltici almadan önce hangi duruş düzelticinin sizin için doğru olduğuna karar vermeniz gerekir. Bu hususta göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta var:

Kasları harekete geçirmeli!

Doğru destekle kasları güçlendirmenin faydaları azımsanamayacak kadar fazladır. Çoğu bilim insanı “Omurgayı sürekli olarak belirli bir pozisyonda destekliyorsanız, omurgadaki kasların atrofisine ve tembelleşmesine neden olabilir” diyor. Bundan dolayı bir duruş düzelticinin amacı kasları harekete geçirmek olmalıdır.

Etkinlik

Vücudunuzda belirli noktalara odaklanan duruş düzelticiler, bir ürünün etkinliğini artırabilir. Vücuttaki en önemli duruş alanları; boyun, servikal torasik kavşak ve alt sırttan oluşuyor.

Konfor

Bir duruş düzeltici ne kadar etkili olursa olsun, konforlu olması da bir o kadar önemlidir. eğer duruş korsesi veya duruş düzeltici çok rahatsız ediciyse, onu kullanmakta zorlanabilirsiniz. Bazı uzmanlara göre “Rahat duruş düzelticiler, kasları aktif tutma ve atrofiyi önleme eğiliminde oldukları için etkilidirler.’’

Kullanım kolaylığı

Duruş korsesi olabildiğince kolay kullanılabilir özelliklere sahip olmalıdır. Bu açıdan, vücuda tam destek sağlayan ve kendi kendine kolayca ayarlanabilen duruş düzelticiler önerilir. Bu tip korseler kullanım kolaylığı sağlığı için insanlar tarafından düzenli olarak rahatsız olmadan kullanılabilirler. Ayrıca korsenin giysilerin altına veya üstüne giyilebilmesi de doğru postür düzeltici seçimi için önemli bir özelliktir.

Destek alanı

Postür düzelticiler, boynunuzu, belinizi veya tüm üst bedeninizi destekleyen korseler gibi çeşitli stillerde üretilirler. İhtiyacınıza uyan ve en çok desteğe gereksinim duyduğunuz alanı hedefleyen bir korse seçtiğinizden emin olmalısınız.

Bazı duruş düzeltici korse modelleri:

1. Emarket Spidermed Alarmlı Dik Duruş Kemeri Korsesi

Spidermed Alarmlı Dik Duruş Kemeri Korsesi
Spidermed Alarmlı Dik Duruş Kemeri Korsesi
 • Kamburluğun oluşumunu engellemeye yönelik omuzların dik durmasını sağlamak için kullanılan alarm uyarıcılı bir duruş korsesidir.
 • Vücut kambur şekli aldığı an alarm sinyali ile uyarı gelir.
 • Kullanıcı bu uyarı ile duruş pozisyonunu düzeltir. Bu sayede kullanıcıların dik durmasına yönelik alışkanlık kazanmasına yardımcı olur.
 • Ürünün güncel fiyatı 71,99 TL’dir. Daha fazlası için tıklayın...

2. AslifeMed Steeplife Dik Duruş Desteği Postür Düzeltici Korse

AslifeMed Steeplife Dik Duruş Desteği Postür Düzeltici Korse
AslifeMed Steeplife Dik Duruş Desteği Postür Düzeltici Korse
 • Her sandalyeyi ergonomik hale getirebilen Steeplife ideal bir omurga desteği sunar.
 • Omurgayı eğitir, duruş bozukluklarına bağlı sırt ve bel ağrılarını büyük oranda azaltır.
 • Uzun süreli ideal duruş alışkanlığı kazandırır.
 • Klasik bir dik duruş korsesi gibi sadece sırtı hedef almayan ürün, tüm omurgayı temelden rehabilite edebilir.
 • Uzun süreli oturuşların sonucunda bel bölgesine binen yükü dağıtarak olası omurga rahatsızlıklarının önüne geçer.
 • Masa başı çalışırken, meditasyon yaparken, seyahat ederken (uçak, otobüs, özel araç, tren vb.), ders çalışırken, kısacası omurgayı ideal duruş pozisyonunda desteklemek istenilen her an kullanılabilir.
 • Ürünün güncel fiyatı 179 TL’dir. Daha fazlası için tıklayın…

3. Ankaflex Çift Balenli Bel ve Sırt Korsesi – Kamburluk Önleyici Korse

Ankaflex Çift Balenli Bel ve Sırt Korsesi
Ankaflex Çift Balenli Bel ve Sırt Korsesi
 • Kullanıcısının duruş özelliği kazanmasına yardımcı olan Ankaflex korse, pratik bir kullanıma sahiptir.
 • Yaşam kalitesini arttırır.
 • Sırt ve bel ağrılarını azaltır.
 • Yıkanabilen, rahatsız etmeyen ve hava alabilen esnek bir kumaşa sahiptir.
 • Boydan boya uzanan çift baleni sayesinde hem bel hem de sırt desteği sağlar.
 • Bel kemeri sayesinde göbeği toplar.
 • Dik durmayı, oturmayı ve yürümeyi kolaylaştırır.
 • Günde 1 saatten fazla kullanılmamalıdır.
 • Ürünün güncel fiyatı 79,54 TL’dir. Daha fazlası için tıklayın…

Duruşu düzeltmek için yapılabilecek egzersizler

Öncelikle duruş düzelticinizi işte, seyahatte veya diğer günlük aktiviteleri yaparken takmalısınız. Buna ek olarak duruşunuzu destekleyen kasları güçlendirmek için bazı egzersizler yapabilirsiniz.

Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, yoga, pilates ve kas güçlendirme gibi duruş düzeltici egzersizleri deneyebilirsiniz. Özellikle pilates yapmak, duruş açısından fazlasıyla işinize yarayacaktır.

Sonuç

Kamburluk veya kötü duruştan kaynaklanan sırt ve bel ağrılarının önüne geçmek artık çok kolay. Postür düzeltici korseler sayesinde, kısa sürede istediğiniz görünüme ve duruşa sahip olmanız mümkün. Tabii ki bunun için düzenli kullanım şart! Bu görüşüme katılmıyor ya da bu korselerin pek işe yaramadığını düşünüyorsanız lütfen yorumlarınızla paylaşın!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır