Kediler için Zehirli Besinler: 6 Zehirli Besin!

Kediler için Zehirli Besinler: Bazı kediler, yemek yediğiniz esnada, tabağınızda ne varsa, tadına bakmak için yalvaran gözlerle size bakabilir. Kedinize, yemeğinizden herhangi bir kırıntı dahi verirseniz, pek çok tehlikeli duruma yol açabilirsiniz. İlk olarak, kedilerin iyi, kaliteli kedi mamalarında kendileri için özel olarak sağlanan besinlere ihtiyaçları vardır. Tükettikleri herhangi bir “ekstra” kendi normal öğünleri için iştahlarını azaltacaktır. 

Yemek yerken, kedinize bir parça hindi eti veya tavuk eti vermek onun için zararlı olmasa da kötü alışkanlıklar edinmesine neden olacaktır. Eğer yemeğinizden bir kez verirseniz, bundan sonra ne zaman yemek yerseniz sürekli yanınıza gelip yemeğinizi onunla paylaşmanızı istemeye devam edecektir.

Üstelik bazı insani gıdalar kediler için toksik özellikler taşımaktadır. Yani onları zehirleyip, ölüme yol açabilir. Kediler için zehirli besinler, uzak durması gereken gıdalar nelerdir? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Kediler için Zehirli Besinler

İnsani gıdalar kediler için uygun değildir

Kedileri insani gıdalardan uzak tutmak gerekir. Çünkü bu gıdalar arasında kediler için toksik, yani zehirli olan bir takım yiyecekler bulunur. İnsanlar için lezzetli ve zararsız olsa da, basit bir ısırık bile kediniz için hayati tehlike oluşturabilir. Bir kedi sahibiyseniz, kediler için tehlikeli ve hatta ölümcül olabilen günlük yiyeceklerin neler olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Hatta bu oldukça elzemdir.

1. Yeşil domates ve çiğ patates 

Yeşil domates ve çiğ patates - Shuayip.com
Yeşil domates ve çiğ patates – Shuayip.com

Yeşil domates ve patates, Deadly Nightshade‘i içeren Solanaceae bitki familyasının üyeleridir. Söz konusu besinler, şiddetli alt gastrointestinal semptomlara neden olabilen Glikoalkaloid Solanin adı verilen acı ve zehirli bir alkaloid içerir. Bu sebzelerin özellikle yaprakları ve sapları zehirlidir. 

Bununla birlikte hazır evcil hayvan mamalarında domates bulunabilir. Zira mamalarda bulunan domatesler, olgun domateslerden seçilir ve nispeten küçük miktarlarda eklenirler. Bu sebeple kedilerin sağlığı açısından bir tehlike oluşturmazlar.

2. Çikolata

Çikolata - Shuayip.com
Çikolata – Shuayip.com

Çikolatanın köpekler için tehlikeli olduğu yaygın olarak bilinir. Fakat kediler için de zehirli olduğu pek çok kişi tarafından bilinen bir durum değildir. Çikolata, kediler için de zehirlidir. Çikolatanın içinde bulunan Teobromin adlı madde, kedilerde çeşitli sağlık sorunları geliştirebilir. Söz konusu madde en yüksek konsantrasyonda bitter ve şekersiz çikolatada bulunmaktadır.

3. Üzüm ve kuru üzüm

Üzüm ve kuru üzüm
Üzüm ve kuru üzüm – shuayip.com

Üzüm ve kuru üzümün toksisitesi esas olarak köpeklerde denenmiş ve değişen miktarlarda bulunduğu tespit edilmiştir. Üzüm ve kuru üzümlerin toksik potansiyeline dair hala pek çok bilinmeyen durum vardır. Hayvan Zehir Kontrol Merkezi ve pek çok uzman, evcil hayvanlara hiçbir şekilde üzüm veya kuru üzüm verilmemesini tavsiye etmektedir. Zira kedinizin sağlığını riske atmak için hiçbir sebep yoktur. Bu nedenle bu meyveleri kedinizden uzak tuttuğunuzdan emin olun.

4. Avokado

Avokado
Avokado – Shuayip.com

Avokado insanlar için sağlıklı olsa bile kediler için hafif derecede zehirlidir. Yapraklar, tohum, ağaç kabuğu ve meyvenin kendisi, kedilerde kusma ve ishale neden olabilen Persin adlı bir madde içerir.

5. Alkol

Alkol - Shuayip.com
Alkol – Shuayip.com

Her tür alkol, evcil kediler için toksik olabilir. Alkollü bir içecekle dolu bir bardağı küçük miktarda yalamış olmak öldürücü olmasa da, pek çok soruna olabilir. Bir partiye ev sahipliği yapıyorsanız ve evde bol miktarda alkol varsa kedinizi ortamdan uzak tutmaya, bardakları iyice temizlemeye ve gece boyunca açık alkol şişelerini ortalıkta bırakmamaya çalışın.

6. Soğan, sarımsak ve benzer kök sebzeler

Soğan, sarımsak ve benzer kök sebzeler
Soğan, sarımsak ve benzer kök sebzeler – Shuayip.com

Soğan, kedideki kırmızı kan hücrelerini yok eden ve Heinz vücut anemisi adı verilen bir tür anemiye neden olan bir madde (N-propil disülfid) içerir. Bu madde sarımsakta da bulunur. Bir sos içerisinde pişirilmiş az miktarda sarımsak veya soğanın kediniz için sorun yaratması olası değildir. Tam bir diş sarımsak veya herhangi bir büyük çiğ soğan parçası tüketmeleri tehlikeli olabilir. Bunlar muhtemelen kedinizde mide rahatsızlığına neden olacaktır.

7. Kaçınılması Gereken Diğer Yiyecekler

Kediler için zehirli gıdalar var olduğu gibi toksik olmayan birçok yiyecek türü de mevcuttur. Ancak bunlardan da kaçınılmalıdır. Evcil kediler, et parçaları, çiğ yumurta ve kafeinli içecekler tüketmemelidir. Süt kediler için toksik olmasa da olumsuz etkileri olabilir. Besleyici bir mamayla beslenen yetişkin kedilerin süte ihtiyacı yoktur. Ayrıca, birçok kedi laktoz intoleransına sahiptir.

Bu da süt ve süt ürünlerindeki laktozun mide rahatsızlığı, kramplar ve gaz oluşumuna neden olabileceği anlamına gelir. Eğer kediniz süt içmeyi çok seviyorsa, haftada iki veya üç kez az miktarda sütü, su ile karıştırıp verebilirsiniz. Bir tatlandırıcı olan ksilitol, kedi ve köpekler için ölümcüldür ve hipoglisemiye ve potansiyel karaciğer yetmezliğine neden olabilir.

Sonuç: Kedinizin Zehirlendiğini Düşünüyorsanız Ne Yapmalısınız?

Kedilerde zehirlenme: Kedinizin zehirlenmiş olabileceğinden şüpheleniyorsanız, onu hemen veterinere götürmelisiniz. Ne yemiş olabileceği ve gördüğünüz belirtiler de dahil olmak üzere tüm hayati bilgileri veterinerinizle paylaşmalısınız. Aranızda daha önce böyle bir sorunla karşılaşanlar varsa, deneyimlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Dikkatinizi çekebilir: Kediler Neden Kusar? Bu 6 Başlığa Dikkat!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır