5 Pratik Detoks İçeceği ile Hafifleyin

Kelime anlamı ile detoks sürecinin neyi ifade ettiğine baktığımızda bu uygulamanın vücudumuzun toksinlerden arınmasını kolaylaştıran bir yöntem olduğunu görüyoruz.

Diyete destek olarak ya da bedeni temizlemek için dönem dönem uygulanan kürler halinde yapılan detoksta farklı sağlıklı tariflerden yararlanmanız mümkün.

Sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerin ve kilo vermek isteyenlerin son zamanlarda en çok araştırdığı konu başlıklarından biri de detoks tarifleri. Tartıda düşük rakamları görmek için uygulanan ve kısa sürede sonuç veren detoks içecekleri en pratik zayıflama yöntemleri arasında gösterilebilir.

Eğer siz de kolayca hazırlayabileceğiniz tariflerle evinizin konforunda ağır bir spor programı uygulamadan hafiflemek istiyorsanız bugünkü yazımda vereceğim kürleri deneyebilirsiniz.

pexels vegan liftz 2377166 scaled 1 detoks 2 | Shuayip.com
Vücudunuzu Dinlendirin

Detoks Öncesi Dikkat Edilecekler

Evinizde bulunan malzemelerle ya da yapacağınız küçük bir alışveriş ile rahatça hazırlayabileceğiniz tariflerimize geçmeden önce eğer herhangi bir kronik rahatsızlığınız ya da hastalığınız varsa böyle kürler uygulamadan mutlaka doktorunuza danışmanız gerektiğini ifade etmeliyiz.

Bunun dışında bu süreçte dikkat etmeniz gereken konuların başında su tüketimi geliyor. Bu uygulama sırasında vücudunuzun susuz kalmaması için mutlaka iki ya da iki buçuk litre su içmelisiniz.

Bu içecekleri tüketirken eğer kan şekeriniz çok düşüyor ya da kendinizi fazla yorgun hissediyorsanız sadece sıvı tüketimi yerine kalorisi düşük ama size enerji verecek yiyeceklerden yiyebilirsiniz. Ayrıca kahve, çay ve alkol tüketiminizi sınırlandırırsanız bu da uygulamayı daha etkili hale getirecektir.

Detoksun etkisini güçlendiren etkenlerin diğerleri de spor, yürüyüş, sauna ve buhar banyosudur.

Son olarak da bu uygulamayı sadece bir ya da iki gün sürdürmenizi önererek tariflere geçmek istiyorum çünkü eğer süreci fazla uzatırsanız bedeninizi arındırmak yerine yormuş olursunuz, bunu göz önünde bulundurmanızda yarar var.

Detoks tarifleri ile kısa sürede kilo verebilirsiniz
Pratik Tarifler

Kolay Tarif Önerileri

Elmalı Tarçınlı Su

Bu tarifin temel malzemeleri arasında bir adet ince dilimlenmiş ve çekirdekleri temizlenmiş elma ile iki çubuk tarçın bulunuyor. Bir litre su ile hazırlayacağımız bu arındırıcı su için sürahinin içine malzemeleri sürahiye alın. Sonra da üzerine su ekleyerek içeceği gün boyunca tüketmeye gayret edin.

Nane Limonlu Su

Bu tarifin temel malzemeleri arasında taze nane yaprakları ve iki adet dilimlenmiş limon bulunuyor. Bu içeceği hazırlamak için de diğeri ile benzer şekilde sürahiye bir litre suyumuzu ekliyoruz, üzerine parçaladığımız nane yapraklarını koyuyoruz ve dilimlenmiş limonları ekliyoruz. Bir süre buzdolabında beklettikten sonra gün içerisinde tüketebilirsiniz.

Portakal, Elma ve Havuçlu İçecek

Bu içeceğimizi hazırlamak için bir adet elma, bir adet portakal ve bir adet havuca ihtiyacımız var. Tüm malzemeleri küçük parçalar halinde kestikten sonra blenderdan geçirerek sıvı hale getiriyoruz. Bu içeceği gün içinde iki ya da üç kere tüketerek vücudunuzun dinlenmesini sağlayabilirsiniz.

Mango, Ananas ve Zencefilli İçecek

Bu içeceği hazırlamak için bir adet mango (eğer bulamazsanız elma da tercih edebilirsiniz), bir dilim ananas ve zencefile ihtiyacımız olacak. Küçük parçalar haline getirdiğimiz mango, ananas ve taze zencefili (toz halde de kullanabilirsiniz) yine blendera koyuyoruz. Sıvı hale getirerek hazırladığımız içeceği günde birkaç kere içerek vücudumuzun rahatlamasını sağlıyoruz.

Salatalık ve Kereviz Saplı İçecek

Bu tarifi hazırlamak için iki adet salatalık, birkaç kereviz sapı ve yarım limona ihtiyacımız var. Salatalık ve kereviz saplarını blendera aldıktan sonra üzerine yarım limon sıkıyoruz. Sıvı hale getirdiğimiz içeceğimizi gün içinde sabah ya da öğlen yiyeceğiniz öğünün yerine tercih edebilirsiniz. Bu tarifi iki ya da üç gün boyunca uygulayabilirsiniz.

pexels roman odintsov 4551975 scaled 1 detoks 3 | Shuayip.com
Sağlığınıza Özen Gösterin

Yardımcı Olacak Kurallar

Bu süreçte dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de sadece fiziksel olarak değil aynı zamanda da ruhsal olarak arınmanız gerektiği.

Böyle programlar yaparken tuz tüketiminizi olabildiğince azaltmalısınız. Benzer şekilde şeker kullanmamanız da büyük önem taşıyor.

Eğer mümkünse zihinsel ve fiziksel olarak arınmaya çalıştığınız dönemlerde hayvansal gıdalar tüketmeyin. İçerisinde katkı maddesi olan yiyeceklerden uzak durmayı deneyin.

Spor yapmaz ya da hareket etmezseniz bu uygulamaların herhangi bir işe yaramayacağını aklınızdan çıkartmayın. Eğer arınmaya çalışırken hareketsiz kalırsanız istediğiniz gibi bir sonuç elde edemezsiniz.

Yumurta, buğday, süt ve süt ürünleri içeren gıdalar vücudumuzda ödem yaratmaya meyillidir. Bu nedenle bedeninizi dinlendirirken böyle yiyeceklerden de uzak durmanızda yarar olacaktır.

Bu süreçte elinizden geldiğinde yoga ve meditasyon gibi sizi rahatlatacak uygulamalara da yönelebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır