En İyi 4 Pastel Boya Markası

Okulların açılma dönemi geldi. Aileler çocuklarına alacakları malzemeleri düşünmeye başladı. Hem okulun hem de resim yapmayı seven sanat tutkunlarının sık sık aldığı kırtasiye malzemelerinden biri de pastel boyalardır. Ben de bugünkü yazımda sizin için en iyi pastel boya kalemi markalarını derlemek istedim.

Okul alışverişi sırasında nasıl bir pastel boya tercih etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, yeni bir hobiye başlayıp resim yapmayı düşünüyorsanız ya da değişiklik yapıp mandala çizimlerinizi farklı bir boyayla boyamaya karar verdiyseniz yazıma göz atabilirsiniz. Bu püf noktalarına dikkat ederseniz pastel boya seçimi sizin için çok daha kolay olacak.

En iyi pastel boya markalarını tercih edin
Seçim Yaparken Dikkatli Olun

Pastel Boya ile İlgili Temel Bilgiler

Pastel boya hem profesyonellerin hem de okuldaki derslerde resim yapanların sıkça kullandığı boya türlerinden biridir. Satın alabileceğiniz en iyi markaları anlatmadan önce bu boya hakkındaki temel bilgilerden bahsetmek istedim.

Bu boyaların nasıl yapıldığına baktığımızda aslında boyanın pigmentlerden oluşan çubuklar olduğunu söyleyebiliriz. Oldukça farklı türleri olan bu boyadan satın almadan önce çeşitlerine göre özelliklerini bilmemiz gerekir.

Kuru Pastel

Bu pasteller tebeşir gibidir ve üretim aşamasında fazla bağlayıcı eklenmeden yapılırlar. Pudralı bir dokuları vardır ve renkleri oldukça yoğundur. Renklerin daha canlı olmasını istediğinizde kullanabilirsiniz.

Kırtasiye malzemeleri saten mağazalarda sert ya da yumuşak kuru pastellerden bulabilirsiniz. Hem detayları hem de çizgileri oluşturmak için kullanılabilirler.

Yağlı Pastel

Bu pasteller silindir şeklindedir, pigment ve yağ karışımından yapılırlar. Bu türdeki pasteller çocuklar tarafından çok daha fazla sevilir ve sıkça kullanılır diyebiliriz. Bu boyayı terebentin ile seyreltirseniz yağlı boya olarak da kullanabilirsiniz.

Fırça kullanmadığınız boyamalarda renklere vurgu yapmak için tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu boyayı kullandıktan sonra resminizi sabitleyici ile tamamlarsanız yaptığınız resmin uzun süre bozulmadan sabit kalacağından emin olabilirsiniz.

Kullanım Şekli ve Püf Noktaları

Pastelleri istediğiniz tekniğe göre uygulayabilirsiniz. Hem yetişkin hem çocukların severek kullandığı bu boya türünden en iyi verimi almak için renklerin üzerinden birkaç kere geçerek renkleri belirginleştirmelisiniz.

Ayrıca bu boyayı kullanırken resmi koyu renkten açık tonlara doğru ilerleyerek yaparsanız resminiz çok daha güzel olacaktır. Son olarak da bu boyayı kağıtla temas ettirdikten sonra kağıda dağıtabilirsiniz ancak fazla oynarsanız renklerin bozulacağını söylemek gerekir.

pexels anna shvets 5642025 scaled 1 pastel boya 1 | Shuayip.com
Okul Alışverişi

Markalar

Pastellerle ilgili temel bilgileri anlattığımıza göre şimdi de en iyi markalara geçebiliriz. Okul öncesi dönemde de sıkça tercih edilen bu boyalar günümüzde Craft and Arts, Stabilo, Monami, Faber Castell ve Giotto gibi markalar tarafından üretiliyor.

Markaların ürettiği boyaların kalitesi, renkleri, cinsleri, boyutları ve fiyatları da tabi ki birbirinden farklı. Eğer bu konuda biraz daha detaylı bilgi almak ve kendinize ya da çocuğunuza en uygun ürünü seçmek istiyorsanız derlediğim önerilere bakabilirsiniz.

Craft and Arts

CE belgesine sahip bu boyaların tonları oldukça canlıdır. Farklı renkteki kağıtlara da rahatça uygulanabilen bu ürünlerin içinde insan sağlığına zararlı hiçbir madde olmadığından emin olabilirsiniz. Özellikle pürüzsüz ve yumuşak bir boya arıyorsanız bu markanın boyalarını alabilirsiniz. Bu pastellerin fiyatı farklı satış kanallarına göre değişmekle birlikte 10 ila 40 lira arasında.

Monami

Renk seçeneği bakımından en kapsamlı markalardan biri olan Monami’nin ürettiği pasteller çocukların da çok sevdiği ürünler arasında yer almaktadır. Kuruması için ekstra zaman gerekmediğinden okullarda da sevilerek kullanılıyor. Ayrıca farklı kağıtlar üzerine uygulanabilen bu boyalar çatlamaz ya da kırıklanmaz. Fiyatları farklı satış kanallarına göre değişmekle birlikte 13 ila 60 lira arasında.

Faber Castell

Kaliteli ürünleriyle dikkat çeken bu markanın pastellerinde geniş bir renk skalası bulunmaktadır. Yapısı ve içeriği bakımından çocuklar için uygun oldukları kanıtlanmıştır. Eğer geniş bir alandan kullanacaksanız ya da büyük bir resim yapacaksanız bu ürünleri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Matlaşmaya karşı dayanıklı bu boyalar sağlığa zarar vermez. Fiyatları farklı satış kanallarına göre değişmekle birlikte 18 ila 45 lira arasında.

Giotti

Renk tonları bakımından oldukça çarpıcı olan bu markanın ürünleri homojendir, kağıda oldukça iyi bir şekilde yayılır ve tortu bırakmaz. Özellikleri bakımından hem çocukların hem de yetişkinlerin kullanımı için uygundur. Bu boyaları kullanarak yeni renkler oluşturabilir, ince detayları rahatça çalışabilirsiniz. Fiyatları farklı satış kanallarına göre değişmekle birlikte 30 ila 70 lira arasında.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır