Huawei Kulaklık Freebuds 3i (ANC) İncelemesi

Huawei kulaklık, Huawei’nin kalitesinden şaşmak istemeyenlerin en çok tercih ettiği ürünler arasında bulunuyor. Son yıllarda Airpods’un özgün tasarımıyla başlayan bu tipte bluetooth kulaklıklar oldukça popülerdir. Huawei’nin yapmış olduğu kulaklık tasarımı da Airpods kulaklıklarla benzerlik gösterir. Huawei kulaklık benim de son bir senedir tercih ettiğim kulaklıklardan olduğundan bu yazımda kulaklık ile ilgili yaşadığım sorunlardan ve beğendiğim noktalardan bahsetmek istedim. Piyasada çok fazla kulaklık markası olduğundan dolayı yaşanan karmaşanın bu tarz inceleme yazıları ile en aza indirgeneceğini düşünüyorum.

Huawei Kulaklık Freebuds 3i (ANC) Tanıtımı

Huawei kulaklık, kablosuz kulaklık kullanan kişilerin sıklıkla tercih ettiği markalar arasında yer alıyor. Kulaklık her kulağa rahatlıkla oturabilmesi için XS, S, M, L olmak üzere dört farklı silikon ucu ile birlikte geliyor. Bu sayede klasik kulaklık ucunu kullanamayanlar için de bir alternatif sunulmuş oluyor.

Huawei Freebuds 3i kulaklığın bir diğer güzel özelliği de kulaklık üzerinde bulunan dokunmatik alanlar diyebiliriz. Bu dokunmatik alanlar ile aramaları cevaplamak, ANC özelliğini açmak, şarkı değiştirmek, voice assistant’a bağlanmak çok daha kolay ve pratik hâle geliyor.

ANC özelliği ile dışarıdan gelen sesler minimum seviyeye düşürülerek en gürültülü ortamlarda dahi müzik keyfinizin bölünmemesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda bu özellikle kulaklık ile konuşma kalitesinin arttırılması amaçlanmış. Kulaklığı ANC özelliği için almak isteyen kişiler için deneyimlerini inceleme başlığı altında çok daha detaylı anlatıyor olacağım.

Bahsetmiş olduğumuz bluetooth kulaklık Type-C şarj kablosu ile şarj oluyor, dolayısıyla telefonunuzu şarj etmek için yanınıza aldığınızda ayrıca kablo bulundurmanız gerekmiyor. Kulaklık kutudan çıkarıldıktan sonra 3,5 saat kadar kesintisiz kullanım sağlıyor. Kulaklık kutusunun şarj ömrü ise ortalama 14 saat, bu sürelerin doğruluğu hakkında da etraflıca konuşacağım. Kulaklığın genel anlamda özelliklerinden bahsettiğime göre biraz da kutudan çıkanlar hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

pc @2x v9 adobespark huawei kulaklık 2 | Shuayip.com

Huawei Freebuds 3i (ANC) Kulaklık Kutusundan Çıkanlar

 • Bir çift kulaklık,
 • 4 çift (L, M, S, XS) farklı boyutlarda kulaklık başlığı,
 • Şarj kutusu,
 • USB-C kablosu,
 • Kullanım kılavuzu ve garanti belgesi bluetooth kulaklık kutumuzun içinden çıkıyor.

Kullanım kılavuzu ilk kez bluetooth kulaklık kullanmak isteyenler için oldukça faydalı bilgiler içeriyor. Kılavuzdan yararlanarak kulaklığı diğer akıllı cihazlara kolaylıkla tanımlayabiliyorsunuz.

Kulaklığın teknik özelliklerini merak edenler için özellikleri de bu yazıda paylaşmak istedim. Kulaklığın teknik detayı hakkında da bilgi sahip olmak isteyenler için şöyle bir sıralama yapabiliriz:

 • Boyut: 41.8 x 23.7 x 19.8 mm (tek kulaklık), 80.7 x 35.4 x 29.2 mm (şarj kutusu)
 • Ağırlık: Yaklaşık 5.5 g (tek kulaklık), Yaklaşık 51 g (şarj kutusu)
 • Tip: Kulak içi / kablosuz / Bluetooth
 • Sürücü: ⌀10 mm dinamik
 • Bluetooth özelliği: Bluetooth 5.0
 • Pil Ömrü: 1 şarjla 3.5 saate kadar oynatma / 2.5 saate kadar konuşma süresi, 14.5 saate kadar çalma / 10,5 saat konuşma süresi
 • Şarj Kutusu Şarjı: Kablolu: USB-C
 • Pil Kapasitesi: 37 mAh (sabit) (tek kulaklık), 410 mAh (sabit) (şarj kutusu)
pc @2x v6 adobespark huawei kulaklık 3 | Shuayip.com

Huawei Freebuds 3i Bluetooth Kulaklık İncelemesi

Öncelikle Huawei kulaklıklarını beğendiğimi söylemek isterim. Çıkardığı ürünlerin birçoğu gerçekten çok başarılı ve teknoloji harikası diyebileceğimiz nitelikte oluyor. Bu kulaklığı yaklaşık bir senedir kullandığım için nerede kullanımı sorun yaratıyor, ne tür problemleri ve pozitif yanları var gibi soruları detaylıca açıklığa kavuşturacağıma inanıyorum.

Öncelikle kulaklığın silikon ucu ile başlamak istiyorum. Ürünü ilk satın aldığımdan itibaren kulaklık ucu ile ilgili hiçbir problem yaşamadım. Kulaklıkta takılı olan ucu rahatlıkla kullanabildiğimden dolayı uç değişimi yapmaya hiç ihtiyaç duymadım. Küçük kulak ucunu denediğim yakınlarımda da aynı şekilde olumlu sonuçlar aldım. Çoğu zaman kulaklığın kulağınızda olduğunu dahi hissetmiyorsunuz ve en önemlisi her an düşecekmiş hissi uyandırmıyor. Eğilip kalktığınızda veya koşarken de ürünü rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Yalnızca spor yaparken pek rahat edemediğimi söyleyebilirim. Pilates yaptığım esnada bir kez kulağımdan düştü, birkaç kez de benim düzelterek kullanmam gerekti. Ağır sporlar yaparken de rahatlıkla kullanılabileceğini pek sanmıyorum, bu sebeple sporda kullanmak isteyenlere tavsiye edebileceğim bir ürün değil.

Kulaklığın dokunmatiğini severek kullandığımı söyleyebilirim. Dokunmatik alanı kullanmaya başladığımdan bu yana hiçbir bozulma göstermedi, bir sene olmasına rağmen hâlâ çok iyi çalışıyor. Dokunmatik alanına iki kez bastığınızda ve basılı tuttuğunuzda farklı sonuçlar alıyorsunuz. Basılı tuttuğunuzda ANC özelliği açılıyor, iki kez tıkladığınızda ise önceki şarkıya geçme, videoyu durdurma gibi özelliklerden faydalanabiliyorsunuz. Dokunmatikten bahsetmişken bununla ilgili birçok kişinin bilmediği bir özelliği de söylemek istiyorum.

Huawei AI Life uygulamasını indirerek dokunmatik alanına dokunduğunuzda hangi özelliği kullanmak istediğinizi ayarlayabiliyorsunuz. Bu özelliği ben noice cancelling (ses engelleme), wake up voice assistant (sesli asistanı uyandırma) ve next video (sonraki video) özellikleri için kullanıyorum. Bu uygulama sayesinde kulaklığınızın ne kadar şarjı kaldığını, şarj kutusunun ne kadar dolu olduğunu görme imkânı yakalıyorsunuz. Yalnız Huawei freebuds 3i için değil, tüm Huawei kulaklıkları bu uygulama ile kulaklığına bağlanabiliyor. Freebuds kulaklıklar için kullanabileceğiniz birkaç uygulama daha var ancak onların efektif kullanıma sahip olduğunu söylemem pek mümkün değil, kullanıp memnun kaldığım tek uygulamanın AI Life olduğunu söyleyebilirim.

format webp 1 adobespark huawei kulaklık 4 | Shuayip.com

Biraz da şarj konusundan bahsetmek istiyorum, eğer sürekli dışarı çıkan biriyseniz uzun süreli şarj en önemli özelliklerden biri hâline geliyor. Ben de kulaklığımla sıklıkla dışarı çıktığım için şarj süresini deneyimleme fırsatım oldu. Öncelikle kulaklığı şarj edip evden çıktığımda hiçbir zaman kulaklığın beni yarı yolda bırakmadığını söyleyebilirim. Söylendiği gibi kulaklığı ortalama 3 saat boyunca aktif olarak kullanabiliyorsunuz. Şarjın bitmesinden yaklaşık 5 dakika önce şarjın biteceğine dair küçük bir bildirim sesi duyuyorsunuz. Kulaklık kapanacağı zaman yine buna benzer bir bildirim sesi ile size haber verdikten sonra kapanıyor.

Görüntülü konuşma yaptığımda, telefonla konuştuğumda 3 saatlik süre 2-2,5 saate düşebiliyor. Konuşma yaparken kulaklık kullanmayı sevdiğimden dolayı bu süre bana biraz kısa geldi. Uzun soluklu konuşmalar, ardı ardına görüşmeler yapan kişilerin görüşme sırasında yarı yolda kalacağını söyleyebilirim. Beni de defalarca kez yarı yolda bıraktığı için bu anlamda beni tatmin etmedi.

Şarj süresinden bahsettikten hemen sonra konuşma kalitesinden bahsetmek isterim. Huawei kulaklık ile yaptığım görüşmelerde çok kez dışarıdan gelen seslerin benim sesimi bastırdığını, arka plandaki seslerin çok daha net olduğuna dair geri dönüşler aldım. Özellikle kapı veya pencere açık olduğunda dışarıdaki sesler çok daha fazla iletiliyor. ANC özelliğini açtığınızda ise yalnızca siz arkaplan seslerini duymamış oluyorsunuz, karşı taraf için değişen bir şey olmuyor. Hatta birkaç kişiden ANC özelliğini açtığımda dışarı sesini daha fazla aldıklarını söylediler.

Kısaca toparlamak gerekirse ANC özelliği yalnız sizin konuşma kalitenizi arttırıyor, karşı taraf arka plandaki sesleri almaya devam ediyor. Diğer sesler sizin sesinizi bastırdığından dolayı da sağlıklı bir konuşma yapmanız maalesef pek mümkün olmuyor. Ben gürültülü ortamlarda kulaklıktan çıkıp telefonun kendi mikrofonuna geçmek durumunda kalıyordum. Konuşma kalitesi bakımından ürünün beni kesinlikle tatmin etmediğini söyleyebilirim.

Ses kalitesine gelecek olursak bu konuda hem olumlu hem olumsuz yorumlara sahibim. Öncelikle ses kalitesinin gerçekten başarılı olduğunu söyleyebilirim. Bass müzik sevenleri hayal kırıklığına uğratabilecek olsa da bass ağırlıklı olmayan müzikseverler için kullanılabilecek bir kulaklık olduğunu düşünüyorum. Bu zamana kadar ses kalitesi bakımından hiçbir sorun yaşamadım. Karşı tarafın sesini de gayet iyi ilettiğini söyleyebilirim. Telefon hoparlörünü kullandığınızda boğuk gelen ses Huawei kulaklığa geçildiğinde daha net ve pürüzsüz geliyor.

Beni burada üzen tek nokta rüzgârlı havalarda ve dışarı yürüyüşlerimde yaptığım ani hareketlerde seste ara sıra kesilme ve cızırtı olması oldu. İlk zamanlardan bu yana başımı hareket ettirmemle birlikte sesin gidip gelmesi veya cızırdamaya başlaması bir oluyor. Bunu birkaç kişiden daha duyduğum için ayrıca belirtmek istedim. Son bir aydır evde kullandığım sürelerde de sesin aniden gidip gelmesi gibi problemlerle karşılaştığım oluyor. Benim gibi aldığı cihazı uzun süreli kullanmak isteyenlerdenseniz bu kulaklığı alırken bir kez daha düşünmenizi öneririm.

huawei kulaklık
Huawei Kulaklık Freebuds 3i (ANC) İncelemesi 5 | Shuayip.com

ANC (Aktif Gürültü Engelleyici) Özelliği Nedir?

Kulaklıklarda bulunan ANC özelliği dışarıdan gelen seslerin filtrelenmesini sağlayarak size daha iyi konuşma/müzik dinleme imkânı sunan bir özelliktir. Çok rüzgârlı veya gürültülü ortamlarda kullanımı tercih edilir. Bu özelliğin trafiğe açık alanlarda kullanılması tavsiye edilmez. Bazı kulaklıkların ses filtreleme özelliği oldukça güçlü olduğundan yürürken veya araba kullanırken diğer arabaların korna sesini duymakta güçlük çekebilirsiniz. Bu durum da ciddi kazalara sebebiyet verebilir.  

ANC ile ilgili kısaca bilgi verdiğimize göre sıra en çok merak edilen özellik olan ANC özelliğine geldi. ANC özelliğini de birçok alanda test ettim. Çok gürültülü iş makinelerinin olduğu ortamlar, kalabalık tramvaylar, kafeler ve zaten sessiz olan yerlerde bu özelliği çok kez kullandım. Öncelikle bu özelliği çok başarılı bulduğumu söylemek isterim. Bahsetmiş olduğum tramvay gibi çok gürültülü ortamları dahi kütüphane kadar sessiz bir alana çevirmeyi başardı.

Hiç müzik dinlemesem bile gürültülü alanlarda bu özelliği kullanarak ses kirliliğinden bir nebze uzaklaşmış oluyorum. Tabii dışarıdaki ses hiçbir zaman tam anlamıyla filtrelenmiyor. Yalnızca sizin o sesi daha az ve tabiri caizse fısıltı şeklinde duymanızı sağlıyor. Eğer fazla gürültülü bir ortamda değilseniz biri yüksek sesle size seslendiğinde duyabiliyorsunuz. Kısacası ANC özelliği bakımından benden artı puan aldı diyebilirim.

Son olarak ürün dayanaklılığından bahsetmek istiyorum. Benim gibi sürekli bir şeyleri elinizden düşürüyorsanız ürünün dayanıklı olması çok önemlidir. Huawei Freebuds 3i kulaklık deneyimlerime göre ürün dayanıklılığı konusunda oldukça başarılı, aldığım günden beri sayısız kez yere düşürmüş olmama rağmen hâlâ çalışıyor. Elbette sorunsuz diyemiyorum çünkü aldığım günden beri yaşadığım aralıklı ses kesintileri ve cızırdamaları cihazı çok kez yere düşürmemle bir tık daha arttı. Elbette bunun yanında kulaklığı bir senedir neredeyse her gün kullanıyor olmamın etkisi de oldu diyebilirim.

Bugünkü yazımda Huawei Freebuds 3i (ANC) bluetooth kulaklık incelemesi yaptım. Bunun gibi yazıların devamı için beni ve shuayip.com’u takipte kalın, bir sonraki yazımda görüşmek üzere!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır