Kedilerin Tat Algısı: Kediler Hangi Tatları Alamaz?

Kedilerin Tat Algısı: Kedilerin birçok keskin duyuya sahip olduğu bilinmektedir. İster ev kedisi isterse de sokak kedisi olsun, kedilerin pek çoğunun akut işitmeleri, hareket ve karanlığa bağlı görme yetenekleri ve son derece hassas koku alma duyuları vardır. Bununla birlikte, kedilerin tat alma duyusu, insanların, köpeklerin ve diğer bazı hayvanlarınkinden çok daha karmaşıktır.

Kedilerin şekerli tatları algılama yeteneği çok azdır ve hatta hiç yoktur, denebilir. Ancak bununla birlikte acı tatları algılama konusunda oldukça yeteneklidirler. Bunun nedeni evrime bağlı olabilir. Ayrıca kedilerin yemek konusunda neden bu kadar seçici yiyiciler olduğunu da açıklamaya yardımcı olabilir.

Kedilerin Tat Algısı
Kedilerin Tat Algısı – shuayip.com

Kedilerin Tat Algısı

Kediler zorunlu etoburdur, yani hayatta kalmak için hayvansal ürünlerle beslenmeleri gerekir. Tat alma tomurcukları, beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için (veya tam tersi) evrimleşmiş olabilir. Kediler besin olarak, karbonhidrata ihtiyaç duymadıkları için tatlı ve şekerli tatları algılamaya da ihtiyaç duymamaktadır. 

Dil yapısı olarak diğer memelilerle benzer özelliklere sahip olsalar da, kedilerin birkaç önemli farkı vardır. Kediler, insanlardan ve hatta köpeklerden çok daha az tat tomurcuğuna sahiptir. İnsanların yaklaşık 9.000 tat tomurcuğu; köpeklerin ise sadece 1.700 civarında tat alma tomurcuğu vardır. Bununla birlikte, kedilerin yalnızca, ortalama 470 tat tomurcuğu vardır. 

Kedilerin tat alma tomurcuklarının insanlarınkine benzer olduğuna inanılır; tat tomurcukları tatlı, ekşi, acı, tuzlu ve umamiyi (tuzlu bir tat) algılayabilir. Ancak kedilerin tat alma tomurcukları, tıpkı insanlar gibi teknik olarak tatlılığı hafifçe algılayabilirken, beyinlerinde şekeri tanımalarını sağlayan tatlılık reseptörü bulunmamaktadır.

Acı tatlar söz konusu olduğunda, kedilerin bir avantajı var gibi görünmektedir. İnsanlarla aynı sayıda acı tat alıcısına sahip olmalarına rağmen, bunlardan yedisi oldukça gelişmiştir. Bu ekstra acı tadı alma yeteneği sayesinde kediler, çevrelerinde bulunan ve pek çoğunun tadı acı olan toksinlerden, yani zehirli bitkilerden ve maddelerden uzak durabilirler.

Diğer hayvanlardan daha az tat tomurcuğuna sahip olmalarına rağmen, kediler ekşi, acı, tuzlu ve umami tatlarını yeterince iyi alabilir ve ayırt edebilirler. Bu özellik, kısmen kedinin son derece keskin koku alma duyusundan kaynaklanıyor olabilir.

Kedilerin Tat Algısı - shuayip.com
Kedilerin Tat Algısı – shuayip.com

Kediler Hangi Tatları Alamaz?

Beynin tatlı ve şekerli tatları tanımasını sağlayan önemli bir tat reseptörü vardır. Kediler bu gene sahip olmadıkları için insanlar ve köpekler gibi tatlı ve şekerli tatları alamaz ve hissedemezler. Zira bu durum bilimsel olarak da kabul edilmiştir.

Tat alıcıları, beynin belirli tatları tanımasını sağlayan tat tomurcuklarının hücrelerinde bulunan proteinlerdir. 2006 yılında yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar, DNA dizileri belirlemiş ve 2 bilinen genin yapısını incelemiştir. Bu incelemeye göre, kedilerin esasen, tatlılığı algılamaya yarayan bilinen iki tat alıcısından yalnızca birine sahip olduğu anlaşılmıştır.

Dolayısıyla, kediler, genel olarak, tatlı ve şekerli tatları alamayıp, tadını çıkaramamaktadır. İki şekerli tat reseptöründen yalnızca birine sahip olmak, kedilerin çok yüksek konsantrasyonlarda bir miktar tatlılık algılayabildiği anlamına gelebilir. Ancak bunu insanlar ve diğer birçok memeli gibi tam olarak deneyimleyemezler.

Kedilerin Tat Algısı - shuayip.com
Kedilerin Tat Algısı – shuayip.com

Kedilerin Tercih Ettiği Yiyecekler

Doğal olarak, kediler et ve diğer hayvansal ürünlerle beslenmek isterler. Bununla birlikte birçok kedi, diğer yiyecek türlerini atıştırmaktan da keyif alabilir. Tatlı ve şekerli tatları tam olarak algılayamasalar bile tatlı atıştırmalıklarınızı yemeye çalışabilirler. Bu durumlarda, kedinin tattığı ve özlem duyduğu şeyin, atıştırmalıklarda bulunan yağ olması muhtemeldir. 

Hatta bazı kediler belirli meyve türlerinin yemeye bayılırlar. Kediniz bu “karakter dışı” yiyecekleri yemek istese de, söz konusu yiyeceklerin kediler için sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Az miktarda meyve veya toksik olmayan tatlılar (yani çikolatasız) zararlı olmayabilir, fakat çok az verilmelidir. 

Sağlıklı kedi mamaları veya et – balık artıkları bile kedilere dikkatle verilmelidir. Uygun bir besin ve kalori dengesi sağlamak için, bu ödül mamalarının kedinizin beslenme rutininin %10 ila %15’inden fazlasını oluşturmamalıdır. Kediniz için hayvansal proteinler açısından zengin ama karbonhidratlar açısından düşük bir kedi maması almaya çalışın. 

Tüm kuru mamalar, kedilerin ihtiyaç duyduğundan daha fazla karbonhidrat içerir, bu nedenle birçok veteriner, protein alımını artırmak ve karbonhidrat alımını azaltmak için yaş mamanın da gün içerisinde kedilere verilebileceğini söylerler ve bunu gerekli görürler. Fakat veterinerlerin bir kısmı ise yaş mamanın yalnızca haftada iki kez verilmesi gerektiğini savunur.

Kedilerin Tat Algısı - shuayip.com
Kedilerde Tat Algısı – shuayip.com

Sonuç

Kedilerin tat algısı hakkındaki içeriğimiz burada sona eriyor. Bu konudaki görüşlerinizi, deneyimlerinizi ve kedinizin en sevdiği yiyeceklerin neler olduğunu bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Ayrıca bakınız:

Kediler için Zehirli Besinler: 6 Zehirli Besin!

Kediler Ne Yer? 6 Kategoride Farklı Besinler!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır