Egzotik Shorthair: 7 Başlıkta Bilinmesi Gereken Her Şey!

Kendine özgü görünümleriyle tanınan Egzotik Shorthair, esasen yine çok sevilen bir ırk olan İran kedisinin yakın akrabasıdır. Aslında, Egzotik Shorthair orijinal olarak daha fazla bakım gerektiren İran kedisine bakımı kolay bir alternatif olarak yetiştirilmiştir. İran kedileri günlük bakım gerektirirken, Exotic Shorthair’in kısa, yoğun ve peluş kürkünün bakımı son derece kolaydır. 

Tüy ve kürk yapıları büyük ölçüde farklı olsa da Exotic Shorthair ve İran kedisi aynı standartlarda yetiştirilir. Exotic Shorthair, sahipleriyle güçlü ve sevgi dolu bağlar geliştirebilen, diğer evcil hayvanlar ve çocuklarla iyi geçinebilen yumuşak huylu bir kedi cinsidir. Sevimli, tatlı ve canlı bir mizaca sahip olan Exotic, orta büyüklüktedir.

Exotic Shorthair düşük enerji seviyesi dolayısıyla, daha az hareket gereksinimi duymasına rağmen, kendi oyuncaklarıyla saatlerce mutlu bir şekilde oynayabilir. Hareket ve egzersize gereksiniminin az olması, bu kedileri, apartman dairesinde bakılacak harika bir seçenek haline getirir.

Tüm ev kedileri gibi, Exotic Shorthair’in de dışarı çıkarılmaması ve her zaman evin içinde tutulması çok daha iyi olacaktır. Zira kedinizi dışarıya salarsanız, onu, araba kazası ve diğer hayvanlardan gelebilecek zararlar gibi her türlü tehlikeye karşı riske atmış olursunuz.

Exotic Shorthair’in tatlı, rahat ve oyuncu kişiliğinin yanı sıra az bakım gerektiren yapısı sayesinde, ilk kez evcil hayvan sahiplenecek kişiler, çocuklu aileler veya evde başka bir evcil hayvanı olan aileler için mükemmel bir seçimdir.

Egzotik Shorthair - Shuayip.com
Egzotik Shorthair – Shuayip.com

Genel Bakış

Ağırlık: 3 ila 6 kg arası

Uzunluk: 30 ila 45 cm

Tüy – Kürk: Kısa, yoğun ve peluş yapıdadır. Tekir ve kaplumbağa desenleri gibi çeşitli desenlere sahiptir.

Tüy rengi: Düz siyah veya beyaz, altın, gümüş, duman, iki renkli ve Himalaya

Göz rengi: Çoğunlukla altın, bakır, yeşil ve mavi

Ortalama yaşam süresi: 15 yıl veya daha uzun

Egzotik Shorthair’in Özellikleri

Sevgi ihtiyacıYüksek
SamimiyetYüksek
Çocuk DostuYüksek
Hayvan dostuYüksek
Hareket ihtiyacıDüşük
OyunculukOrta
Enerji seviyesiDüşük
ZekaDüşük
Ses çıkarma – miyavlamaDüşük
Tüy dökme miktarıDüşük ila Orta
Egzotik Shorthair - Shuayip.com
Egzotik Shorthair – Shuayip.com

Egzotik Shorthair’in Tarihi

İran kedileri, tarihin en çok imrenilen kedilerinden biri olmuştur. Bu durum bugün de böyledir. Cinsin popülaritesi ile motive olan American Shorthair yetiştiricileri, 1950’lerde bir ara İran kedisi ile Amerikan Shorthair genlerini karıştırmaya başlamışlardır. Bunu Amerikan Shorthair kedilerinde, İran kedilerinin güzel görünüşlerini yeniden yaratmayı umdukları için yapmışlardır.

İran – Amerikan Shorthair birleşiminden doğan ilk yavrular, tam olarak Perslere benzemese de, yuvarlak yüz hatları, kısa burun ve büyük, yuvarlak gözler gibi bazı temel özellikleri korumuşlardır. Yalnızca tüyleri, İran kedilerine göre daha kısa ve daha yumuşaktır. Daha sonra birçok yetiştirici, Exotic Shorthair ırkını geliştirmek için bu melez yavru kedileri yine İran kedileriyle çiftleştirmiştir.

Cinsin popülaritesi arttıkça ve gen havuzu genişledikçe, bu üreme programına olan talep iyiden iyiye artmıştır. Nihayet 1987’de, Exotic Shorthair’lerin tamamen çapraz geçişle çiftleştirilmesi yasaklanmış; yalnızca İran kedileriyle çiftleşmelerine izin verilmiştir. Cat Fanciers Association’a göre bugün, Exotic Shorthair en popüler, safkan kedi cinslerinden biridir. Tabii İran kedilerinden sonra ikinci sırada yer almaktadır.

Egzotik Shorthair - Shuayip.com
Egzotik Shorthair – Shuayip.com

Egzotik Shorthair Bakımı

İran kedilerinin aksine, Egzotik Shorthair bakımı son derece kolaydır. İran kedisi günlük fırçalama ve tarama gerektirirken, Exotic Shorthairlerin kürkünün haftada bir veya iki kez taranması yeterlidir. Exotic Shorthair’in tüylerinde topaklanma gibi durumlar pek görülmez. Yalnızca çoğu kedi gibi mevsimsel olarak tüy döker. Bu nedenle tüy dökme mevsiminde ölü tüyleri ve deri artıklarını ayıklamak için ek bakım ve banyo yaptırmak gerekebilir.

Eğer banyo yaptırırsanız, kedinizi, yıkadıktan sonra, yumuşak bir havluyla nazikçe kurulayın. Egzotik Shorthair kedilerinin yüzleri daha düz olduğu için gözleri sık sık yaşarır. Exotic’in yüzünü her gün yıkayarak gözyaşı lekelerini önleyebilirsiniz. Kedinizin göz çevresinde aşırı akıntı varsa, yumuşak ve kuru bir bezle dikkatlice temizleyin. Her bir gözü temizlemek için bezin farklı bölümlerini kullandığınızdan emin olun; bu, enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır. 

Kedinizin gözlerinin içi iyice kızarmışsa, ayrıca huysuzsa veya aşırı akıntısı varsa, onu olabilecek en kısa sürede veterinere götürün. Diğer tüm kedi cinslerinde olduğu gibi, her hafta, en az bir kez, kedinizin kulaklarını, yaralanma veya enfeksiyon belirtileri açısından kontrol etmenizde fayda var. Kedinizin kulaklarını yumuşak bir bezle temizleyebilirsiniz.

Pamuklu kulak çubuğu kullanmamaya dikkat edin. Zira bu çubuklar, kedinizin hassas iç kulak yapısına zarar verebilir. Kedinizin kulakları kırarmışsa, iltihap kapmışsa veya tuhaf kokuyorsa, onu hemen veterinere götürün. Bunlar enfeksiyon belirtileri olabilir. Egzotik Shorthair’in enerji seviyesi düşüktür. Bu nezdenle sahipleriyle dinlenmekten veya kucaklaşmaktan memnuniyet duylar. Ancak oyuncudurlar ve çeşitli kedi oyuncaklarıyla oynamaktan zevk alırlar.

Egzotik Shorthair - Shuayip.com
Egzotik Shorthair – Shuayip.com

Yaygın Sağlık Sorunları

Egzotik Shorthairler arasında yaygın olan bazı sağlık sorunları şunlardır:

Polikistik böbrek hastalığı: PKD olarak da bilinen Polikistik böbrek hastalığı, genişlemiş böbrekler ve uygun olmayan böbrek fonksiyonu ile karakterizedir. Bu hastalık eğer genetikse kedilerde genellikle 12 aylıkken görülür; ancak yıllar sonra böbrek yetmezliği olarak da ortaya çıkabilir. PKD’yi teşhis edilebilen DNA testleri vardır. Şüphelendiğiniz bir durum varsa bu testten yaptırabilirsiniz.

Solunum sorunları : Egzotik Shorthairlerin yüzleri düz olduğundan, özellikle sıcak ve nemli havalarda nefes almakta zorluk çekebilirler. Dolayısıyla her zaman iklim kontrollü, klimalı bir ortamda tutulmalıdırlar. Kedinizin sağlığıyla ilgili endişeleriniz varsa, kedinizin uzun, mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesine yardımcı olmak için alanında uzman bir veterinere başvurun.

Beslenme

Kedinizin nasıl beslenmesi gerektiği büyük ölçüde yaşına, cinsiyetine, boyutuna ve aktivite seviyelerine bağlıdır. Egzotik Shorthair’inizi ne kadar veya ne sıklıkla beslemeniz gerektiğini bilmiyorsanız, veterineriniz onun için sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı hazırlayacaktır.

Aşırı beslenmeleri ve sürekli yiyecek tüketmeleri halinde kediler, kolayca obeziteye yakalanabilirler. Obezite, bir dizi sağlık sorununu beraberinde getirir. Kedinizi sağlıklı, dengeli bir şekilde beslediğinizden ve mamasını ölçülü olarak verdiğinizden emin olmalısınız.

Egzotik Shorthair - Shuayip.com
Egzotik Shorthair – Shuayip.com

Sonuç

Exotic Shorthair, bakım ve hareket-egzersiz ihtiyacı açısından son derece az bakım gerektirir. Sevgi dolu, sadık ve sakin bir kişiliğe sahip olan bu sevimli Egzotik Shorthair yavruları, ilk kez kedi sahiplenecekler veya çocuklu aileler için oldukça ideal bir seçim olacaktır. Ayrıca kedisine bir arkadaş arayan veya ikinci bir kedi sahiplenmek isteyenler için de fazlasıyla uygundur.

Ayrıca bakınız:

Kedi Irkları: Scottish Fold Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Madde!

Kedi Irkları: British Shorthair Özellikleri! 8 Başlıkta Her Şey

Kedi Irkları: American Shorthair! 8 Başlıkta Tüm Detaylar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır