Çay İçmek İçin 5 Neden

Bugünün konusu hepimizin çok sevdiği ve günün her saatinde tükettiğimiz ‘’Çay’’. Hepimizin sabah, öğle, akşam ya da her an tükettiğimiz bu içecek favorilerilerimiz arasında bulunuyor. Dünyanın en eski içeceklerinden olan çayın faydaları da saymakla bitmiyor. Eğer size ‘’Günde kaç bardak çay tüketiyorsunuz?’’ diye sorsam, bazılarınız cevabı bulamayacaksınız. Peki bu kadar severek tükettiğimiz bu içeceğin faydaları neler? Zararları neler?

çay
Çay İçmek İçin 5 Neden 4 | Shuayip.com

Önemli Detaylar

  • Antioksidan özellikleri vardır
  • Kalbinize dosttur
  • Kötü kolestrolu düşürmeye yardımcıdır
  • Konsantrasyonunuzu arttırır
  • Bağırsak sağlığınıza katkıları vardır
cayy çay 1 | Shuayip.com
Çay İçmek İçin 5 Neden 5 | Shuayip.com

Artılar

1. Çayın içindeki antioksidanlar serbest radikalleri yok ederek hücre zararını azaltır. Böylece kronik hastalık riskiniz düşer. Unutmamanız gereken bir hatırlatma yapmak istiyorum. Bu içeceğin içindeki antioksidanları ortaya çıkarabilmek için yüksek sıcaklıkta demlemeniz gerekiyor.

2. Kalbinize dost olan bu içecek, kalp sağlığınızı olumlu yönde etkiler. Yapılan araştırmalara göre, bu içeceğin içinde bulunan bir diğer antioksidan türü olan flavanoid kalp sağlığınız için faydalı olabilir. Eğer bunları başka nerede bulabilirim diyorsanız flavanoid‘i ayrıca kırmızı şarap, bitter çikolata ve sebzelerde de bulabilirsiniz. Düzenli olarak tükettiğinizde  yüksek kan basıncı, yüksek kolestrol ve obezite gibi kalp hastalığı faktörlerini düşürebildiği gözlemlenmiştir.

3. Bir diğer etkisi ise kötü kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Zamanla vücudumuzda iyi kolestrol değerlerinde azalma yaşanırken, kötü kolestrol seviyelerinde artış gözlemlenir. Bu da  kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini ve inme riskini arttırır. İyi haber ise, düzenli olarak çay tüketen bireylerde iyi kolestrol seviyelerinin azalması daha yavaş oluyormuş.

4. Konsantrasyonu güçlendiren bu içecek sayesinde odaklanma sorunlarınız azalır. Sevgili içeceğimiz çay, içerdiği kafein ve L-theanine sayesinde beyninizi alarma geçirerek odaklanmanızı güçlendirir. L-theanine  beyindeki alfa aktivitesini yükselten ve daha iyi bir odaklanma ve rahatlama sağlayan bir amino asittir.

5. Bağırsak sağlığına da katkıları bulunan bu içecek, içerdiği pofenol sayesinde bağırsağınızda bulunan iyi bakterilerin artmasını sağlar. Bu iyi bakteriler de, salmonella gibi kötü bakterilerin oluşumunu engellemeye  çalışır.

Eksiler

Bu içeceğin zararlarından bahsedecek olursak, her şeyde olduğu gibi bu içeceğin de fazlası size zarar verebilir. Biliyorum bunları bilmek istemeyenler olabilir ama ben yine de yazıyorum. Eğer günde  3 bardaktan fazla içerseniz bazı problemler zaman içerisinde söz konusu olabilir. İçinde bulunan tanenler sayesinde demir emilimini engelleyebilir. Özellikle demir eksikliği probleminiz varsa bu konuda dikkat etmekte fayda var.

Fazla tüketilmesi sonucu karşınıza çıkabilecek problemlerden bir diğeri ise fazla kafein sonucu yaşayabileceğiniz uykusuzluk , huzursuzluk ve stres problemleri olabilir. Hamilelik dönemindeki kişilerin de kafeinden ötürü dikkatli olmasında fayda var .

cayyy çay 2 | Shuayip.com
Çay İçmek İçin 5 Neden 6 | Shuayip.com

Siyah Çay Haricinde Önerdiğim Türler

Beyaz: Çok yüksek oranda antioksidan içerir, vücuttaki iltihaplanmalara karşı etkilidir. İçerisinde bulundurduğu florür, kateşin ve tanen nedeniyle diş sağlığına büyük katkıları vardır. Beyin sağlığını destekler. Enerjinizi yükseltir. Hücre mutasyonunu engeller.

Yeşil: En çok tükettiğim çaylardan biri olan yeşil çay, çok sağlıklı bir alternatif olabilir. Yeşil çay, zihinsel uyanıklığı sağlar. Kalp sağlığını destekler. Kolesterolü düşürür. Strese iyi gelir. Metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Kanseri önlemeye yardımcıdır. Hafızayı güçlendirme de etkilidir. Kan basıncını düzenler .

Rooibos: Benim kişisel favorilerimden olan Rooibos ‘u mutlaka denemenizi öneriyorum. Güney Afrika kökenli bu tür, yumuşak tadı ve aromasıyla çok hoşunuza gidecek. Kalp sağlığınıza da iyi gelecek bu çay, kötü kolesterolü düşürmede oldukça etkilidir.

Gül: Görüntü açısından çok hoş bir rengi olan bu çay, yumuşak içimiyle de beğeninizi kazanacak. Özelliklerine gelecek olursam, antiseptik etkisi vardır. Zihni dinlendirir. Boğaz ağrılarına iyi gelir. Çeşitli toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Matcha: Özellikle son yıllarda adından sıkça söz ettiren Matcha’nın faydaları oldukça fazladır. Çok güçlü bir antioksidan olan Matcha, kanserle savaşmada çok etkilidir. Metabolizmayı hızlandırarak, sindirimi kolaylaştırır. Toksin ve ödemin vücuttan atılmasına yardımcı olur

cayyyyy çay 3 | Shuayip.com
Çay İçmek İçin 5 Neden 7 | Shuayip.com

İnceleme Sonucu

Dünyanın en çok tüketilen içeceklerinden biri olan çay, yapılan araştırmalar sonucu bir çok faydası olduğunu gözler önüne sunuyor. İçerdiği düşük kalori ve kolay yapımı sayesinde kilo vermek isteyenler için vazgeçilmez bir seçenek oluyor. Bana sorarsanız, çay benim için günün vazgeçilmez bir parçasıdır. Sadece siyah çay değil, beyaz, yeşil ve birçok çeşidini severek tüketiyorum. Eğer siz de benim gibi, günü bu içecek olmadan geçiremiyorsanız, bu içeceğin faydalarını da öğrenmek oldukça mutluluk verici bir durum. O zaman bir bardak çay lütfen…

Bu konuyla ile ilgili bir diğer bloğu da okumanızı tavsiye ederim…

Sevgili okurlar, tekrar görüşmek dileğiyle…

Diğer yazılarımdan bazılarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Mutluluk ve Finlandiya’nın 4 Sırrı

British Shorthair Kedisi Almanın 4 Nedeni

5 Fayda ile Kekik

Mona Lisa’nın 5 Gizemi

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır