Sörf Yapabileceğiniz Popüler 6 Koy

sörf
Anı Yakalayın

Sörf deyince genelde aklımıza filmlerde gördüğümüz heyecanlı sahneler ve yurtdışındaki büyük kıyılar geliyor. Ama ekstrem sporlardan sayılan bu aktiviteyi yapmak için sadece yurtdışına gitmeniz gerekmiyor.

Heyecan tutkunlarının çok sevdiği ve adrenalinlerini arttırmak için tercih ettiği bu spor sadece yazın da yapılmıyor. Çok soğuk zamanlar hariç yılın her döneminde yapılabilen bu spor için sadece gerekli kıyafetlerin ve bir sörf tahtasının temin edilmesi gerekiyor.

Türkiye’de Sörf

Bu deneyimi yaşamak istiyor ya da zaten bu sporu biliyorsanız bunun için yurtdışına gitmenize gerek yok. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde bu sporu yapabileceğiniz bir sürü güzel kıyı mevcut.

Açık denizlerde yapılan bu spor için dalgaların gücü ve boyutu büyük bir önem taşıyor. Aynı zamanda rüzgarın yönüne de dikkat etmek gerekiyor. Bir tahta kullanarak yapacağınız bu spor için vücut ağırlığınızı doğru şekilde yönlendirmeniz yeterli oluyor.

Tabii ki böyle heyecan verici bir sporu yapmak istiyorsanız öncelikle konuyla ilgili eğitim almanız ve kendinizi geliştirmeniz lazım. Bunun için de sık sık bunu pratik etmeniz gerekecek. İşte tam da bu noktada sörf yapmayı deneyen, az da olsa öğrenen ya da bu konuda uzman olan kişilerin aklına bu sporu nerede yapabilirim sorusu geliyor.

Bugünkü yazımızda bu soruya cevap vermeye çalışacağız. Söze başlamadan önce Türkiye’nin su sporları için tam bir cennet olduğunu ifade etmeliyiz. Türkiye’de sörf yapmaya uygun koylardan birini seçtikten sonra tek yapmanız gereken konu hakkında biraz daha detaylı araştırma yapmak ve gerekli malzemeleri almak olacak.

Dünyadaki uygun kıyılara da göz atın: https://www.denizhaber.net/dunyanin-en-iyi-sorf-noktalari-haber-61439.htm

pexels aleksandr neplokhov 2495409 scaled 1 sörf 2 | Shuayip.com
Yeni Deneyimler Edinin

Uygun Yerler

Dalgalarla dans etmeyi sevenlerin en çok tercih ettiği sporlardan biri olan sörf için Alaçatı, İzmir bir numaralı tercih olabilir. Alaçatı yıl boyunca sert rüzgarlar alan bir noktada bulunuyor. Bu da bölgenin bu spor için oldukça uygun olmasını sağlıyor. Dalgaların gelişi açısından da elverişli bir alana sahip olan Alaçatı’da bütçenize uygun bir eğitim alma şansınız da olacak.

Gerekli malzemeleri satın almadan önce burada alacağınız eğitim sırasında kiralayacağınız ekipman ile de işe koyulabilirsiniz. Bu deneyimi yaşamanız, temel bilgileri edinmeniz ve sonrasında yavaş yavaş ilerlemeniz önemli. Alaçatı bu anlamda çok iyi bir seçim olacaktır. Dünyanın dört bir yanından da spor tutkunlarını ağırlayan bölge Mayıs ve Ekim ayları arasında heyecan severleri bekliyor.

İkinci bir uygun bölgeye geçtiğimizde ise karşımıza Datça, Muğla çıkıyor. Spor severlerin sıkça geldiği bu bölgede eğer eğitim almak istiyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanı çok önemli çünkü bu kıyı çok fazla tercih ediliyor. Planınızı yaptıktan sonra eğitim veren yerleri arayarak bilgi alabilirsiniz. Ayrıca burada sadece sörf eğitimi vermek üzere açılmış bir konaklama tesisi olduğunu da belirtelim.

Profesyonel sporcularla çalışmak, onların deneyimlerine şahit olmak ve kendinizde hem spor yapıp hem de tatilin tadını çıkartmak istiyorsanız burayı tercih etmek sizin için uygun olacaktır. Bu bölgede açık sezon Mayıs ile Eylül ayları arasını kapsamaktadır.

Eğer yukarıda önerdiğimiz yerler sizin için yeterince çekici değilse Akyarlar, Muğla da tercih edilebilecek güzel bölgeler arasında sayılabilir. Ege bölgesindeki spor severleri ağırlamak üzere açılan yeni okul ile birlikte oldukça fazla kişiyi misafir eden Akyarlar profesyoneller için biraz daha uygun olabilir. Yılın çoğu zamanı sert rüzgarlar aldığı ve denizi derin olduğu için bu işe yeni başlayacak kişiler bölgeyi fazla tercih etmez, bunu da akılda bulundurmakta yarar var. Yine de buraya gelip eğitim almak isterseniz kıyıda profesyonellerin verdiği kurslara katılabilir, sonrasında spora başlayabilirsiniz.

Bunun dışında heyecan severlerin sıklıkla tercih ettiği diğer yerlere kısaca göz atacak olursak Antalya Alanya, İstanbul Şile, Kocaeli Kerpe de gidilebilecek bölgeler arasında karşımıza çıkar. Alanya sert dalgaları ile heyecan tutkunlarının en sevdiği koylardan biridir. Profesyonellerden eğitim alıp anın tadını çıkartmak istiyorsanız bölgedeki otellerden birinde rezervasyon yapabilirsiniz.

Eğer uzak bir yere gidecek zamanınız ve bütçeniz yoksa, İstanbul’a yakın bir konumda oturuyorsanız sörf yapmak için Şile’yi tercih edebilirsiniz. İlk kez duyanları çok şaşırtsa da bölgede yer alan okul yıl içinde bir sürü kişiyi misafir ediyor. Benzer şekilde yine İstanbul’a yakın oturanların ve uzağa gitmek istemeyenlerin tercihlerinden biri de Kocaeli oluyor. Kerpe koyunda spor severlerin uğrak noktası olan bölge Karadeniz’in Bodrum’u olarak da tanımlanıyor. Buradaki otellerde kalarak güzel zaman geçirmeniz mümkün.

Buradan gerekli ekipmana göz atabilirsiniz:

En İyi 5 Sörf Tahtası Önerisi

Sörf Kıyafetleri ve Koruyucu Ekipmanları 5

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır