Mona Lisa’nın 5 Gizemi

Bugün dünyanın en değerli sanat eserlerinden biri olan Mona Lisa’nın hikayesini sizler için incelemek istedim. Leonardo da Vinci deyince aklımıza gelen ilk eserlerden biri olan bu şaheserin hikayesi oldukça eskiye dayanıyor. Peki Mona Lisa’nın serüveni nedir? Tablodaki kişi kimdir? Hep birlikte inceleyelim.

monalisa
Mona Lisa'nın 5 Gizemi 3 | Shuayip.com

Öne Çıkanlar

Tablodaki kişinin adı  ‘’Lisa Gherardini’’

Kaşları yıllar boyunca tartışma konusu oldu

Eser, hırsızların hedefi oldu

Gülüşü araştırma konusu oldu

Louvre Müzesi’nin en dikkat çeken parçalarından biridir

mona Mona Lisa 1 | Shuayip.com
Mona Lisa'nın 5 Gizemi 4 | Shuayip.com

İnceleme

Mona Lisa ya da Mona Lisa’nın gülüşünü duymayan yoktur. Diğer isimleriyle ‘’Lisa Gherardini’nin Portresi’’ , ‘’Francesco del Giocondo’nun Leydisi‘’ ya da İtalyancada ‘’La Gioconda’’, Fransızcada ‘’La Joconde’’. Bu eserin dünyanın en ünlü tablosu olduğunu söylersek yanılmayız diye düşünüyorum. Tablo tahminen Leonardo da Vinci’nin Floransa’da yaşadığı dönem olan 1503-1519 yılları arasında çizilmiştir. Ancak Leonardo da Vinci tabloyu ölümünden önce tamamlayamamıştır ve asistanına bıraktığı tablolarından birisidir. Peki şu anda Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergileniyor olan şaheserin 500 yılı aşkın hikayesi nedir?

Öne Çıkanlar

Adı ”Lisa Gherardini”

Tablodaki kişinin kim olduğu yıllar boyunca tartışma konusu oldu. Birçok teori ortaya konulsa da en çok üstünde durulan, Mona Lisa’nın, Floransalı tüccar Bortolomeo del Giocondo’nun karısı Lisa del Giocondo olduğudur. Tablonun diğer isimlerinin de buna atıflarda bulunulması teoriyi güçlendirmektedir. Bu teoriyi ortaya koyan ise 1550 yılında Giorgio Vasari oldu.

Diğer bir teori ise, Mona Lisa’nın aslında Leonardo da Vinci’nin annesi Caterina olduğudur. Bu teoriyi ortaya atan ise ünlü Psikolog Sigmund Freud oldu. Freud’a göre Caterina’nın gizemli gülümsemesi bilinçsiz bir anının ürünüydü.

Bir başka yorum ise, tablodaki kişinin aslında Leonardo da Vinci’nin ta kendisi olduğuydu. Bazı araştırmalara göre kendini kadın kılığında resmetmesi sanatçının gizemiydi. Bu teori ise Leonardo da Vince ve Mona Lisa’nın yüz hatlarının benzerliğine dayandırılıyordu.

Kaşlar

O gizemli gülüşe sahip yüzün kaşlarının olmayışı sayısız araştırmanın konusu olmayı başardı. 2007‘de yapılan araştırmaya göre aslında kaşları ve kirpikleri çizilmişti ancak ikisi de silinmişti. Bunun nedeni ise zamanın etkilerinden ya da restorasyonda yapılan hatalardan kaynaklanıyordu

Bir başka teoriye göre ise dönemin sosyetesinde bulunan kişilerin moda anlayışı kaşların çok ince olması veya hiç olmayışıydı. Bu yüzden Leonardo da Vinci resmi bu şekilde çizmişti

Bir diğer teoriye göre bu durumun nedeni bunun tamamlanmamış bir eser olması idi.

Hırsızlar

Bu kadar değerli ve ünlü bir tablo malesef hırsızlarında gözdesi oldu. 1911 yılında kaybolan tablo medyanın da ilgi odağı oldu. Müzenin müdürü Guillaume Apollinaire ve ressam Pablo Picasso bile hırsızlıktan gözaltına alınan isimler oldular. Olayın yaşanmasından 2 yıl sonra ise Floransa’daki bir antikacı, yetkililere bir kişinin ona resmi satmaya çalıştığını haber verdi. Tabloyu çalanın ise italyan göçmen Vincenzo  Perugia ve beraberindeki iki kişi olduğu belirlendi.

Gülüş

Gelelim o gizemli ve cezbedici gülüşe. Sanat dünyası, bilim dünyası ve araştırmacılar bu gülüşe tam anlamıyla tutuldular. Bunun sebebi ise ‘’gülümsüyor mu?‘’ yoksa ‘’gülümsemiyor mu?‘’ sorularından kaynaklanıyor. Bu soruya 2000 yılında, Harvard Üniversitesi’nde nörolog olan Dr. Margaret Livingstone’un verdiği cevap ise aslında her şeyin, odak noktanızın nerede olduğu ve beyninizin buna nasıl tepki verdiğiyle ilgili olduğudur.

Freiburg Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre ise, Mona Lisa’nın %97 ihtimalle mutlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Dr. Mandeep R. Mehra’ya göre ise, resmedilen kişinin tiroid yetmezliği problemi vardır. Saçlarının incelmesi, şişkin elleri ve boyunda bir yumru görüntüsü bunların belirtisidir

Louvre Müzesi

İlk olarak 1815’te Louvre Müzesi’nde sergilenen tablo, insanları kendine yıllardır hayran etmeyi başarıyor. Tabloya aşık olup aşk mektubu yazanlar da bir hayli fazla. Bir zamanlar Fransız hükümdar Napoleon’un yatak odasında asılı olan tablo, söylenenlere göre Napoleon’u da kendine aşık etmişti. Fransız devriminden önce kraliyet koleksiyonuna ait olan tablo, 1804‘te Louvre Müzesi’nin koleksiyonu arasına katılmıştır. Louvre Müzesi’nin Grand Gallery bölümünün merkezinde olan tablo kurşun geçirmez bir cam ile korunmaktadır.

monalisaa Mona Lisa 2 | Shuayip.com
Mona Lisa'nın 5 Gizemi 5 | Shuayip.com

Bilinmeyenler

Tablo ile ilgili halen birçok soru işareti bulunsa da, bu durum da onun gizemine gizem katıyor.

İnceleme Sonucu

Mona Lisa gizemli olduğu için insanları kendine mıknatıs gibi çekmeyi başarıyor. Çözülememiş gizemler, hakkında yapılan teoriler, hırsızların hedefi oluşu ve paha biçilemez olması sanat eserini ölümsüzleştiriyor. Kim olduğu ya da ne düşünülerek yapıldığını bilmesek de bir şey kesin, ona bakmayı çok seviyoruz.

Okumanızı önerdiğim diğer bir yazıyı da buraya ekleyeyim.

Tekrar görüşünceye dek…

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır