Zencefilin 5 Faydası Nedir?

Bugün sağlık dostu doğal bir bitki olan zencefilden bahsedeceğim. Genel olarak baharat olarak kullandığımız bu bitkinin faydaları oldukça fazla. Genelde dünyada sıcak iklimlerde yetişen bu bitki, özellikle başta Çin olmak üzere, Japonya, Hindistan, Vietnam gibi ülkelerde ilaçlarda ve yemeklerde bolca kullanılıyor. Peki faydaları nelerdir ?

zencefil
Zencefilin 5 Faydası Nedir? 3 | Shuayip.com

Öne Çıkanlar

  • Bağışıklık sistemini korur.
  • Kan şekerini düzenler.
  • Kilo vermeye yardımcıdır.
  • Ağrı kesici özelliği vardır.
  • Ağız kokusuna iyi gelir.

Tarihi

Zencefil aslında bitkinin köküne verilen isimdir. Bitkinin cins adı Zingiber, Yunancadaki zingiberis kelimesinden ortaya çıkıyormuş. Sankritçede ise bunun anlamı ‘’boynuz şeklinde’’ demektir. Yazılı olarak ise ilk olarak, Çinli filozof  ‘’Konfüçyüs’’ ün ,’’The Analects’’ kitabında gördük. Kitapta, Konfüçyüs’ün her öğünde zencefil tükettiği belirtiliyordu.

İçerik

79 kaloridir. İçinde Karbonhidrat, Protein, 0 Şeker, Sodyum, Potasyum, Demir ve Vİtamin C var

Hangi hastalıklara iyi gelir?

Bulantı ve kusmaya iyi gelir. Adet ağrılarına iyi gelir. Arterit eklem ağrılarına iyi gelir. Nezle grip için iyidir. Baş dönmesine iyi gelir

Artılar

1. Bağışıklık sistemini korur. Solunum yollarını açar. Antioksidan özelliği vardır. Özellikle bu dönemde, bağışıklık sisteminin kilit noktası olduğunu duymuşsunuzdur. Bağışıklık sisteminiz ne kadar güçlüyse hastalıklara yakalanmanız o kadar zorlaşır. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmede yediğiniz ve içtikleriniz katkısı büyük rol oynar. Yediğiniz besinlerin arasına zencefil eklemenin savunma sisteminizi güçlendirmenize faydası olacaktır. Yapılan araştırmalara göre lenf sistemini temizlemede, toksinleri atmada ve bakterileri öldürmede çok etkili olduğu belirlenmiştir.

2. Kan şekerini düzenler. Araştırmalara göre zencefil kandaki glükoz derecelerini düzende tutar. Glükoz değerleri aynı zamanda kilo alma ve kilo vermede direk olarak etkendir. Ayrıca enerji seviyenizi arttırarak sizi gün boyu zinde tutar. Çoğu zaman gün ortasında enerjinizin tükendiğini ve yorulduğunuzu hissedersiniz bunun nedeni kan şekerinizin düşmesidir . Öğünlerinize zencefili katmak bu problemi azaltacaktır. Deneyin ve görün…

3. Kilo vermeye yardımcıdır. Kilo vermek için öneri mi istiyorsunuz? O zaman bunun için iyi bir öneri olacaktır. Zencefil aynı zamanda birçok zayıflama ürününde de karşınıza çıkacaktır . Bunun nedeni metabolizmayı hızlandırarak kalori yakılmasını sağlamasıdır. Siz de diyetinize bu bitkiyi ekleyerek doğal kilo vermede etkisini görebilirsiniz.  Ayrıca size tokluk hissi verecektir, bu da kalori alımınızı azaltacaktır.

4. Ağrı azaltıcı etkisi vardır. Ağrı kesici almak üzere miydiniz? Bir saniye bekleyin çünkü zencefil bu konuda size doğal bir yardımcı olabilir. İltihaplanmalara karşı da olumlu etkisi olan bu bitkiyi, sabah güne başlarken deneyin ve etkilerini keşfedin.

5. Ağız kokusuna iyi gelir. Temiz bir nefes için öğünlerinizi zencefille bitirin. Ağız içinizi temizleyerek size temiz bir nefes sunacaktır. Zencefili sıcak suyla karıştırıp içmekte başarılı bir seçenektir. Böylece yediğiniz yemeklerden dolayı oluşan koku yok olacaktır

Eksiler

Çok fazla zararı bulunmamasına karşın dikkatli olmanız gereken durumları size hatırlatmak istiyorum. Çok fazla tükettiğinizde insülin artar, tansiyonda düşüş yaşanabilir, kan sulandırıcıların etkisinde değişiklik yaşatabilir. Sindirimi kolaylaştırmasının yanında fazla miktarda tüketirseniz ishale yol açabilir. Dikkatli olmakta fayda var.

gingertea zencefil 1 | Shuayip.com
Zencefilin 5 Faydası Nedir? 4 | Shuayip.com

Öneriler

Çay olarak

Taze zencefil

Toz Halde

gingerrrrr zencefil 2 | Shuayip.com
Zencefilin 5 Faydası Nedir? 5 | Shuayip.com

Nasıl Kullanılır?

Zencefil, vitamin ve mineral açısından çok çeşitli ve zengindir. Bir yemek kaşığı taze zencefilde;

4.8 Kalori, 1.07 gram karbonhidrat, 12 gr diyet lifi, 11 g protein, 0,5 gr yağ, 1 gr şeker bulunur. Taze zencefilde eser miktarda bulunan vitamin ve mineraller ise şu şekildedir. B3 ve B6 vitamini, Demir, Potasyum, C vitamini, Magnezyum, Fosfor, Çinko, Folat, Riboflavin, Niasin içerir.

Hem tatlı hem tuzlu tariflerinde kullanabileceğiniz bitki için uyumlu yiyecekler şu şekildedir.

Et ve balık turşusu ki bu genelde susiyle özdeşleştirilir. Çorbalar, Smoothieler, tatlı patates ve havuç yemekleri, çay, kokteyller ve fırında yapılan tatlılarda çok kolay bir şekilde kullanabilirsiniz

Ne Kadar Alınmalı?

4 gramdan fazla alınması yan etkilere sebep olabilir. O yüzden günlük dozajınız 1-3 gr olsun.

1 gr karşılığı,  1 çay kaşığına eşittir.

İnceleme Sonucu

Başta Çin ve Hindistan olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde kullanılan bir bitkidir. Türkiye’de de çoğunlukla baharat olarak kullanılan zencefilin sağlığınız açısından birçok faydası vardır. Bana sorarsanız ben zencefili, kendi öğünlerimde severek kullanıyorum. Çayı ise benim favorim, baharatlı tadını çok sevdiğim için her gün tüketiyorum. Sizin için de bazı çay önerilerini yukarıya ekliyorum. Umarım siz de benim kadar seversiniz .

Okumanızı önerdiğim yazılar arasında bugün bunu eklemek istedim

Tekrar görüşünceye dek … Sağlıkla kalın …

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır