3 Maddede Yoga Malzemeleri

Kısa süre önce yoga yapmaya başlamış ya da başlamayı düşünüyor olabilirsiniz. Özellikle de yeni başlamayı düşünüyorsanız bu durumda aklınıza ilk gelecek sorulardan biri de “Acaba ne gibi malzemeler almalıyım?” olacaktır.

Ayrıca bu işi bir süredir yapanların da güvenilir malzemelere ihtiyacı olacağını unutmayalım. Her konuda olduğu gibi bu alanda da ilerlemek istiyorsanız eğer size bu yolda yardımcı olacak ürünler işinizi kolaylaştıracaktır.

Ürün seçim rehberimize geçmeden önce size gerekli olan temel ve yan malzemelerden bahsetmek istiyorum. Öncelikle bu işe başlamak için ilk ihtiyacınız olacak en temel şey bir mat olacaktır. Yoga matınız olmadan da bir havlu ya da kilim kullanarak bu işi yapabileceğiniz söylense de eğer hem kendinizi sakatlamamak hem de motive olmak istiyorsanız bu üründen edinmelisiniz.

Doğru yoga malzemelerini seçmelisiniz
Malzeme Seçerken Dikkatli Olun

Yoga Matları

Yoga matının bu işin en temel malzemesi olduğunu unutmayalım. Bu yüzden bütçenize göre seçebileceğiniz güvenilir ürünler arasından size en uygununu seçmeniz büyük bir önem taşıyor.

Seçim yaparken ürünün estetik zevkinize uygun olmasının yanı sıra kaliteli olması gerektiğini aklınızda bulundurun. Mat alırken öncelikle kalınlığa dikkat etmeyi unutmamalısınız. Eğer ince bir ürün alırsanız ilk günden hevesiniz kırılabilir, her yeriniz ağrıyarak uyanabilirsiniz. Ayrıca sakatlanmanız gibi bir risk de söz konusu olacağından seçim yapmadan önce yapacağınız yoga türünü veya türlerini iyi düşünün. Bunun yanı sıra malzemelerinizi bir yere taşımanız gerekiyor mu bu konuda da düşünmenizde yarar var.

Mesela malzemeleri bir yere götürecek kişilerin mutlaka 5 mm kalınlıktaki matlardan alması gerekir ki böylece onu kolayca katlayıp yanlarına alabilsinler. Eğer Hatha ya da Yin gibi hareketli bir tür üzerine çalışacaksanız 5 ila 8 mm kalınlığındaki matlardan tercih edebilirsiniz. Vinyasa, Ashtanga gibi dengeyi ön plana alan bir tür üzerine çalışma planınız varsa bu durumda da seçeceğiniz ürün kalınlığı 3 ila 5 mm olabilir.

Uygun olan kalınlığı seçtikten sonra yapı ve doku konusuna geçiyoruz. Matın yapısı ve dokusu da oldukça önemli çünkü kaymayan ve yumuşak bir ürün tercih ederek kendinizi pozlarda daha iyi hissedebilirsiniz. Bu durumda seçeceğiniz ürün PVC ya da TPE malzemelerden olabilir.

Ancak doğa dostu matlar olduğunu da unutmayalım. Çevrecilerin özel olarak tercih ettiği organik pamuk ve doğal kauçuk matlar hem kolayca yıkanabildikleri için hem de yumuşak bir dokuya sahip olduklarından insanı hemen kendine çeken ürünlerdir. Bu noktada aklınızda bulunması gereken tek nokta doğal malzemeden üretilen matlarda zaman zaman kaydırma sorunu olmasıdır.

Kısacası mat seçerken yapacağınız yoga türüne ve bu işi nerede yapacağınıza göre tercihlerinizi belirleyebilir, hareketlerinizi kısıtlamayacak, hatta tam tersi sizi motive edip konfor sağlayacak bir mat alabilirsiniz. Matın boyutunu da kendi boyunuza orantılı şekilde seçmeyi unutmayın. Tüm bu kriterleri tespit ettikten sonra bütçenize en uygun ürünü seçebilirsiniz. Çünkü piyasada oldukça farklı fiyatlarda, desenlerde ve renklerde matlar bulunuyor.  

Bloklar ve Çemberler

Matınızı seçtikten sonra kendinize bir veya iki tane blok alabilirsiniz. Ayrıca eğer bu konuda ilerlemek gibi bir niyetiniz varsa esneme çemberlerinden de almanız gerekir.

Bu ürünleri seçerken pratik esnasında işinizi kolaylaştıracak, süreci sizin için daha keyifli hale getirecek malzemelerden seçmenizde yarar var. Bu noktada yine devreye ağırlık ve doku özellikleri giriyor. Yaralanma riskini azaltan blokların farklı ağırlıklarda, çeşitli malzemelerden üretilmiş versiyonlarını bulmak mümkün.

Köpükten üretilenler hafiftir ve kolayca taşınabilir. Mantar olanlar tutuş açısından rahattır ve güvenlidir. Çevre dostu geri dönüştürülebilir ürünler ise doğa ile uyumludur. Siz de kendinize en uygun yoga bloğunu tercih edebilirsiniz.

Çember seçiminde ise önemli olan çemberin boyutu ve esneklik özelliğidir. Kullanım ihtiyacına göre 28  ve 40 cm arasında üretilen çemberlerin bazıları daha sert ve bazıları da daha yumuşaktır. Çember konusunda kullanım şeklinize ve seviyenize göre bir tercih yapabilirsiniz.

Farklı malzeme çeşitlerine buradan göz atabilirsiniz.

Yan Ürünler

Yoga denince akla ilk gelen ve düzenli kullanılacak temel malzemeleri aldıktan sonra sıra yan ürünlere geliyor. Bu yan ürünler arasında kıyafetler, mumlar, tütsüler, meditasyon minderleri gibi şeyler vardır. Bütçenize ve zevkinize göre bu ürünlerden de istediklerinizi seçebilir, süreci kendiniz için çok daha zengin bir hale getirebilirsiniz.

yoga
Güzel Bir Atmosfer Oluşturun

Deneyiminizi zenginleştirecek ürünlere buradan göz atabilirsiniz:

https://www.mitr.com.tr/

Kişisel Görüşüm

Öncelikle eğer bu işe yeni başlıyorsanız yolculuğunuzun en başından her şeyi bir anda alıp sonrasında pişman olmak yerine fiyat performans açısından kendinize en uygun temel ürünlerden edinebilirsiniz. Zaman içinde zevk alırsanız ve bunu hayatınızın bir parçası haline getirmeye karar verirseniz hem daha profesyonel malzemelere geçebilirsiniz hem de yan ürünlerden de alarak bu yolculuğa keyifli bir şekilde devam edebilirsiniz.

Neden yoga yapmalıyım diye düşünüyorsanız aşağıdaki yazıya göz atıp aklınızdaki soru işaretlerini gidebilirsiniz.

Yoganın Mutluluğa Götüren 5 Prensibi  

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır