Mutluluk ve Finlandiya’nın 4 Sırrı

Mutluluğun formülü nedir? Nasıl mutlu olunur? Dünyanın en mutlu insanları nerede yaşamaktadır? İnsanlar yüzyıllardır mutluluğun sırlarını arar durur. Dünyanın en mutlu ülkeleri listesinde senelerdir en zirvede bulunan ‘’Finlandiya’’ bu formülü bulmuş gibi gözüküyor. ’’Dünya  Mutluluk Raporu’’na göre üst üste 4 yıldır zirvede olan Finlandiya’da insanların mutlu olmalarının kaynağı nedir?

finlandiya
Mutluluk ve Finlandiya'nın 4 Sırrı 1 | Shuayip.com

Öne Çıkanlar

Sisu

Eşitlik

Doğa

Mutluluk Anlayışı

finlandiya
Mutluluk ve Finlandiya'nın 4 Sırrı 2 | Shuayip.com

Dünya Mutluluk Raporu

”Dünya Mutluluk Raporu” Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Geliştirme Çözümleri Ağı’nın, her yıl yayınladığı bir çalışmadır. İlk olarak 2012 yılında yayınlanmıştır. Hayat Kalitesi faktörlerini dikkate alarak, katılımcılardan ülkelerindeki günlük yaşantılarında hissettikleri ”Ulusal Mutluluk Seviyesi’ni’ ölçmeleri istenir. Bu yıl ise 149 ülkenin bulunduğu listede Finlandiya birinci sırada yer alırken Danimarka, İsviçre, İzlanda, Hollanda, Norveç, İsveç, Lüksemburg, Yeni Zelanda ve Avusturya ise onu takip eden ülkeler oldu

Artılar

Sisu

‘’Sisu’’, Finliler için çok önemli bir düşünce biçimidir. Kısaca anlamı, hayatımızın zorlu bir aşamasında veya her şeyden vazgeçmeyi düşündüğümüz bir anda iç gücümüzün gücüyle hareket etmektir. İç gücümüz bize güç verir ve pes etmememizi sağlar . Kişinin azmi ve inancı bütün problemleri çözer ve bunun sonucunda aydınlık günlere ulaşırız. Her şeye rağmen hayatta kalmanın önemini hatırlatan bu inanç insanlara düşünce tarzı olarak yerleşmiştir. Durum ne kadar zor olursa olsun durumu kabul edip, yapmak istenilen şeyden vazgeçmeyip harekete geçmeyi sağlayan bu düşünce tarzı, Finlilere çok uzun zamandır güç vermektedir. Sisu inancına göre zayıflıklar kabul edilemez.

Eşitlik

Finlandiya yıllardır eşitsizliğe karşı mücadele eden bir toplumdur. Fin halkı doğduğu andan itibaren eşit haklara ve imkanlara sahiptir. Ülkede gelir sistemi arasında uçurumlar yoktur. Sağlık sistemi olarak da, devlet tüm vatandaşlarına ücretsiz hizmet sağlar. Ülkedeki okullar eşit kalitedir ve çok az sayıda özel okul vardır. Genellikle az sayıda öğrencinin bulunduğu sınıflarda, eğitimciler öğrencilerle birebir ilgilenme fırsatı bulur ve öğrenciyi akademik kariyerinde en iyi şekilde yönlendirmeyi amaçlar.

Doğa

Finlandiyalılar için mutluluğun başka bir yolu da doğayla iç içe olmak. Oldukça temiz bir hava ve yüzölçümünün %70’inin ağaçlarla kaplı olduğu ülkede insanlar doğayla iç içe olmayı çok seviyor. Ülkenin çoğu zaman soğuk ve karanlık bir havası olmasına karşın, dört mevsimi de yaşayan ülkede insanlar, kayak yapmaya, balık tutmaya, meyve ve mantar toplamaya, kuzey yıldızlarını izlemeye bayılıyorlar. Doğayla iç içe olmak ve kendileriyle baş başa kalmak, Finlilere huzur, güven ve mutluluk sağlıyor.

Mutluluk Anlayışı

Aslında Finlilerin hayata bakış açısı ve mutluluk anlayışları temel bir bakış açısına sahiptir. Finlandiyalılar sahip oldukları yaşam biçimleri, özgür düşünce anlayışları , sağlık ve eğitim sistemleri ile hayat standartlarından memnun gözüküyorlar. Kanunlara ve polise güvenin çok yüksek olduğu ülkede terörizm ve evsiz insan sayısı da çok düşük seviyelerde seyrediyor. Finli insanlar özellikle dürüst olmalarıyla da dikkat çekiyor bir problem yaşadıklarında bunu dile getiriyorlar ve dedikodudan uzak duruyorlar. Bu anlayış biçimi de onların mutlu olmasında bir etken oluşturuyor. Temel  ihtiyaçların ve yaşam kalitesinin çok yüksek olduğu ülkede, Finli insanların hayata bakış açısını olumlu şekilde etkiliyor.

finlandiya
Mutluluk ve Finlandiya'nın 4 Sırrı 3 | Shuayip.com

Finlandiya Ülkesi

Finlandiya bir Cumhuriyet ülkesidir ve Özerk Belediyelere bölünmüştür. Avrupa Birliği üyesi olan Finlandiya’nın başkenti Helsinki’dir. Ahvenanmaa, Finlandiya’ya bağlı özerk bir bölgedir. Nüfusu, 5.5 milyondur. Ulusal dilleri Fince ve İsveççe’dir. Nüfusun çoğunluğu iyi derecede İngilizce konuşur. Para birimi Euro ‘dur .

Tarihi

Finliler, köken itibariyle Ural Halkı’dır ve sonrasında Nordikleşmiştir. Finlandiya 1155 -1809 yılları arasında İsveç Krallığı bünyesinde bulunmuş, 1809’dan 1917’ye kadar olan Rusya dönemi yaşamıştı. Finlandiya, 1917’den günümüze bağımsızlık dönemini yaşamaktadır.

İnceleme Sonucu

Finlandiya, Birleşmiş Milletlerin hazırlamış olduğu rapora göre üst üste 4. kez en mutlu ülke seçilmeyi başardı . Yaşam tarzları, doğa ve açık alanla olanla ilişkileri de Finlilerin mutlu olmasında bir etken. %90’dan fazlası orman ve su olan bu ülkede insanlar kendilerini mutlu hissediyorlar . Aynı zamanda Finli insanlar mutluluklarını çok fazla göstermekten ziyade, kendi ruhsal bütünlükleri içinde mutlu ve huzurlu hissetmeyi seviyorlar. Spor, açık hava ve doğayla iç içe yaşamayı içselleştirmiş olan Finliler mutluluğun sırrını bulmuş gibi gözüküyor. Finlandiya hakkında daha fazla bilgi edinmek ve Finlandiya deneyimi yaşamak isteyenler için de linki buraya ekliyorum.

Okumanızı önerdiğim yazıyı da buraya ekliyorum.

Tekrar görüşmek dileğiyle ….

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır