Ada Çayı’nın 5 Özelliği

İnsan sağlığına faydası saymakla bitmeyecek bir bitkiden bahsedeceğim sizlere. Sağlığa faydaları arasında, beyin fonksiyonlarını ve bağışıklık sistemini güçlendirme, beyin fonksiyonlarını düzenleme, iltihabı azaltma, sindirimi düzenleme gibi birçok fayda bulunan bu bitki çok özeldir. Sizler için ada çayını yakından inceledim.

adaçayı
Ada Çayı'nın 5 Özelliği 3 | Shuayip.com

Öne Çıkanlar

  • Bağışıklığı Güçlendirir
  • Antioksidan Zenginidir
  • Kan Şekeri Seviyenizi Düşürür
  • Hafızaya ve Beyin Sağlığına Faydalıdır
  • Baş ağrısına iyi gelir

İnceleme

Biberiye ile kardeş sayabileceğimiz bitkinin faydaları rosmarinik asitten kaynaklanmaktadır. İkisi arasındaki fark ise ada çayının, odunsu gövdeli mavimsi çiçekleri olan yaprak dökmeyen bir çalı olmasıdır.

Artılar

Bağışıklığı Güçlendirir

Bağışıklık sisteminin güçlü olması bu günlerde hepimizin ihtiyacı. Bu bitki vücuda deri yoluyla saldıran bakteriyel ve viral hastalıkları önlemek için koruma sağlar. Merhem, toz veya kurutulmuş yapraklar şeklinde birçok kullanım şekli bulunan bitkinin, içerdiği uçucu bileşenler sayesinde bağışıklığımızı güçlendirir ve bizi hastalıklardan korumaya yardımcıdır. Ada çayı içinde bulunan güçlü antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikleri enfeksiyonlardan korunmada bize yardımcı olurken, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudumuzda koruyucu bir kalkan görevi görür. Boğaz ağrısı, öksürük ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların semptomlarını önler ve farklı türdeki mantar enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcıdır.

Antioksidan Zenginidir

Antioksidanlar vücudumuz için çok önemli moleküllerdir, vücudumuzun savunmasını güçlendirir ve kronik hastalıklara bağlı zararlı serbest radikalleri nötralize ederler. İçeriğinde kanser riskini azaltıcı, hafıza ve beyin fonksiyonlarına faydalı 160’tan fazla polifenol, klorojenik asit, kafeik asit ve rutin vardır. Günlük düzenli olarak 2 bardak içmeniz antioksidan seviyenizi yükseltir aynı zamanda, kötü kolestrolü düşürür ve iyi kolestrolü yükseltir.

Kan Şekerini Düşürür

Yapılan araştırmalara göre kan şekerini düşürmeye yardımcıdır. Şeker hastalığına karşı da bitkinin yaprakları kullanılmaktadır. Adaçayı yaprağı ekstresinin insülin duyarlılığını arttırırken kan şekerini düşürdüğü belirlenmiştir. 80 Tip 2 diyabet hastası ile yapılan bir araştırmada kan şekeri seviyelerinde olumlu bir etki gerçekleştiği tespit edildi. 2 saatlik açlıktan sonra, adaçayı verilen bireylerde kan şekeri düzeyleri kontrol grubuna farkedilir şekilde düşüş gösterdi. Bu araştırma sonucunda bu bitki verilen kişilerin glikoz seviyelerini düşüş yaşanabileceği sonucuna varıldı.

Hafızaya ve Beyin Sağlığına Faydalıdır

Hafıza problemi mi yaşıyorsunuz? O zaman bu bitkiyi mutlaka denemenizi öneririm. Omega-3 içeren bitki beyin sağlığını olumlu yönde etkiler özellikle odaklanma ve hafıza problemi yaşayan bireylerde düzenli olarak bu bitkinin tüketiminin pozitif etkileri olduğu görülmüştür. Ayrıca, Alzheimer hastalığında düşüşe geçtiği gözlenen  PCH parçalanmasını durdurduğu görülmüştür

Baş Ağrısına İyi Gelir

Zaman zaman veya sıklıkla baş ağrısıyla karşılaşırız. Baş ağrısını gidermek için birçok yola başvururuz, kimi çözüm bize olumlu cevap verir ,kiminin etkisini anlayamayız. Baş ağrısına iyi gelebilecek başka bir çözüm ise ada çayı. Özellikle stres kaynaklı baş ağrılarına çözüm olabilecek ada çayını, koklayarak etkisini deneyebilirsin

adacayiii ada çayı 1 | Shuayip.com
Ada Çayı'nın 5 Özelliği 4 | Shuayip.com

Eksiler

Ada çayının bilinen bir yan etkisi yoktur. Ama bazı insanlar içerisinde bulunan ‘’Thujone’’ ile ilgili endişe duymaktadırlar. Hayvan araştırmalarında Thujone’nin beyin için toksik olabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak insanlara olan zararı bilinmemektedir. Çok fazla ada çayı içmek veya asla tüketmemeniz gereken ada çayı uçucu yağını tüketmek toksik bir etki yaratabilir.

Günde 2-3 bardaktan fazla tüketmekten kaçınmanız iyi olacaktır. Bazı insanlar kokusundan rahatsız olabilir ama bu kişiye göre değişiklik gösterebilir o yüzden az miktarda kullanmakta yarar var.

Nasıl Kullanabiliriz ?

Taze ada çayı yaprakları aromatik kokularından ötürü, yemeklerinize ekleyebileceğiniz hoş bir seçenektir.

Kurutulmuş ada çayını yine yemeklere öğütme şeklinde kullanabilirsiniz.

Diğer bir seçenekte bu bitkiyi içeren takviyeler veya ada çayı olabilir.

adacayiiiiii ada çayı 2 | Shuayip.com
Ada Çayı'nın 5 Özelliği 5 | Shuayip.com

Nasıl Yapılır?

Ada çayı yapmak için taze yapraklarını veya kuru yapraklarını bir bardağa doldurun. Daha sonra bardağı kaynar suyla doldurun. Normal demleme şeklinde 2 dakikayı geçmeyecek şekilde demleyin. 2 dakikadan fazla demlerseniz toksik etki yaratma olasılığı vardır. Bu yüzden buna dikkat ederek çayınızı hazırlayabilirsiniz.

Bu değerli bitkinin içinde  şeker, yağ, kolestrol, sodyum ve kalori bulundurmaz. Bu yüzden oldukça faydalıdır ama günlük 1-2 bardaktan fazla içmenizi önermem .

Nereden Alabiliriz ?

Yaprak Şeklinde

Poşet Çay Olarak

İnceleme Sonucu

Birçok faydası olan ada çayı, içerisinde bulunan yüksek antioksidan seviyeleriyle sağlığınıza birçok faydası dokunacaktır. Yemeklere gelecek olursak çoğunlukla baharat olarak kullanılır, eklemeniz kolaydır ve denemenizi öneririm. Faydası oldukça çok olan bitki, çok eski zamanlardan beri sağlığa etkilerinden dolayı kullanılmaktadır . Ancak günlük doz oranını (1-2 bardak) aşmanız önerilmez.

Okumanızı önerdiğim yazıyı da buraya ekliyorum

Tekrar görüşünceye dek….

Sağlıkla Kalın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır