Şifa Deposu Oolong Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çay yeryüzünde en çok tüketilen içeceklerden birisidir. Hemen hemen her bitkinin çayı yapılabilir ve rahatlıkla tüketilebilir. Aşırıya kaçmadığınız sürece her çayın sayısız farklı faydaları bulunur. Oolong çayı, dünyadaki çay tüketiminin %2’sini oluşturmaktadır, Özenle harmanlanmış siyah ve yeşil çaylardan oluşan bu ürünün metabolizmayı hızlandırıcı ve stresi hafifletici olması başlıca faydalarındandır. Hadi bu faydalı içeceğin detaylarına birlikte bakalım…

Oolong Çayı Nedir?

Oolong Tea çay 1 | Shuayip.com
Oolong Çayı

Diğer türlerin hepsinden daha fazla antioksidan özellik gösterdiğinden dolayı, en faydalı sıcak içeceklerden biridir. Tükettiğimiz klasik yeşil ve siyah çaylarla aynı bitkiden üretilir. Oksidasyon işlemi farklılık gösterdiğinden bazıları yeşil, bazıları siyaha yakın renktedir. Yani her tonda olabilir, bu ürünün ne kadar oksidasyon geçirdiğiyle alakalıdır. Diğerlerinin aksine üretilirken dallardaki tomurcukları ve yaprakları alınmaz. Yine oksidasyon işlemine bağlı olarak aromaları farklılık gösterebilir, aroması bazen çiçeksi, tarçın, meyve ve karamel tatları verebilir. Dünyadaki üretimi çoğunlukla Çin ve Tayvan’dadır, ancak Tayland, Vietnam, Japonya ve Hindistan’da da azda olsa üretimi yapılır.

Faydaları Nelerdir?

oolong1 çay 2 | Shuayip.com
Oolong Çayı

Yeşil ve siyah çayların harmanı olan bu sıcak içecek, oksidasyon geçirmesi sebebiyle diğer türlere göre daha fazla miktarda kateşin bulundurmaktadır. Ayrıca diğer türlere göre en fazla antioksidan özellik gösteren çeşittir. Oksidasyon işlemi sırasında içeriğindeki maddeler değişime uğrarlar ve daha faydalı hale gelirler. İçeriğindeki bileşenler sayesinde vücuttaki toksinlerin atılmasına, tansiyonun düzenli olmasına, cildi beslemesine, kan şekerini dengelemesine, kalp hastalıklarından korunmasına, kolesterolü düşürmesine kadar birçok ve daha fazla faydaları bulunur.

Kilo Verdirir

15562808660.05505100 çay 3 | Shuayip.com
Kilo Kontrolü

Kilo vermeye yardımcıdır. Araştırmalara göre yağlı yiyeceklerin sebep olduğu kilo artışı, yağ dokusu olan lipitlerin kütlelerini azaltmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. İçeriğindeki polifenol maddesinin kilo yapan yağları yakmaya teşvik eden enzimleri aktive ettiği görülmüştür.

Diyabet Riskini Azaltır

shutterstock 288360590 çay 4 | Shuayip.com
Diyabet

İçeriğindeki polifenollerin kan şekerini ve insülin değerlerini azalttığı gözlemlenmiştir. Araştırmalar bu polifenollerin kan şekerini düşürerek diyabet hastalığını önlediğini tespit etmiştir. Bu etkiyi sadece Ooling değil diğer bütün çeşitler gösterebilir.

Bağırsak Florasını Korur

bacteria in the colon çay 5 | Shuayip.com
Bağırsak Florası

Bağırsaklardaki zararlı mikro-organizmalar bağırsak enfeksiyonları, alerji, metabolizma hastalıkları ve karaciğer hastalıkları gibi bazı hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Bağırsaklardaki yararlı bakteri florasının korunmasına yardımcı olur. Bu bakterilerden olan probiyotiklerin, vücuda gripten tutun kanserin önlenmesine kadar birçok faydaları bulunur. Ayrıca vücudun immun sistem yani bağışıklık sisteminin temellerini bu bakterilerin varlığı oluşturur. Onların eksikliği veya azlığı, bütün hastalıklara açık hale gelmemizi kaçınılmaz kılmaktadır.

Kanser Riskini Azaltır

maxresdefault 3 çay 6 | Shuayip.com
Kanser

İçeriğinde bulunan antioksidanlar ve polifenoller, kontrolsüz bölünen kanser hücrelerini kontrol altına almaya yardımcı olur. Araştırmalar, ağız, akciğer, gırtlak, pankreas, karaciğer gibi kanser türleri risklerini %15 azalttığını tespit etmiştir.

Dişte Plak Oluşumunu Önler

patient çay 7 | Shuayip.com
Plak Oluşumu

Yemekten önce ve sonra tüketmek, dişlerinizi korumanıza yardımcı olur. Araştırmalar, dişteki plak oluşumunu engellediği yönündedir.

Beynin İşlevlerini Yerine Getirmesine Yardımcı Olur

shutterstock 624049160 970x639 1 çay 8 | Shuayip.com
Beyin Sağlığı

Araştırmalar, Oolong çayının beynin sağlıklı şekilde çalışmasına yardımcı olduğunu ve Alzheimer hastalığını önlediğini ortaya koymuştur. İçerdiği kafein maddesinin, ruh hali ve dikkatlilik üzerine olumlu etkileri bulunur. İçeriğinde bulunan bir diğer madde olan, teanin maddesinin anksiyeteyi hafifletici etkiler bulunur. Ayrıca içerdiği polifenollerin rahatlatıcı ve sakinleştirici etkileri de vardır. Düzenli tüketiminin hafızaya ve diğer beyin fonksiyonlarına iyi geldiği bilinmektedir.

Felç Riskini Azaltır

felc iyilesme belirtileri çay 9 | Shuayip.com
Felç

Düzenli tüketimi felç riskini azaltır. Tüketin. Düzenli olarak günde 2 fincan tüketen kişilerin, tüketmeyenlere göre felç riski tam %22 daha az olduğu saptanmıştır.

Egzamayı Hafifletir

EczemaRash 1536x1024 1 çay 10 | Shuayip.com
Egzema

İçeriğindeki polifenoller egzamayı hafifletmeye yardımcı olur. Ağır egzama vakası görülen 120 kişi üzerinde yapılan deneyde, düzenli olarak bu çayı tüketen kişilerin 75’inde kalıcı iyileşme görülmüştür.

Yan Etkileri

  • Bolca kafein içerdiğinden dolayı aşırı içilmesi mide bulantısı, baş dönmesi ve çarpıntı yapabilir.
  • Geç saatlerde tüketilmesi uykusuzluk yapabilir ve tansiyonu yükseltebilir.
  • İdrar söktürücü özelliğiyle vücutta dehidrasyona neden olabilir.
  • Hamilelerin ve emziren annelerin tüketmesi tavsiye edilmez.
  • Diğer rahatsızlıkları yaşıyorsanız, tüketip tüketmeme konusunda daha fazla bilgiyi doktorunuza danışarak edinebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Sindirim Sisteminizin Saat Gibi Çalışmasını Sağlayan 9 Yöntem!

Propolis Nedir? Propolis’in Faydaları Nelerdir? 1001 Faydası var!

Karnitin Metabolizma Sağlığını Nasıl İyileştirir? 4 Başlıkta İnceledik!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır