En İyi Fitness Aletleri: Her Eve Sığabilecek 14 Alet!

En iyi fitness aletleri: Covid-19 pandemisiyle birlikte evde yapılan aktivitelerin sayısı çoğaldı. İnsanlar formunu korumak için evlerinde, kendi imkanlarıyla spor yapmaya başladı. Dolayısıyla evde spor yapabileceğimiz fitness aletlerine olan talep de arttı. Durum böyle olunca fitness aletlerinin hangisinin daha işe yarar olduğu konusunda araştırmalara da başlandı.

Evinizde spor yapıp, form tutabileceğiniz çeşitli fitness aletleri hemen her mecrada satılıyor. İster küçük isterse de büyük eviniz olsun hemen her ev tipine göre boyut açısından kullanışlı fitness ekipmanları veya spor aletleri bulmak mümkün. Peki, en iyi fitness aletleri hangileri? Hemen, başlayalım!

En iyi fitness aletleri!

1. Atlama ipi

Atlama ipi
Atlama ipi

Hızlı bir şekilde yağ ve kalori yakmak için harika bir fitness aleti olan atlama ipi ile istenmeyen kilolara veda edilebiliyor. Düzenli bir şekilde ip atlandığında, fark gözle görülebilir bir şekilde aynaya yansıyor. Ortalama bir hızla tam 100 kez ip atlayarak aşağı yukarı 60 kalori yakabilirsiniz. Eğer tempoyu hızlandırıp, 100 kez ip atlarsınız 90 kalori yakabilirsiniz.

2. Pilates veya yoga matı

yoga matı
Yoga matı

Pilates tutkunları iyi bilirler ki pilates bandı olmadan bu iş yapılmaz! Sizler de yoga, pilates veya benzeri egzersizler yapıyorsanız, kaymaz (ve tercihen çevre dostu) bir mata ihtiyacınız var demektir. Pilates matı, özellikle esneme hareketleri için oldukça kullanışlı.

3. Tekerlekli ve lastikli mekik aleti

Tekerlekli ve lastikli mekik aleti
Tekerlekli ve lastikli mekik aleti

Her türlü egzersize entegre edilebilen bir alet olan tekerlekli ve lastikli mekik aleti ile pek çok farklı hareket yapılabiliyor. Yani söz konusu aletle ister mekik yapın isterseniz de bacak kaslarınızı güçlendirecek hareketlerle egzersizini tempolu hale getirin!

4. Sabit ağırlıklı dambıl

Sabit ağırlıklı dambıl
Sabit ağırlıklı dambıl

Sabit ağırlıklı dambıl, hemen her egzersize entegre edebileceğiniz kullanışlı fitness aletlerinden biridir. Özellikle kol kası çalıştırma konusunda oldukça başarılıdır.

5. Değişken ağırlıklı dambıl

5. Değişken ağırlıklı dambıl
Değişken ağırlıklı dambıl

Evde düzenli olarak egzersiz yapanlar için mükemmel fitness aletlerinden biri olan değişken ağırlıklı dambıl, adından da anlaşılacağı üzere ayarlanabilir ağırlık ölçülerine sahip. Dolayısıyla istediğiniz zorluğa göre dambılın ağırlığını ayarlayabilirsiniz.

6. Direnç lastiği

Direnç lastiği
Direnç lastiği

Bacak ve kol kaslarını çalıştırmak ve geliştirmek için birebir olan direnç lastiği ile vücudun direncini hedef alan egzersizler yapılabiliyor. Fiyat açısından oldukça makul.

7. Tekerlekli mekik aleti

Tekerlekli mekik aleti
Tekerlekli mekik aleti

Tekerlekli mekik aleti, adından da anlaşılacağı üzere Karın kaslarını çalıştırarak göbek eritme konusunda en etkili egzersizlerden biri olan mekik için üretilmiş bir fitness aletidir. Söz konusu aletle çok daha rahat bir şekilde mekik çekilebilmektedir. Sizler de sırt üstü mekik çekmekte zorlanıyorsanız, tekerlekli mekik aleti tam size göre!

8. Barfiks barı

Barfiks barı
Barfiks barı

Evde yapılan en etkili egzersizlerden biri hiç şüphesiz barfikstir. Barfiks, sırt ve kol kaslarınızı çalıştırmak için birebirdir. Tabii ki bunun için bir barfiks barına ihtiyacınız var.

9. Step tahtası

Step tahtası
Step tahtası

Eskiden filmlerde de sık gördüğümüz bir fitness aleti olan step tahtası, kilo vermek isteyenler için işe yarar bir alet! Evinizde istediğiniz her noktaya yerleştirebileceğiniz portatif bir yapıya sahip olan step tahtası ile kardiyo çalışmalarına ek olarak birbirinden tempolu egzersizler yapabilirsiniz.

10. Pilates çemberi

Pilates çemberi
Pilates çemberi

Genellikle bacakları sıkılaştırmak için kullanılan pilates çemberi, özellikle iç bacak egzersizlerinde tercih ediliyor. İç bacak sorunu olanlar için harika bir alet olan çember, vücudun direncini arttırarak, etkili bir spor deneyimi sunuyor.

11. Pilates topu

Pilates topu
Pilates topu

Eğlence ve egzersiz yan yana geldiğinde akıllarda beliren ilk aletlerden bir diğeri pilates topudur. Bu rengarenk ve büyük toplar, doğru kullanıldıklarında tüm vücut kaslarınızı çalıştırmanıza yardımcı olabiliyor!

12. Bel inceltici twister

Bel inceltici twister
Bel inceltici twister

Bel inceltici twister, karın ve bel bölgesinde fazlalıkları olan kişiler için oldukça ideal bir fitness aletidir. İnce bir bele ve sıkı bir karına sahip olmak istiyorsanız, bel inceltici twister tam size göre!

13. Eliptik bisiklet

Eliptik bisiklet
Eliptik bisiklet

Fazla kilolardan kurtulup, daha sıkın bir vücuda sahip olmak için tercih edilmesi gereken fitness aletlerinin başında eliptik bisiklet geliyor. Piyasadaki en popüler fitness aletleri arasında gösterilen eliptik bisiklet, eklemlerinizi incitmeden tüm vücudunuzu çalıştırmaya imkan tanıyor. Yani eliptik bisikletin etkili bir kardiyo aleti olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

14. El ve ayak ağırlığı

En iyi fitness aletleri
El ve ayak ağırlığı

Her egzersize uyum sağlayabilen en iyi fitness aletlerinden biri olan el ve ayak ağırlığı, gerçekten harika sonuçlar veriyor. Özellikle kol ve bacak çalışmak isteyenler için birebir olan alet ile vücudunuzu hızla şekle sokmanız mümkün.

Sonuç

Sonuç olarak spor salonlarına para verip, yazılmak; sonrasında da gitmeye üşenip tüm paranızı heba etmek yerine kendi evinizde spor yapıp forma girmeniz mümkün. En fitness aletleri ile birlikte eviniz küçük olsa bile çeşitli egzersizleri yapabilir, he ekonomik olarak kar elde edebilir hem de zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Kilo vermek veya formunu kaybetmek istemeyenlere sesleniyorum: Aşağıda sıralamış olduğum içerikler tam size göre!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır