Bebek beşiği nasıl olmalı? 5 Önemli Kural!

Anne baba olmanın en büyük zevklerinden biri küçük bebeğinizin beşiğinde huzur içinde uyuduğunu izlemektir. Bebeğiniz, zamanın çoğunu beşiğinde geçireceği için ona, en korunaklı, en konforlu ve de en iyi beşiği almalısınız. Zira mevcut standartları karşılamayan beşikler, bebeğiniz için sıkışma veya boğulma riski oluşturabilir.

Neyse ki günümüzde satışa sunulan pek çok bebek beşiğinin, belirli bir kriterlere sahip olması zorunluluktur. Bilir kişiler tarafından beşiğin güçlü, dayanıklı ve güvenli olmasını sağlamak için katı standartlar belirlendiği için istediğiniz gibi bir bebek beşiği bulmanız mümkündür. Bunun yanı sıra bebek beşiği almak hem maliyet hem de boyut açısından bir takım zorlukları da içerisinde barındırmaktadır.

Çünkü bebeğiniz beşiği yalnızca birkaç yıl kullanacak sonrasında ise daha büyük bir yatağa geçecektir. Dolayısıyla hem mali açıdan daha uygun hem de korunaklı bir beşik bulmaya çalışmalısınız. Peki, alacağınız bebek beşiği nasıl olmalı?

Bebek beşiği
Bebek beşiği nasıl olmalı?

Eski bir beşik kullanmak güvenli midir?

Malumunuz yeni beşikler ucuz olmadığı için ikinci el bir model tercih etmek, fazlasıyla kar elde etmenizi sağlayabilir. Ayrıca aileden kalan bir beşik kullanmak, manevi açıdan da değerlidir. Ancak 10 yıldan fazla süredir kullanılan bir bebek beşiği çocuğunuz için iyi olmayabilir. Daha eski beşiklerin istediğiniz standartları karşılama olasılığı daha düşüktür, bu da onları kullanışsız yapabilir.

Fakat eğer beşik gayet sağlam görünüyorsa, yani çatlamış veya parçalanmış ahşap ya da güvenli olmayan çıkıntılı köşeleri yoksa, söz konusu beşiği kullanmanızda hiçbir sakınca yok! Lakin şunları da unutmamalısınız: Kullanılmış bir beşik ilk bakışta ölçülü görünse bile, normal aşınma ve yıpranma, onu yine de riskli bir uyku alanı haline getirebilir. 

Eski bir beşikteki donanım ve bağlantılar çatlamaya veya kırılmaya meyilli olabilir ve vidaların gevşemesi daha olası olabilir. Bunun sonucunda ahşap ve yapıştırıcı da bükülebilir veya kırılgan hale gelebilir. Dolayısıyla bunların her birini göz önünde bulundurmakta fayda var.

Bebek beşiği nasıl olmalı?

Bebek beşiğinin güvenli olup olmadığını anlamak için yapabileceğiniz pek çok şey var. Peki, bunlar neler? Gelin, öğrenelim… Güvenli bebek beşiği nasıl olmalı? Öncelikle bebek beşiği alırken dikkate almanız gereken 5 ana unsur var. Bunlar:

  • Güvenlik
  • Taşınabilirlik
  • Konfor
  • Fonksiyon
  • Fiyat

Bu unsurların hepsi tamamlandığında bebeğiniz için en uygun beşiği bulmuşsunuz demektir. Şimdi yapılması gerekenleri şu şekilde açalım:

Öncelikle bebek beşiğinin güvenli, yani korunaklı olduğundan emin olun. Hafif bir malzeme kullanılarak yapılan beşikler, bebeğiniz için risk oluşturabilir.

Doğal ürün veya malzemeler tercih edin. Bebeğinizin sağlığı için bebek beşiğinin ahşap olması en iyisidir. Özellikle masif ahşap tercih edilmelidir. Bu bebeğiniz için en doğal ve en sağlıklı ürün olacaktır.

Bebeklerin güvenliği için beşiğin içi gereksiz oyuncaklar, yastıklar, peluşlar ve süslerle doldurulmamalıdır. Zira bu fazlalıklar bebeğiniz için riskli durumlar oluşturabilir.

Ayrıca bebeğinizin yatağında hava sirkülasyonunun olması da önemlidir. Dolayısıyla bebeğin yatacağı çarşaf veya battaniye -ne olursa olsun- hava geçirgenliğine sahip, delikli bir kumaştan oluşmalıdır. Ayrıca yatak için kullanılan şiltelerin orta sertlikte olması bebeklerin vücut gelişimi ve sağlığı için daha iyidir.

Bebek beşiği
Bebek beşiği nasıl olmalı?

Bebek beşiği çeşitleri nelerdir?

Anne yanı beşik

Anne yanı beşik, bebeğinin yanında uyumasını isteyen ama aynı yatakta yatma riskini -yanlışlıkla bebeğin boğulmasına sebep olma gibi- göze alamayan anneler için biçilmiş kaftandır. Bu arada annelerin bebekle birlikte uyuması gerçek anlamda çok risklidir. Çünkü bu durum ani ölümlere istenmeyen kazalara yol açabilir.

Tek tarafı açık olarak ebeveyn yatağına yerleştirilir.

Anneler veya babalar yataktan kalmadan bebek ile ilgilenebilir.

Bağımsız beşik

Anne yanı beşiğe oranla daha büyüktür ve adından da anlaşılacağı üzere farklı bir odaya veya yine ebeveyn yatak odasına konabilir.

Tabii ki böyle bir beşik tercih ederseniz geceleri sık sık yatağından kalmanız gerekecektir.

Park beşik

Genellikle yeni doğan bebeklerin ilk aylarında tercih edebilir. En büyük avantajı seyahate çıktığınızda da yanınızda götürebilmenizdir.

Park beşikler belirli ağırlıklar için çeşitlere ayrılır. Dolayısıyla bu beşiklerden alacaksanız bebeğinizin kilosunu da göz önünde bulundurmalısınız.

Bebek beşiği Bebek beşiği nasıl olmalı?
Bebek beşiği nasıl olmalı?

Sepet beşik

Vintage bir beşik olan sepet beşiğin klasik beşiklerden farkı, biraz daha küçük olmasıdır. Bebeğini yanından ayırmak istemeyen anneler için idealdir. Ayrıca sepet beşikler şık ve hoş bir görüntüye sahiptir. Küçük boyutlara sahip olan bu beşikleri bebeğiniz yalnızca birkaç ay kullanacaktır.

Hamak beşik

Hamak beşiklerin bebek sağlığı açısından pek çok faydası vardır. Hamak beşikler de yine bebeklerin ilk birkaç ayı için uygundur.

  • Omurgayı destekler.
  • Kafa düzleşmesini önler.
  • Gaz sancılarını azaltmaya yardımcı olur.

Sonuç

Bebek beşiği seçimi görüldüğü üzere oldukça önemli. Söylediğim belirli hususlara dikkat etmeyi unutmayın! Bebek bekleyenler veya halihazırda anne – baba olanlar için birkaç yazı önerim daha var:

Bebek Oto Koltuğu Ne Zaman Alınır? Dikkat Edilmesi Gereken 7 Husus!

Baston Bebek Arabası Tavsiyeleri – Kısım 10

Baston Bebek Arabası Tavsiyeleri – Kısım 8

Travel Sistem Bebek Arabası Önerileri – Kısım 7

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır