5 Fayda ile Kekik

Bugün baharat olarak sofralarda sıklıkla rastladığımız ve yemeklere çok güzel bit tat katan kekikten bahsedeceğim sizlere. Peki tadı kadar faydaları da saymakla bitmeyen bu bitkinin faydaları nelerdir? Nasıl kullanabiliriz? Nerede bulunur? Hep birlikte inceleyelim…

kekik
5 Fayda ile Kekik 2 | Shuayip.com

Öne Çıkanlar

Solunum Yolları Hastalıklarına Karşı Etkilidir

Sindirim Sistemi Dostudur

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Dezenfekte Edici Özelliği Vardır

Ruh Halinize İyi Gelir

Kekik

Eski çağlardan beri medikal açıdan ve yemeklerde oldukça tercih edilen bir bitkidir. Antik Mısır’da ölen kişileri mumyalama işleme sırasında kullanıldığı bilinmektedir. Eski Yunan döneminde ise kokusu ve temizleyici etkisi nedeniyle tütsü olarak çokça kullanılmıştır. Şekil olarak bakıldığında boyu 40 cm’ye kadar uzayabilmektedir. Alt kısmı kısa ve odunsudur. Üst kısmı ise saçak şeklindedir, genellikle pembemsi renklerdedir. Bitkinin toplatılması ve kurutulması Haziran ayında başlar ve Ekim ayında son bulur.

kekik
5 Fayda ile Kekik 3 | Shuayip.com

Artılar

Solunum Yolu

İlk olarak bu bitki eski çağlardan beri Medikal anlamda birçok şekilde kullanılmıştır. En etkili görüldüğü tedavi amaçlarından biri solunum yolu problemlerine karşı etkisiydi. Özellikle kış aylarında artış gösteren solunum yolları hastalıkları hepimizin karşılaştığı hastalıklar arasındadır. Bu problemlere karşı bulabileceğiniz en etkili doğal ilaçlardan birisi kekiktir. Solunum yolunu temizleyici etkisi olan bitkinin; Anjin, Kulak Enfeksiyonları, Öksürük ve Bronşite etkili olduğu düşünülmektedir.

Sindirim Sistemi Dostudur

Sağlık açısından çok değerli bu bitkinin bir diğer faydası ise sindirim sistemi dostu olmasıdır. Antibakteriyel ve antispazmodik etkisi bulunan bitki, bağırsak florasına detoks etkisi yaratan bir özelliğe sahiptir. Böylece karaciğer ve safra kesesi işlevine yardımcı olur. Sindirim sisteminde yaşanan spazmları önler. Yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi ile eğer sindirim problemleri yaşıyorsanız denemeniz gereken bir bitkidir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kekik kokusu ve, tadı haricinde aynı zamanda içerisinde bulunan besin değerleri açısından da oldukça değerlidir. Bu bitki A Vitamini, C Vitamini, lif, magnezyum, bakır ve demir gibi çok etkili içeriklere sahiptir. Bu içerikler sayesinde bağışıklık sisteminizin güçlenmesinde oldukça etkilidir. İçeriğinde bulunan antiseptik ve antimikrobiyel bileşikler sayesinde bağışıklık sistemi uyarılır ve enfeksiyonlara karşı savaşılır.

Dezenfekte Edici Özelliği Vardır

Kekik mikrop, virüs ve bakterileri öldürmede çok etkilidir. Antibakteriyel özelliği sayesinde virüsleri, bakterileri ve mantarları öldürücü etkiye sahiptir. Ağız içi gargarası olarak da temizleyici etkiye sahip olan bu bitki, diş eti sağlığınız açısından da kullanabileceğiniz bir bitkidir. Doğal kozmetik ürünlerinin içinde sıkça rastlanan bu bitki, doğal deodorant yapımında da oldukça tercih edilir.

Ruh Halinize İyi Gelir

Modunuz düştüğünde ve kendinizi iyi hissetmediğinizde denemeniz gereken bir başka bitki de kekiktir.  İçeriğinde bulunan karvakrol sayesinde, ruh halinizi iyileştirici ve düzenleyici etkiye sahiptir. Oldukça faydalı olan bu bitkinin, zihni uyarıcı ve stres azaltıcı etkiye sahiptir. Duygu durumunuzda rahatlatıcı ve sakinleştirici etki yaratan kekik özellikle stresli zamanlarınızda size ilaç gibi gelecektir. Böyle hissettiğinizde bu bitkinin çayını içerek size nasıl bir etki sağladığını fark edebilirsiniz.

Eksiler

Kekik uçucu yağ olarak kullanıldığında mukoza zarında tahrişe neden olabileceği için mukoza ile temasından kaçınılması önerilir . Aynı zamanda uçucu yağ olarak kullanılması hamilelerde önerilmez. Kan basıncını arttırma olasılığı olduğu içinde dikkat edilmesi gerekir.

kekikkkkkk kekik 1 | Shuayip.com
5 Fayda ile Kekik 4 | Shuayip.com

Nasıl Kullanılır?

Kekiğin birçok kullanım şekli mevcuttur. Çeşni olarak mutfakta sıklıkla kullanılan kekik; makarna, pesto sosu, balık, et, sebze yemekleri ve çorbalarda sıklıkla kullanılır. Yağ olarak kullanımı da oldukça yaygındır. Kekik çayı özellikle sabah içildiğinde gün boyu zinde kalmanızı sağlar, aynı zamanda rahatlatıcı etkisi vardır.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Öncelikle kekiği iyice yıkayın.

Kaynar suyu bir bardağa dökün.

Kekiği kaynar suyun içine atın ve maksimum 10 dakika bekletin.

Kekiği süzün ve Afiyet Olsun!

İnceleme Sonucu

Özellikle kokusunu çok beğendiğim kekiğin, sağlık açısından faydaları oldukça etkileyici . Çeşni olarak kullanıldığında da yemeklere çok özel bir tat kattığına inanıyorum . Özellikle spagetti’nin sosuna eklediğinizde bence çok aromatik ve lezzetli bir dokunuş katıyor. Çay olarak içmeyi planlıyorsanız güne zinde başlamak için iyi bir seçenek olabileceğini düşünüyorum . Ayrıca evde kendinizde bu bitkiyi yetiştirebilir ve yemeklerinizde taze bir şekilde kullanabilirsiniz . Kokusu, tadı ve sağlığınıza faydalarıyla evinizden eksik etmemeniz gereken bir bitki…

Okumanızı önerdiğim yazılı linkini buraya ekliyorum

Tekrar görüşünceye dek

Sağlıkla kalın …

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır